Wayne Rooney revine în fotbalul englez! Fostul star al naționalei Angliei are șanse mari să joace în a doua zi din 2020

31.12.2019 | 12:22
Wayne Rooney. Sursă foto: thesun.co.uk

Wayne Rooney a revenit în fotbalul englez după aventura sa în America și a semnat cu Derby County, formație care evoluează în Championship (echivalentul ligii a doua). Fostul star al naționalei Angliei are șanse mari să debuteze pe 2 ianuarie împotriva lui Barnsley, chiar în fața propriilor fani.

Wayne Rooney se întoarce în fotbalul englez

Wayne Rooney va devenit oficial jucătorul lui Derby County începând cu data de 1 ianuarie 2020 și Philippe Cocu, antrenorul „berbecilor” este decis să-l arunce în teren încă din primul minut în meciul cu Barnsley.

Șansele sunt cu atât mai mari încât Tom Lawrence și Krystian Bielik sunt suspendați, dar tehnicianul olandez a declarat că nu era nevoie de suspendările celor doi pentru ca Wayne Rooney să fie titular la Derby.

„Dacă ai la dispoziție un fotbalist cu niște calități fantastice și o experiență bogată cum este Wayne Rooney, nu ai cum să nu fii fericit.

Ca să fiu sincer, nu aveam nevoie de suspendările celor doi pentru a-i face loc lui Wayne Rooney în echipa de start.

El este într-o formă bună și poate să înceapă meciurile, dar va avea nevoie de câteva partide pentru a-și intra în formă. Poate că nu va fi cel mai bun debut, dar știu sigur că se va descurca de minune”,  a mai spus Cocu.

Derby County a reușit o victorie în ultima etapă, deși a jucat în zece oameni din minutul 17

Derby County nu are un sezon extraordinar, iar obiectivul principal este să rămână în liga a doua, dar ultimul meci jucat de „berbeci” a fost cu adevărat deosebit.

Derby County s-a impus cu 2-1 pe teren propriu în meciul cu Charlton, dar au jucat cu un om în minus încă din minutul 17, atunci când Bielik a văzut cartonașul roșu direct.

Mai mult decât atât, ambele goluri ale „berbecilor” au fost înscrise de Jason Knight, un puști de doar 18 ani, venit de la Academia de Fotbal a Clubului, iar adversarii au redus din diferență în minutul 83 dintr-un penalty, dar nu au mai reușit să marcheze încă o dată pentru a pleca cu un punct de pe „Pride Park Stadium”.