Video. S-au bătut pe teren! Scene de violenţă între fani la un meci din Anglia

Sorin Dumitrescu
in Fotbal international
03/04/2018, 11:37
Video. S-au bătut pe teren! Scene de violenţă între fani la un meci din Anglia GALERIE FOTO

Weekendul trecut derbyul londonez dintre Chelsea şi Tottenham a avut parte de prelungiri neaşteptate, în afara gazonului, în zona hotelului La Residence, unde fanii lui Spurs s-au încins la o bătaie ca în Şapte păcate pe carosabil, blocând traficul până la sosirea unui contigent masiv de poliţişti, inclusiv poliţie călare, care a restabilit ordinea. VEZI DETALII AICI

Actele de huliganism, care fuseseră mult mai rare în ultimul an pe terenurile din fotbalul englez, exceptând furia fanilor lui West Ham, dar aceea a fost îndreptată împotriva propriilor jucători, nu au avut nimic de împărţit cu omologii de la echipa adversă, par a reveni, din păcate, din nou în prim plan. Pentru că la nici 48 de ore după incidentele de la Londra la un meci din a League Two (a patra divizie) au avut loc violenţe între suporteri.

Totul s-a petrecut la finalul partidei dintre Crewe Alexandria şi Port Vale, terminată, in extremis, la egalitate, scor 2-2, gazdele egalând în al treilea minut de prelungiri. Meciul a avut loc luni seară. Deja în timpul jocului suporterii s-au jucat de-a pirotehniştii, aruncând fumigene şi torţe, iar la finalul partidei, o femeie a avut nevoie de intervenţia medicilor, deoarece fiind suferind de astm, se sufoca din cauza fumului.

Acel moment a însemnat declanşarea violenţelor. Fanii celor două echipe au pătruns pe teren, puţinii stewarzi neputând face faţă, pentru că la meci au fost 6800 de spectatori, dintre care 2500 de la Port Vale. A început o bătaie în toată regula, care nu a putut fi oprită decât după ce au apărut poliţiştii. Peste o sută de oameni ai legii au intervenit hotărât, iar doi dintre beligeranţi au plecat cu ei, arestaţi, la secţie. VEZI VIDEO