Viorel Moldovan, președintele grupării Rapid București, s-a arătat optimist în privința faptului că antrenorul Marius Șumudică nu va demisiona de la ocupanta locului șase din Superligă.
Șumudică a transmis, la finalul partidei Rapid – Botoșani 1-0, că se gândește să plece din Giulești. Tehnicianul a comunicat că s-a simțit umilit de atitudinea suporterilor care au aruncat cu bulgări în el, în timpul duelului.
Moldovan și-a exprimat speranța ca declarațiile lui Șumudică să fi venit doar pe fond emoțional. El a dezvăluit că antrenorul Rapidului a fost foarte supărat și dezamăgit. Oficialul alb-vișiniilor a criticat comportamentul fanilor respectivi.
Viorel Moldovan nu avea informații că între Marius Șumudică și galeria giuleșteană ar exista tensiuni. Din acest motiv, Moldovan nu își poate explica atitudinea ostilă a suporterilor față de tehnician.
”Era foarte dezamăgit și supărat după meci, dar l-am calmat cu toții. Era afectat, a suferit foarte mult din acest punct de vedere, din cauza atitudinii pe care au avut-o suporterii.
Am înțeles că l-au lovit doi bulgări. Nu își avea rostul această atitudine a suporterilor. Chiar nu îi înțeleg de multe ori. Bine că s-a calmat Marius. Era supărat.
Haide să-l lăsăm să treacă această noapte. Încă este după febra meciului. A trăit la intensitate maximă un meci foarte important pentru noi. Aveam nevoie de această victorie pentru a face 42 de puncte și a ne consolida poziția.
Toate aceste lucruri inflamează spiritele. Dar eu cred că va fi bine. Nu am nicio explicație. Chiar nu îmi dau seama. Dacă mă întrebi de tensiune, eu vorbeam de tensiunea jocului, de punctele care erau importante pentru noi.
Nu știu să existe alte probleme între Marius și galerie. Atât știu deocamdată, nu că ar fi probleme între Marius și galerie”, a declarat Viorel Moldovan, la digisport.ro.