Vlad Chiricheş s-a dat cu “sania” în Salzburg – Napoli! Cum l-a ridiculizat un adversar la gol! Video

Razvan Nicolae
in SSC Napoli
14/03/2019, 20:44
Ce a făcut Vlad Chiricheş în Salzburg - Napoli

Vlad Chiricheş a fost titular în Salzburg – Napoli, meci jucat în manşa retur din optimile de finală ale Europa League. Italienii nu au emoţii pentru calificarea în sferturile de finală după ce au câştigat turul, scor 3-0, iar Carlo Ancelotti a decis să-l folosească pe căpitanul echipei naţionale a României în formula de start.

Vlad Chiricheş, păcălit de adversar în Salzburg – Napoli

Vlad Chiricheş nu a avut emoţii în primele minute din meciul Salzburg – Napoli, însă prima acţiune a austriecilor l-a prins pe picior greşit. În minutul 25, Dominik Szoboszlai a pornit o acţiune în viteză şi i-a pasat lui Munas Dabbur. Internaţionalul israelian a controlat bine mingea şi l-a driblat pe Vlad Chiricheş, care a încercat să intre prin alunecare, însă a ratat total mingea.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Munas Dabbur a marcat în minutul 25, când Napoli conducea cu 1-0 şi fanii lui Salzburg se gândeau la o nouă înfrângere. Arkadiusz Milik a deschis scorul pentru napoletani în meciul de pe stadionul “Wals-Siezenheim”, după ce a reluat dintr-o foarfecă laterală mingea respinsă de portarul austriecilor.

Vlad Chiricheş vrea să câştige Europa League cu Napoli

Vlad Chiricheş a revenit în această primăvară după o accidentare care l-a ţinut pe bară timp de cinci luni şi jumătate. Carlo Ancelotti l-a folosit în partida Napoli – FC Zurich, iar evoluţia fundaşului de 29 de ani a fost apreciată de presa din Italia. După meciul din 16-imile Europa League, fundaşul român declara că vrea să câştige trofeul alături de colegii lui.

“Mă simt foarte bine că am revenit pe teren după cinci luni şi jumătate. A fost o perioadă grea pentu mine. Când o astfel de accidentare apare, este foarte greu. Îţi doreşti să joci, să-ţi ajuţi echipa şi doare. Trebuie să rămâi concentrat şi să revii cât mai repede. Vrem să câştigăm Europa League, orice trofeu este important pentru noi. Sunt sigur că la următoarele meciuri suporterii vor reveni în tribune. Sper să avem un stadion full cât de curând. Ancelotti ne-a oferit mai multă libertate, poate că aveam nevoie de asta”, a declarat Vlad Chiricheş.