Weekend european, 11-14 martie. Benzema, încă un meci mare la Real Madrid. Cum arată clasamentul îniante de El Clasico

FANATIK vă prezintă informații despre meciurile care au loc în acest weekend în Europa, în Serie A, La Liga, Ligue 1 și Bundesliga, fără meciuri la vârf, dar cu destule partide interesante.
14.03.2022 | 23:10
Weekend european 1114 martie Benzema inca un meci mare la Real Madrid Cum arata clasamentul iniante de El Clasico
Karim Benzema a reuşit o dublă în Mallorca - Real Madrid
14-03-2022
22:01

Rezultatele de luni

LA LIGA, etapa a 28-a

Mallorca – Real Madrid 0-3 (Vinicius 55, Benzema 76-pen, 82)

În etapa următoare Real Madrid şi Barcelona au meci direct. El Clasico este programat să se joace duminică, de la ora 22:00.

SERIE A, etapa a 29-a

Lazio – Venezia 1-0 (Immobile 58-pen)

14-03-2022
19:34

Alexandru Maxim a înscris al 9-lea gol pentru Gaziantep

Internaționalii români Alexandru Maxim și Alin Toșca au fost titulari în disputa dintre Giresunspor și Gaziantep 2-1. Maxim a înscris al 9-lea său gol în actuala ediție a Superligii Turciei.

Mijlocașul român a punctat în minutul 40, din lovitură de la 11 metri, restabilind egalitatea după ce gazdele au deschis scorul în minutul 6 prin Serginho.

Gaziantep nu a putut evita eșecul, în minutul 79 Chiquinho reușind să înscrie golul care a făcut diferența. Cu 37 de puncte, Gaziantep ocupă poziția a 14-a în clasament.

14-03-2022
18:23

Deian Sorescu a marcat pentru Rakow

Deian Sorescu a deschis scorul în minutul 49 al meciului de campionat câștigat de Rakow pe propriul teren, scor 2-1, cu Stal Mielec. Fostul căpitan dinamovist a profitat de o gafă uriașă a fundașilor adverși și l-a învins pe portar cu o execuție sigură.

Celelalte reușite au fost semnate de Krystian Getinger (69), respectiv Ivan Lopez Alvarez (81, pen). Lupta pentru titlu este, însă, extrem de strânsă în țara vecină. Rakow se află pe prima poziție, dar cu un singur punct avans față de Pogon Szczecin și două de Lech Poznan, care completează podiumul.

14-03-2022
12:53

Arbitrul de centru care a ajutat Inter în meciul cu Torino a primit nota 0

Campioana Italiei, Inter Milano, a remizat, în deplasare, cu Torino, 1-1, golurile fiind marcate de Bremer (12), respectiv, Alexis Sanchez (90+3).

Dar echipa oaspete a beneficiat de ajutorul arbitrilor, care au refuzat să analizeze o fază din minutul 35, când Andrea Belotti a fost faultat în careu de Andrea Ranocchia.

Nu doar că centralul Marco Guida nu dar lovitură de pedeapsă pentru gazde, dar cei din cabina VAR nu i-au spus că faza merită să fie analizată.

Cea mai mare eroare din istoria VAR. A fost 11 metri incontestabil. Greșeala imensă, fără dubii că Guida și Massa vor fi suspendați”, a scris Gazzetta dello Sport, publicația italiană dând nota 4 tutror arbitrilor.

Decizia se putea lua fără probleme live, fără ajutorul asistentului video”, a punctat Tuttosport, care a dat nota 0 arbitrului de centru.

În fine, Corriere dello Sport consideră că „penalty-ul se vedea și de pe Lună. Asociația Arbitrilor este un faliment”.

13-03-2022
22:09

Rezultatele meciurilor de duminică

LIGUE 1, etapa a 28-a

PSG – Bordeaux 3-0 (Mbappe 24, Neymar 52, Paredes 61)

Angers – Reims 0-1 (Flips 24)

Clermont – Lorient 0-2 (Kone 72, Petrot 76)

Metz – Lens 0-0

Strasbourg – Monaco 1-0 (Djiku 23)

Lyon – Rennes 2-4 (Traorer 59 aut., Dembele 82 pen. / Bourigeaud 11, Santamaria 13, Majer 45+1, Terrier 49)

Brest – Marseille 1-4 (Cardona 90+1 / Gerson 3, Milik 63, Harit 71, Under 90+2)

l1

Rayo Vallecano – Sevilla 1-1 (Bebe 46 / Delaney 63)

Betis Sevilla – Athletic Bilbao 1-0 (Borja Iglesias 20)

Real Sociedad – Alaves 1-0 (Zubimendi 70)

Barcelona – Osasuna 4-0 (Feran Torres 14 pen., 21, Aubameyang 27, Puig 75)

lli

BUNDESLIGA, etapa a 26-a

Leverkusen – Koln 0-1 (Schindler 67)

Borussia Dortmund – Arminia Bielefeld 1-0 (Wolf 21)

Eintracht Frankfurt – Bochum 2-1 (Masovic 46 aut., Kamada 52 / Polter 19)

Greuther Furth – Leipzig 1-6 (Leweling 4 / Andre Silva 17, Forsberg 32, Laimer 35, Henrichs 45, Simakan 59, Nkunku 69)

bun

Fiorentina – Bologna 1-0 (Torreira 70)

Verona – Napoli 1-2 (Faraoni 77 / Oshimen 14, 71)

Atalanta – Genoa 0-0

– atacantul Valentin Mihăilă a intrat la gazde în minutul 90+1

Udinese – Roma 1-1 (Molina 15 / Pellegrini 90+4 pen.)

Torino – Inter 1-1 (Bremer 12 / Alexis Sanchez 90+3)

sa

13-03-2022
21:41

Răzvan Lucescu, start cu dreptul în play-off-ul din Grecia

Echipa PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins, pe teren propriu, scor 1-0, formația PAS Giannina, în prima etapă a play-off-ului campionatului Greciei.

Unicul gol a fost marcat de Chuba Akpom (90+1). Atacantul Alexandru Mitriță a fost trimis pe teren de tehnicianul român în startul reprizei secunde. PAOK se află pe locul secund în clasament, cu 56 de puncte, la 12 puncte în urma liderului Olympiakos.

13-03-2022
16:40

Pușcaș, a treia reușită pentru Pisa în Serie B

Atacantul George Pușcaș a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Pisa, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 3-0, în fața formației Cremonese, în etapa a 29-a din Serie B.

Internaționalul român a fost introdus pe teren în minutul 64 și a înscris în minutul 89 cel de-al treilea gol al său de revenirea în Italia. Celălalt român de la Pisa, mijlocașul Marius Marin, a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 34.

Celelalte goluri ale învingătorilor au fost reușite de Torregrossa, în minutele 9 și 50, primul din penalty. În urma acestei victorii, echipa celor doi români a urcat pe primul loc în clasament, cu 55 de puncte, fiind urmată de Lecce (54), Cremonese (53), Brescia (52), Monza (51) și Benevento (50).

13-03-2022
12:11

Suporterii i-au fluierat pe jucătorii lui PSG la apariția pe stadion pentru meciul cu Bordeaux

PSG joacă duminică, de la ora 14:00, cu Bordeaux, pe teren propriu, în etapa a 28-a din Ligue 1. Este primul meci al elevilor lui Mauricio Pochettino pe Parc des Princes după eliminarea din optimile Ligii Campionilor.

Dacă înaintea partidei lucrurile au fost calme în afara stadionului, altele au fost datele problemei la apariția jucătorilor lui PSG.

Lionel Messi, Neymar și toți ceilalți fotbaliști ai lui PSG au fost fluierați când au ieșit pe gazon pentru încălzirea de dinaintea partidei.

S-a consemnat o singură excepție: Kylian Mbappe. Iar fluierăturile au continuat pe toată durata încălzirii, inclusiv în primul sfert de oră al meciului.

Câțiva suporteri au dorit să bage în stadion suluri de hârtie igienică, dar au fost împiedicați de oamenii de ordine, scrie lequipe.fr.

Corurile de fluierături s-au auzit pe toată durata partidei, inclusiv în minutul 52, când Neymar a dus scorul al 2-0.

O fază interesantă s-a consumat în minutul 58. Wijnaldum a fost faultat în careul oaspeților de Marcelo, iar arbitrul de centru a dictat penalty pentru gazde și i-a dat cartonaș galben fundașului lui Bordeaux.

Publicul a scandat numele lui Kylian Mbappe, pentru a fi desemnat drept executant al loviturii de la 11 metri, dar, până la urmă, arbitrul de centru Francois Letexier a anulat penalty-ul, din cauza unui ofsaid. Însă cartonașul galben a rămas, din cauza intrării lui Marcelo cu talpa pe glezna lui Wijnaldum.

Scorul final a fost 3-0, celelalte goluri ale gazdelor fiind marcate de Mbappe (24) și Paredes (61).

12-03-2022
22:03

Rezultatele meciurilor de sâmbătă

Montpellier – Nice 0-0

Troyes – Nantes 1-0 (Ugbo 43)

l1

Levante – Espanyol 1-1 (Gomez 80 / Puado 50)

Granada – Elche 0-1 (Fidel 11)

Villarreal – Celta Vigo 1-0 (Dani Parejo 64)

Getafe – Valencia 0-0

lli

Augsburg – Mainz – amânat din cauza Covid-19

Freiburg – Wolfsburg 3-2 (Grifo 7, 44, Schlotterbeck 97 / Kruse 52, Arnold 84)

Hoffenheim – Bayern Munchen 1-1 (Baumgartner 32 / Lewandowski 45+3)

Union Berlin – Stuttgart 1-1 (Awoniyi 41 / Kalajdzic 90)

Monchengladbach – Hertha Berlin 2-0 (Plea 24 pen., Ginter 59)

bun

Salernitana – Sassuolo 2-2 (Bonazzoli 8, Djuric 81 / Scamacca 20, Traore 30)

– Radu Drăgușin a fost rezervă la gazde, iar Vlad Chiricheș a jucat în prima repriză la oaspeți

Spezia – Cagliari 2-0 (Erlic 55, Manaj 74)

– Răzvan Marin a intrat în minutul 62 la oaspeți

Sampdoria – Juventus 1-3 (Sabiri 84 / Yoshida 23 aut., Morata 34 pen., 88)

Milan – Empoli 1-0 (Kalulu 19)

sa

12-03-2022
21:03

Grozav a decis derby-ul orașului Budapesta

Atacantul Gheorghe Grozav a marcat unicul gol al întâlnirii pe care echipa sa, MTK Budapesta, a câștigat-o, pe teren propriu, în fața formației Honved, în etapa a 24-a a campionatului Ungariei.

Jucătorul român, intrat pe teren în minutul 68, a înscris în minutul 76.

12-03-2022
16:39

Bayern, ținută în șah de Hoffenheim

Echipa Bayern Munchen a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația TSG Hoffenheim, în etapa a 26-a din Bundesliga.

Gazdele au deschis scorul prin Baumgartner (32), bavarezii reușind egalarea prin Lewandowski (45+3). Bayern are un avans de 10 puncte în fruntea clasamentului față de Borussia Dortmund, care are însă două meciuri mai puțin disputate.

12-03-2022
14:28

Coronavirusul amână partida Augsburg - Mainz

Meciul Augsburg – Mainz, din etapa a 26-a din Bundesliga, a fost amânat din cauza numărului mare de cazuri de Covid-19 din lotul oaspeților.

Conform site-ului bundesliga.com, Mainz nu are dispoziție numărul de jucători permis de regulament pentru a disputa o partidă. Întâlnirea va fi reprogramată la o dată ce urmează să fie stabilită.

Mainz nu a putut juca nici meciul din etapa trecută cu Borussia Dortmund, iar partida a fost reprogramată pentru miercuri, 16 martie.

12-03-2022
06:26

Un suporter al lui Atletico Madrid a murit înaintea meciului cu Cadiz

Atletico Madrid a învins Cadiz, pe teren propriu, cu 2-1, în etapa a 29-a din La Liga, golurile fiind marcate de Joao Felix (3) și De Paul (68), respectiv, Negredo (45).

Înaintea meciului, însă, s-a consumat o tragedie la porțile de acces în arena Wanda Metropolitano. Unul dintre suporterii echipei antrenată de Diego Simeone a decedat înainte să între în stadion, din cauza unui stop cardiac.

Astăzi, clubul Atletico deplânge moartea unuia dintre suporterii noștri. Un membru abonat a murit din cauza unei insuficiențe cardiace în timp ce intra pe stadion înainte de meci. Odihnește-te în pace”, a transmis gruparea pe contul personal de twitter.

Atacantul român al lui Cadiz, Florin Andone, este accidentat, și nu a fost oprit în lot pentru acest meci.

11-03-2022
22:01

Rezultatele partidelor de vineri

Lille – Saint Etienne 0-0

l1

Atletico Madrid – Cadiz 2-1 (Joao Felix 3, De Paul 68 / Negredo 45)

– atacantul Florin Andone, accidentat, nu a fost convocat pentru acest meci la oaspeți

lli

11-03-2022
21:55

Man, criticat pentru că a făcut penalty

Internaționalul român Dennis Man a făcut un penalty în partida pe care echipa sa, Parma, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formația Cittadella, în etapa a 29-a din Serie B.

Fostul jucător de la FCSB, care a evoluat pe toată durata întâlnirii, l-a faultat în careu pe Antonucci și arbitrul Marchetti a dictat lovitură de pedeapsă după ce a consultat VAR. Penalty-ul a fost transformat de Beretta.

Parma a reușit egalarea prin Juric (81) și putea obține victoria la ultima fază, dar Brunetta a ratat un 11 metri, trimițând balonul în bară.

11-03-2022
19:51

Ștefan Radu, în pericol să rateze meciul cu Venezia din cauza unei accidentări

Veste proastă pentru Lazio înaintea meciului cu Venezia. Din cauza durerilor resimțite la călcâiul stâng, Ștefan Radu nu s-a putut antrena alături de colegi în cursul zilei de vineri, 11 martie.

Potrivit  tuttomercatoweb.com, fundașul român riscă astfel să rateze duelul programat luni, 14 martie, la 21:45, pe Stadio Olimpico din Roma. Acesta fusese integralist în etapa trecută, când Lazio a învins-o la scor de neprezentare pe Cagliari.

Vine de vineri, 11 martie și până luni, 14 martie, un nou weekend fotbalistic la nivel înalt, adică în campionatele de top din Europa, respectiv Serie A, La Liga, Ligue 1 și Bundesliga. Nu avem nicio partidă la vârf, între echipe din zona podiumului, dar, paradoxal, tocmai acest lucru ar putea genera rezultate neașteptate, pe vechiul principiu al buturugii mici așezată în calea carului mare.

Lazio – Venezia

Campionatele de top ale Europei mai avansează în acest weekend cu alte 90 de minute spre linia de sosire a acestui sezon, dar mai este încă destul drum și destule puncte de pus în joc, așa încât rămân în continuare multe necunoscute de rezolvat pe parcurs.

Desigur, există și competiții, în Ligue 1 și în Bundesliga, unde scenariul se repetă aproape obsesiv, cu PSG și Bayern Munchen mereu campioane, ce e drept sezonul trecut parizienii au făcut năzdrăvănia de a pierde neașteptat coroana în fața lui Lille, ceea ce, să recunoaștem, scade mult interesul pentru lupta la titlu în aceste competiții.

PSG, revedere cu fanii după dezastrul de la Madrid

În Ligue 1, liderul PSG revine în fața suporterilor, iar în față se profilează victima Bordeaux, cândva un nume respectat în fotbalul din Hexagon, acum deținătoarea lanternei roșii. Greu va fi pentru vedetele Parisului să se revadă cu fanii după o nouă eliminare istorică în Champions League, la Madrid, în fața Realului.

Nici antrenorul Mauricio Pochettino nu mai are niciun fel de trecere la suporteri, care trăiesc dezamăgirea vieții lor văzându-l pe cel mai bun fotbalist al ultimului sfert de veac al planetei, Lionel Messi, transformându-se, incredibil, într-un jucător de duzină, absolut oarecare, motiv pentru care îl vor plecat.

Real Madrid merge în Insule

În La Liga, eroina din Champions League, Real Madrid, care e și liderul din La Liga, merge în Insulele Baleare, la Palma de Mallorca, având un moral stelar și e greu de presupus că gazdele vor putea face față. Barcelona va evolua acasă cu Osasuna, meci nu tocmai ușor, dar totuși de trei puncte pentru oamenii lui Xavi, mai ales după ce catalanii și-au făcut un atac dinamită.

Atletico Madrid are un meci aparent ușor pe teren propriu cu Cadiz, o echipă care anul acesta se zbate din greu pentru supraviețuire și nu a mai reușit bombele din ediția precedentă, când a bătut pe Real la Madrid și acasă pe Barca.

Julian Nagelsmann revine contra echipei de suflet

În Bundesliga, liderul Bayern Munchen, după ce a carbonizat Salzburgul în Champions League revine la treburile interne cu un meci care trezește oricând amintiri antrenorului Julian Nagelsmann. Adversar îi este Hoffenheim, echipă care a mai zguduit-o și nu de mult pe Bayern cu un șocant 4-1.

Borussia Dortmund pare a avea o partidă ușoară acasă, chiar dacă nu îl va recupera pe bomberul noevegian Haaland, pentru că Arminia Bielefeld este un adversar modest, preocupat exclusiv doar de a scăpa atât de retrogradarea directă cât și de barajul cu locul 3 din Bundesliga 2.

Inter și Napoli nu au meciuri ușoare

În Serie A, liderul Milan ar trebui să contorizeze cele trei puncte pe teren propriu cu Udinese, dar ”rossonerii” au mai făcut prostii cu echipele de jos, așa că e nevoie de precauție. Concurentele directe la scudetto, Inter și Napoli, nu au meciuri simple afară. Inter merge să dea piept cu Torino în capitala Piemontului și Napoli caută succesul la Verona, în orașul lui Romeo și al Julietei, dar Hellas chiar e greu de doborât.

Juventus se deplasează la Genova, pentru meciul cu Sampdoria, cu obiectivul clar de a lua cele trei puncte și a sta înaintea Atalantei în cursa pentru locul 4, mai ales că săptămâna viitoare la Torino vine Villarreal pentru returul din optimile Champions League, care pleacă de la scorul de 1-1.