News

“Vrăjitorul” Jurgen Klopp a mai făcut o magie! „Cormoranii” adoră ultimul sfert de oră. Liverpool, regina revenirilor în Premier League

02.11.2019 | 19:56
Vrajitorul Jurgen Klopp a mai facut o magie Cormoranii adora ultimul sfert de ora Liverpool regina revenirilor in Premier League

Liverpool este mai decisă ca niciodată să câștige campionatul în Anglia, iar „cormoranii” fac tot posibilul să nu rateze titlul. Echipa lui Jurgen Klopp este regina revenirilor din Premier League, iar ultimul sfert de oră este magic pentru campioana Europei. De la victorii în ultimul minut, până la gol la singurul șut pe poartă, fanii lui Liverpool au toate atuurile pentru a spera că echipa lor va câștiga un titlu de campioană după o pauză de mai bine de 20 de ani.

„Vrăjitorul” Klopp a transformat-o pe Liverpool în regina revenirilor din Premier League

Ultimul exemplu din magia lui Jurgen Klopp la Liverpool vine chiar din cel mai recent meci și anume confruntarea cu Aston Villa din deplasare. Aston Villa a deschis scorul în minutul 21 prin egipteanul Trezeguet, iar prima repriză s-a terminat cu avantajul nou-promovatei. În a doua repriză, toate atacurile „cormoranilor” păreau fără rezultat, iar apărarea lui Aston Villa nu dădea semne de slăbiciune în fața trio-ului ofensiv format din Salah, Mane și Firmino.

Totuși, în minutul 86 Sadio Mane centrează, iar Andy Robertson egalează. În minutul 94, la ultima fază a meciului, același atacant din Senegal aduce victoria lui Liverpool și o păstrează la 6 puncte de Manchester City, contracandidata la titlu.

Meciurile de infarct ale lui Liverpool

În actualul sezon, Liverpool a făcut 7 meciuri de infarct pentru suporteri, în care a câștigat sau a obținut puncte în cele mai dramatice moduri posibile. Chiar și rezervele „cormoranilor” se află sub „vraja” lui Jurgen Klopp și au făcut un meci ireal în Cupa Ligii Angliei, în care s-au calificat la loviturile de departaje, după 5-5 în timpul regulamentar cu Arsenal. Toate meciurile în care Liverpool a reușit să facă meciuri spectaculoase:

• Aston Villa – Liverpool 1-2 (Trezeguet 21 / Robertson 87, Mane 94)
  • Liverpool – Arsenal 5-5 (Mustafi AG 6 Milner 43 Oxlade-Chamberlain 58 Origi 62, 94 / Torreira 19, Martinelli 26, 36, Maitland-Niles 54, Willock 70)
  • Liverpool – Tottenham 2-1 (Henderson 52, Salah 75 / Kane 1)
  • Manchester United – Liverpool 1-1 (Rashford 34 / Lallana 85)
  • Liverpool – Leicester 2-1 (Mane 40, Milner 95 / Maddison 80)
  • Sheffield United – Liverpool 0-1 (Wijnaldum 70 – la singurul șut pe poartă)
  • Liverpool – Newcastle 3-1 (Mane 28, 40, Salah 72 / Willems 7)

Jurgen Klopp a vorbit după meciul cu Aston Villa, despre seria incredibilă de reveniri ale echipei sale: „Avem o serie de meciuri în care am întors scorul, dar nu am crezut că vom face și astăzi încă o dată un astfel de meci. Nu avem alte alternative decât să continuăm și să mergem mai departe. A fost un meci greu împotriva lui Villa, dar și noi i-am ajutat în mai multe momente”.