Weekend european, 1-4 aprilie. AC Milan, ținută în șah de Bologna. Real Sociedad câștigă în minutul 90+6, din penalty!

FANATIK vă oferă amănunte despre partidele care au loc în acest weekend european în campionatele Italiei, Spaniei, Germaniei şi Franţei, în perioada 1-4 aprilie.
04.04.2022 | 23:56
Weekend european 14 aprilie AC Milan tinuta in sah de Bologna Real Sociedad castiga in minutul 906 din penalty
AC Milan nu a reușit să treacă de Bologna, astfel că Napoli este la numai un punct în spatele lui Ibra & Co.

LA LIGA, etapa a 30-a

• Real Sociedad – Espanyol 1-0 (Isak 90+6 – pen)

03-04-2022
20:58

Rezultatele partidelor de duminică

BUNDESLIGA, etapa a 28-a

• Augsburg – Wolfsburg 3-0 (Iago 1, Niederlechner 63, Pedersen 69)
  • Monchengladbach – Mainz 1-1 (Embolo 33 / Onisiwo 73)

bun

LIGUE 1, etapa a 30-a

• Strasbourg – Lens (Ajorque 67 pen.)
  • Clermont – Nantes (Khaoui 58, Abdul Samed 63 / Blas 43 pen., Chirivella 62, Kolo Muani 67)
  • Metz – AS Monaco 1-2 (Amadou 62 / Ben Yedder 46, Boadu 72)
  • Montpellier – Brest 1-2 (Savanier 90+3 pen. / Satriano 69, Honorat 79)
  • Saint Etienne – Marseille 2-4 (Bouanga 9, Douath 86 / Payet 45+1 pen., Kolodziejczak 60 aut., Dieng 68 pen., Harit 73)
  • Troyes – Reims 1-0 (Ripart 90+2)
  • Lyon – Angers 3-2 (Dembele 26, 52, Tete 80 / Pereira Lage 50, Boufal 59)
  • PSG – Lorient 5-1 (Neymar 12, 90, Mbappe 28, 67, Messi 73 / Moffi 56)

l1

• Fiorentina – Empoli 1-0 (Gonzalez 58)
  • Atalanta – Napoli 1-3 (De Roon 58 / Insigne 14 pen., Politano 37), Elmas 81)
  • – Valentin Mihăilă a fost rezervă la Atalanta
  • Udinese – Cagliari 5-1 (Becao 38, Beto 45, 49, 73, Molina 59 / Joao Pedro 32)
  • – Răzvan Marin a lipsit de la Cagliari din cauza unei accidentări
  • Sampdoria – Roma 0-1 (Mkhitaryan 27)
  • Juventus – Inter 0-1 (Calhanoglu 45+4 pen.)
  • – Ionuț Radu a fost rezervă la Inter

sa

• Athletic Bilbao – Elche 2-1 (Berenguer 32, Villalibre 86 / Josan 90+2)
  • Betis Sevilla – Osasuna 4-1 (Juanmi 34, 45+1, Carvalho 82, Moreno 88 / Budimir 65)
  • Granada – Rayo Vallecano 2-2 (Molina 67, Milla 90+4 pen. / Catena 6, Guardiola 17)

PAOK a pierdut derby-ul cu Panathinaikos

Formația PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă, în deplasare, scor 1-2, de Panathinaikos Atena, în etapa a 3-a a play-off-ului campionatului Greciei.

Gazdele au marcat prin Cantalapiedra (34) și Juankar (64), în timp ce pentru trupa tehnicianul român a înscris Zivkovic (70). Atacantul Alexandru Mitriță nu a fost convocat pentru acest joc.

PAOK Salonic este în continuare pe locul secund în clasament, la 11 puncte în urma liderului Olympiakos.

03-04-2022
15:59

Bicfalvi, încă un gol pentru Ural în Rusia

Jucătorul Eric Bicfalvi a marcat un gol în partida pe care echipa sa, FK Ural, a terminat-o la egalitate, în deplasare, scor 2-2, cu formația ȚSKA Moscova, în etapa a 23-a a campionatului Rusiei.

Internaționalul român, care a fost integralist a înscris în minutul 55 cu un șut din prima din interiorul careului. FK Ural se află pe locul 13 în clasament, care duce la barajul pentru menținerea în prima ligă, la un singur punct în urma echipei FK Rostov, prima aflată deasupra liniei care asigură salvarea de la retrogradare.

Fundașul Alexandru Pașcanu a fost eliminat în meciul pe care echipa sa, Ponferradina, l-a pierdut, pe teren propriu, scor 1-2, în fața formației Las Palmas, în runda a 34-a a ligii secunde din Spania.

Jucătorul român a fost titular și a primit cartonașe galbene în minutele 45+3 și 75. În momentul eliminării, gazdele conduceau cu 1-0. Celălalt român de la Ponferradina, mijlocașul Paul Anton, a intrat pe teren în minutul 65.

03-04-2022
12:53

Mesajul lui Sinisa Mihajlovic din spital înaintea meciului cu Milan

Înainte meciului cu AC Milan, clubul Bologna a publicat mesajul video pe care antrenorul Sinisa Mihajlovic l-a transmis jucătorilor săi de la spitalul în care urmează un tratament pentru leucemie.

”Nu voi fi acolo fizic, dar psihic voi fi mereu cu voi. Camera este amenajată pentru toate meciurile, sunt în contact permanent cu staff-ul. Din păcate, am mai făcut asta acum câţiva ani, dar sunt sigur că în camera mea de spital voi lupta pentru voi, aşa cum sunt sigur că voi veţi lupta pentru mine.

Am învins această boală o dată înainte, aşa că o putem face din nou, nu am nicio îndoială. Viaţa nu se trăieşte în absenţa problemelor, ci în ciuda problemelor. Viaţa nu este o linie dreaptă, există curbe, suişuri şi coborâşuri, chiar şi gropi neaşteptate în care cazi, dar trebuie să te ridici şi să reiei călătoria.

În momentele dificile, vezi curajul şi reacţia bărbaţilor. Există două căi pe care le poţi urma, una este distructivă, să te plângi şi să-ţi pierzi credinţa. Cealaltă este constructivă, caută partea pozitivă a lucrurilor. Agăţaţi-vă de asta!

Locuiesc într-o cameră de aproximativ trei metri pătraţi. Este o situaţie temporară, voi învinge această boală, am încredere în medici, aşa că vreau entuziasm şi nu feţe îngrijorate. Ştiu că voi câştiga. Împreună trebuie să fim uniţi, dacă aveţi nevoie de ceva, vă stau la dispoziţie.

Ştiu că situaţia noastră este dificilă cu rezultatele, dar nu şi cu performanţele. A merge la Milano nu este cea mai uşoară călătorie, sunt şi 60.000 de fani în tribune, dar nici pentru ei nu va fi uşor”, le-a transmis Mihajlovic elevilor săi.

Tehnicianul se luptă cu leucemia din vara anului 2019. El şi-a revenit în urma chimioterapiei şi a unui transplant de măduvă osoasă, dar boala s-a reactivat, aşa că s-a întors la spitalul Sant’Orsola pentru tratament.

03-04-2022
11:30

Alexandru Cicâldău, pe lista lui Betis Sevilla

Cotidianul spaniol Super Deporte anunță că Betis Sevilla îl dorește pe Alexandru Cicâldău, cel pentru care Sampdoria e dispusă să plătească 8 milioane de euro pentru transferul său de la Galatasaray.

Conform jurnaliștilor iberici, mijlocașul român, care are cinci goluri și patru assist-uri în acest sezon pentru Galatasaray, este dorit de andaluzi ca un posibil înlocuitor pentru William Carvalho sau Guido Rodriguez, în cazul în care unul din cei doi va pleca în vară.

Ultimul assist reușit de „Cic” a venit în victoria Galatei din ultima etapă, scor 2-0, cu Fatih Karagumruk.

„Sunt foarte fericit că am câștigat și că am contribuit la această victorie. După COVID, a existat o scădere de formă din partea mea. Acum pot să spun că sunt pe drumul cel bun. Vreau să îmi îmbunătățesc jocul și să îmi ajut echipa”, a declarat Alex Cicâldău, potrivit SporX.

02-04-2022
20:57

Rezultatele partidelor de sâmbătă

• Arminia Bielefeld – Stuttgart 1-1 (Kruger 59/ Kalajdzic 25 pen.)
  • Eintracht Frankfurt – Greuther Furth 0-0
  • Freiburg – Bayern Munchen 1-4 (Petersen 63 / Goretzka 58, Gnabry 73, Coman 82, Sabitzer 90+6)
  • Hoffenheim – Bochum 1-2 (Raum 54 / Asano 28, 59)
  • Leverkusen – Hertha Berlin 2-1 (Alario 35, Bellarabi 40 / Darida 42)
  • Borussia Dortmund – Leipzig 1-4 (Malen 84 / Laimer 21, 30, Nkunku 58, Dani Olmo 86)

bun

• Nice – Rennes 1-1 (Delort 67 / Terrier 78)
  • Lille – Bordeaux 0-0
  • Saint Etienne – Marseille, amânat pentru duminică din cauza zăpezii

l1

• Spezia – Venezia 1-0 (Gyasi 90+4)
  • Lazio – Sassuolo 2-1 (Lazzari 17, Milinkovic-Savic 51 / Traore 90+4)
  • – Ștefan Radu nu a jucat la Lazio din cauza unei accidentări, iar Vlad Chiricheș a fost rezervă la Sassuolo
  • Salernitana – Torino 0-1 (Belotti 18 pen.)
  • – Radu Drăgușin a fost rezervă la Salernitana

sa

• Getafe – Mallorca 1-0 (Borja Mayoral 82)
  • Levante – Villarreal 2-0 (Morales 69, 90+1)
  • Celta Vigo – Real Madrid 1-2 (Nolito 52 / Benzema 19 pen., 69 pen.)
  • Atletico Madrid – Alaves 4-1 (Joao Felix 11, 83, Suarez 75 pen., 90 / Escalante 63)

lli

02-04-2022
19:37

Cicâldău, pasă de gol în victoria lui Galatasaray

Mijlocașul Alexandru Cicâldău a dat o pasă de gol în partida pe care echipa sa, Galatasaray Istanbul, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-0, în fața formației Fatih Karagumruk, în etapa a 31-a a campionatului Turciei.

Internaționalul român a centrat la golul de 2-0 reușit de Ryan Babel (12). Primul gol al învingătorilor a fost reușit din penalty de Bafetimbi Gomis (4).

Alexandru Cicâldău a jucat până în minutul 64, în timp ce Olimpiu Moruțan a rămas pe banca de rezerve la Galatasaray.

02-04-2022
19:21

Real Madrid a avut 3 penalty-uri la meciul cu Celta Vigo

Echipa Real Madrid a beneficiat de trei penalty-uri în partida pe care a câștigat-o, în deplasare, scor 2-1, în fața formației Celta Vigo, în etapa a 30-a din La Liga.

Atacantul Karim Benzema a transformat două dintre ele, în minutele 19 și 69, și a ratat-o pe cea din minutul 64. Gazdele au înscris prin Nolito (52) și au mai mai avut un gol anulat pentru ofsaid în finalul primei reprize.

02-04-2022
18:34

Bayern, eroare incredibilă la meciul cu Freiburg

Formația Bayern Munchen a învins, în deplasare, scor 4-1, echipa Freiburg, în etapa a 28-a din Bundesliga, dar ar putea pierde la ”masa verde” jocul din cauza unei erori uriașe.

Conform cotidianului L’Equipe, bavarezii au avut pentru câteva secunde 12 jucători pe teren, după ce mijlocașul Kingsley Coman nu a părăsit gazonul în minutul 85, în momentul unei duble înlocuiri.

Antrenorul Julian Nagelsmann a justificat această situație explicând că tabela celui de-al patrulea arbitru indicase faptul că trebuie să părăsească terenul jucătorul cu numărul 29, pe care nu-l poartă nimeni la Bayern, în loc de 11 cât poartă Coman.

Rămâne de văzut dacă oficialii lui Freiburg vor face contestație.

02-04-2022
17:47

Claudiu Bumba, gol pentru Kisvarda

Mijlocașul Claudiu Bumba a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Kisvarda, a pierdut-o, în deplasare, scor 3-5, după ce a condus cu 3-0 în minutul 12, în fața formației MOL Fehervar, în etapa a 26-a a campionatului Ungariei.

Jucătorul român a deschis scorul în minutul 8. Bumba a jucat până în minutul 70, în timp ce colegul său Alexandru Peteleu a intrat pe teren în minutul 85. DE partea cealaltă, Adrian Rus a fost integralist la Fehervar.

02-04-2022
16:35

Pușcaș, al patrulea gol pentru Pisa în acest sezon

Atacantul George Pușcaș a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Pisa, a pierdut-o, în deplasare, scor 1-5, în fața formației Benevento, în etapa a 32-a din Serie B.

Intrat pe teren în minutul 59, internaționalul român a marcat în minutul 85, golul fiind validat după consultarea VAR. Celălalt român de la Pisa, mijlocașul Marius Marin, a fost suspendat pentru acest joc.

După 32 de etape, Pisa se află pe locul 3 în clasament, care duce la barajul pentru promovarea în Serie A, la un singur punct de locul secund ocupat de Lecce și care asigură direct accederea pe prima scenă a fotbalului italian.

Atacantul Denis Alibec a fost eliminat în meciul pe care echipa sa, Atromitos Atena, l-a încheiat la egalitate, în deplasare, scor 0-0, cu formația Asteras Tripolis, în etapa a 28-a a campionatului Greciei.

Internaționalul român a fost introdus pe teren în minutul 77 și 8 minute mai târziu a văzut direct cartonașul roșu pentru că și-a lovit un adversar.

02-04-2022
12:59

Vremea nefavorabilă a amânat meciul Saint-Etienne - Marseille

Meciul Saint-Etienne – Olympique Marseille, programat, sâmbătă, de la ora 22:00, în etapa a 30-a din Ligue 1, a fost amânat o zi din cauza zăpezii abundente.

”Având în vedere dificultăţile de acces pe stadionul Geoffroy-Guichard, LFP a decis, de comun acord cu toţi cei implicaţi în organizarea întâlnirii, să amâne partida ASSE-OM, programată pentru această sâmbătă, până mâine, duminică, 3 aprilie”, a anunţat clubul gazdă, pe contul său de Twitter.

Programul meciului va fi comunicat în curând. Presa franceză scrie că drumurile ”A72 şi RN88 sunt complet blocate în jurul oraşului Saint-Etienne”, din cauza zăpezii care a căzut masiv de vineri, ”sub cod portocaliu de zăpadă şi gheaţă până la ora 16:00 şi sub cod galben de frig”.

01-04-2022
20:37

Union Berlin, victorie la limită în Bundesliga

Echipa Union Berlin a învins, pe teren propriu, scor 1-0, formația FC Koln, etapa a 28-a a Bundesligii.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Awoniyi (49).

bun

01-04-2022
19:05

Hanca, gol din penalty în Polonia

Mijlocașul Sergiu Hanca a marcat un gol în partida pe care echipa sa, MKS Cracovia, a câștigat-o, în deplasare, scor 2-1, în fața formației Stal Mielec, în etapa a 27-a a campionatului Poloniei.

În minutul 33, fostul dinamovist a ratat un penalty, dar a urmărit excelent faza și a înscris golul de 2-0. Scorul fusese deschis de Pestka (11), după o pasă a lui Rivaldinho. Gazdele au redus din diferență după lovitura de la 11 metri transformată de Domanski (88).

Sergiu Hanca a purtat banderola de căpitan, a primit un cartonaș galben în minutul 78 și a fost înlocuit în minutul 87. Ceilalți doi jucători români de la MKS Cracovia, Cornel Râpă și Virgil Ghiță, au fost integraliști.

Gata cu maratonul preliminariilor CM pe toate continentele, au mai rămas doar Scoţia – Ucraina şi barajele de jucat şi lumea fotbalului se întoarce la problemele cotidiane, adică la meciurile de campionat, cu noi etape în acest weekend, începând de vineri, 1 aprilie, când se joacă în Bundesliga şi încheind cu luni, 4 aprilie.

Bayern și Dortmund, duel încins la titlu în Bundesliga

În Bundesliga, două sunt partidele interesante ale acestui weekend. Liderul Bayern Munchen merge la Freiburg, o echipă frumoasă de atac, obiectiv o calificare cel puţin în Conference League, care într-o zi bună poate pune probleme oricui.

Al doilea meci este confruntarea de la Dortmund, dintre echipa locală Borussia şi Leipzig, adică între cele două puteri care vin ca valoare a loturilor în urma colosului bavarez. Mereu jocurile dintre Borussia şi Leipzig au fost foarte disputate şi bogate în goluri.

PSG ar putea renunţa la Messi şi Neymar!

În Ligue 1, cel mai tare joc al rundei este Nice – Rennes. Este o partidă dintre două echipe ce au obiectiv o clasare pe locul 2, care trimite direct în grupele Champions League. Rennes este pe locul 3, iar Nice pe poziţia următoare, locul 2 fiind ocupat de Marseille. Nice e greu de bătut acasă, dar Rennes nu a mai pierdut de cinci meciuri.

PSG, la care tensiunile au atins cote maxime, punându-se chiar în discuţie renunţarea la starurile Leo Messi şi Neymar, are un meci aparent extrem de facil pe teren propriu în compania lui Lorient, formaţie care are ca obiectiv să evite locul 18, care înseamnă baraj cu învingătoarea din play-off Ligue 2.

Juventus poate sări peste Inter în clasamentul din Serie A

Două sunt meciurile vedetă din Serie A. La Bergamo, Napoli va da un examen extrem de greu pentru a demonstra că are capacitatea de a se bate la titlu cu un Milan care întâlneşte acasă Bologna, o echipă de la care va lipsi din nou antrenorul Sinişa Mihajlovic, suspect de recidivă a leucemiei.

Dar dincolo de partida de la Bergamo şi de meciul aparent facil al liderului Milan se află marea confruntare de la Torino, dintre Juventus, victorii în ultimele patru etape, şi Inter, un singur succes în ultimele cinci meciuri. Problema la Juventus este că din nou e investigată pentru fraude fiscale.

Maşina de fotbal a lui Xavi Hernandez

Partida vedetă din La Liga este, fără discuţie, Barcelona – Sevilla. După demonstraţia de forţă a catalanilor pe Santiago Bernabeu, cu patru lovituri de cuţit înfipte între umerii unui Real Madrid neaşteptat de anemic toată lumea vrea să vadă şi execuţia Sevillei, echipa de pe locul 2, motiv pentru care pe Camp Nou se va va derula o partidă cu casa închisă, în condiţiile în care imensa arenă are peste 90 de mii de locuri!

Liderul Real Madrid, deşi înaintea unei deplasări foarte grele în Champions League, la Londra, pentru meciul cu Chelsea, arde de dorinţa de a se revanşa faţă de suporteri printr-o victorie acasă la Celta Vigo, ceea ce nu e chiar foarte simplu. Atletico Madrid îşi poate consolida locul 3, jucând acasă cu codaşa Alaves, dar şi trupa lui Diego Simeone are meci săptămâna viitoare în Champions League.