Vlad Muțiu a apărat patru penalty-uri, dar colegii l-au trădat în Csikszereda – Dinamo 3-3 ( 6-5 d.p)

Alin Miu
în Dinamo
01/11/2018, 22:21

Vlad Muțiu a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Dinamo în meciul pierdut de „câini” în optimile de finală din Cupa României cu Miercurea Ciuc. Portarul ar fi putut fi chiar eroul partidei, dacă Hanca, Grozav și Delorge nu l-ar fi „trădat” la loviturile de departajare.

După 2-2 în primele 90 de minute și 1-1 în prelungiri, Miercurea Ciuc și Dinamo au ajuns la penalty-uri.

Vlad Muțiu a apărat patru penalty-uri, dar colegii l-au trădat

Ciucanii au produs surpriza competiției, impunându-se cu 6-5 în urma loviturilor de departajare, în condițiile în care Vlad Muțiu a apărat patru penalty-uri. Hanca a trimis mingea peste poartă, la fel ca Grozav, care a ales să execute o scăriță într-un moment în care echipa lui s-ar fi putut califica mai departe.

Delorge a ratat de două ori chiar, arbitrul luând hotărârea de a repeta ultima lovitură de la 11 metri după câteva secunde bune. Ambele șuturi ale lui Delorge au fost apărare de portarul advers.

Vlad Muțiu este un portar în vârstă de 23 de ani, născut în Baia Mare și crescut de Dinamo. Nu a fost niciodată titularul postului de portar la Dinamo, conducerea clubului preferând să-l împrumute de-a lungul timpului la Tărlungeni, Râmnicu Vâlcea și Afumați.