Weekend european 12-15 august. Di Maria, gol pentru Juventus la debutul în Serie A. Liverpool, a doua remiză la rând în Premier League. Video

În weekend-ul vineri, 12 august - luni, 15 august, au loc partide în etapa a 2-a din Premier League, Ligue 1 și Bundesliga și primele runde în La Liga și în Serie A.
13.08.2022 | 19:03
Weekend european 1215 august Di Maria gol pentru Juventus la debutul in Serie A Liverpool a doua remiza la rand in Premier League Video
15-08-2022
19:01

Liverpool, un nou pas greșit în Premier League

Juventus a început noul sezon din Serie A cu o victorie clară în fața lui Sassuolo, în timp ce Liverpool este la a doua remiză la rând în Premier League.

Juventus – Sassuolo 3-0 (Di Maria 26, Vlahovic 43 pen., 51)

sa

Min. 51 – GOOOL Juventus!!! Di Maria îi pasează decisiv lui Vlahovic și acesta înscrie lejer din 8 metri.

Min. 43 – GOOOL Juventus!!! Vlahovic transformă penalty-ul pe care tot el l-a obținut după faultul comis de Ferrari.

Min. 26 – GOOOL Juventus!!! Di Maria a marcat primul său gol în tricoul lui Juventus cu o reluare spectaculoasă din prima după o centrare a lui Alex Sandro.

Liverpool – Crystal Palace 1-1 (Luis Diaz 61 / Zaha 32) – VIDEO

ple

Min. 61 – GOOOL Liverpool!!! Luis Diaz ia o acțiune pe cont propriu, trece de mai mulți adversari și înscrie cu un șut de la 18 metri.

Min. 57 – Darwin Nunez vede direct cartonașul roșu după ce l-a lovit cu capul în figură pe Andersen.

Min. 32 – GOOOL Crystal Palace!!! Eze îl lansează în adâncime pe Zaha și acesta îl ”execută” cu un șut plasat pe Alisson.

14-08-2022
21:58

Condusă la pauză de Almeria, Real Madrid a întors rezultatul în repriza secundă și s-a impus cu 2-1

După ce Rayo Vallecano a încurcat-o pe FC Barcelona (scor 0-0), Almeria a visat frumos împotriva campioanei Spaniei și a Europei, Real Madrid. Ramazani a deschis scorul în minutul 6 și a fost 1-0 la pauză.

Lucas Vasquez a egalat însă, din pasa lui Benzema, în minutul 61, iar Alaba a executat perfect o lovitură liberă, în minutul 75, mingea intrând în poartă după ce a lovit bara laterală.

S-a terminat 2-1 pentru Real Madrid, care izbutește un start perfect în meciurile oficiale. Reamintim, miercuri și-a adjudecat Supercupa Europei, după 2-0 cu Eintracht Frankfurt.

14-08-2022
18:58

Ionuţ Radu a gafat decisiv în Fiorentina - Cremonese 3-2, în prelungirile meciului

Ionuţ Radu a gafat decisiv în debutul său pentru Cremonese. În minutul 90+5 al meciului, la scorul de 2-2, portarul român nu a reuşit să respingă o centrare a lui Mandragora, ba mai mult, a intrat cu mingea în poartă.

VEZI VIDEO:

14-08-2022
15:35

Chelsea - Tottenham 2-2 (Koulibaly 19, R. James 78 / Hojbjerg 68, Kane 90+6)

VEZI AICI VIDEO CU CELE MAI IMPORTANTE FAZE

MIN.90+6: GOOOL Tottenham. Harry Kane se înalță imperial și reia cu capul o minge venită perfect dintr-o lovitură de colț.

MIN.78: GOOOL Chelsea. Jucătorii lui Chelsea reușesc o recuperare în jumătatea adversă prin Kante, iar R.James izbutește să fructifice o pasă perfectă a lui Sterling, care l-a lăsat singur, în 12 metri, în fața lui Lloris.

MIN.68: GOOOL Tottenham. Oaspeții reușesc egalarea prin Hojbjerg, care a șutat puternic, de la marginea careului. O fază controversată, dar în care oficialii VAR nu au schimbat decizia centralului.

MIN.19: GOOOL Chelsea. Chelsea reușește să deschidă scorul după o fază fixă la care au participat doi jucători veniți în această vară. Cucurella a executat o lovitură de colț, iar Koulibaly, lăsat singur, a reluat perfect, din voleu!

Start în derby-ul londonez!

Echipele de start:

Chelsea: 16. Mendy – 26. Koulibaly, 6. Silva, 24. James – 32. Cucurella, 5. Jorginho, 7. Kante, 12. Loftus-Cheek – 29. Havertz, 19. Mount – 17. Sterling.
Rezerve: 1. Kepa – 28. Azpilicueta, 18. Broja, 14. Chalobah, 21. Chilwell, 23. Gallagher, 20. Hudson-Odoi, 10. Pulisic, 22. Ziyech.
Antrenor: Thomas Tuchel.

Tottenham: 1. Lloris – 17. Romero, 15. Dier, 33. Davies – 12. Emerson, 30. Bentancur, 5. Hojberg, 19. Sessegnon – 21. Kulusevski, 7. Son – 10. Kane.
Rezerve: 20. Forster – 2. Doherty, 38. Bissouma, 11. Gil, 27. Moura, 14. Perisic, 9. Richarilson, 6. Sanchez, 25. Tanganga.
Antrenor: Antonio Conte.

14-08-2022
14:27

Lucien Favre îl titularizează pe Rareș Ilie în Nice - Strasbourg

Rareș Ilie va juca în premieră în Ligue 1 din postura de titular. Lucien Favre a decis să îl introducă din primul minut pe mijlocașul în vârstă de 18 ani. Nice joacă cu Strasbourg,  pe teren propriu, de la ora 18:05, iar echipa lui Favre va evolua într-un sistem 4-3-3.

Antrenorul gazdelor a ales să îl trimită pe Ilie la mijlocul terenului, în postura de inter dreapta. La Nice va debuta între buturi și Kaser Schmeichel, sosist înaceastă vară de la Leicester.

14-08-2022
14:08

Jucătorii lui Man United au rămas fără zi liberă după eșecul cu Brentford, scor 0-4

Erik ten Hag a luat o măsură dură, după ce Manchester United a pierdut cu 0-4 contra lui Brentford în etapa a 2-a din Premier League. Managerul „diavolilor” a decis ca fotbaliștii jucătorii să nu primească nicio zi liberă după meci, așa cum era stabilit, ci au fost chemați la antrenament, la baza de la Carrington.

„E o mizerie și e păcat de asta. Avem nevoie de standarde mai ridicate decât asta, e clar. Trebuia să facem treabă și nu am făcut-o. Nu e posibil. Echipa trebuie să-și asume responsabilitatea. Chiar îmi pare foarte rău pentru fani, i-am dezamăgit”, a transmis Erik ten Hag.

Managerul olandez a avut și un mesaj pentru conducere, căreia i-a cerut noi transferuri. În această vară, pe Old Trafford au ajuns doar Malacia, Eriksen și Lisandro Martinez.

„Noi transferuri? Da. Avem nevoie de jucători noi și de jucători care să aibă calitate. O să încercăm să-i convingem să vină la noi. Doar împreună putem trece peste această perioadă grea. Antrenorul are principala responsabilitate și-mi asum asta.

Am fost foarte slabi, nu trebuie să fie așa. Jucătorii trebuie să-și asume și ei responsabilitate, să se uite în oglindă și să-și facă autocritica. Sper ca pe viitor lucrurile să se schimbe”, a adăugat ten Hag.

13-08-2022
21:18

PSG s-a distrat cu Montpellier, Inter s-a salvat în minutul 90+4. FC Barcelona, start fals în LaLiga, doar 0-0, acasă, cu Rayo

PSG a dat un nou recital ofensiv în Ligue 1, impunându-se cu 5-2 în fața lui Montpellier. Un joc în care a apărut în formație, cu gol, Mbappe (a irosit și un penalty), dar omul meciului a fost Neymar, autor a două goluri.

În Italia, campioana, AC Milan, s-a impus cu 4-2 în fața lui Udinese, în timp ce Inter, adversara sa în cursa pentru titlu anul trecut, s-a impus cu 2-1, în deplasare, cu Lecee. Golul decisiv a venit în minutul 90+4, fiind înscris de Dumfries.

În LaLiga, FC Barcelona a avut 21 de ocazii de poartă în meciul cu Rayo Vallecano, dar n-a izbutit să se impună. S-a terminat 0-0, semn că trupa lui Xavi mai are de lucrat pentru a ajunge la nivelul arătat de Real Madrid.

Rezultatele înregistrate sâmbătă

FRANȚA – etapa 2

• Monaco – Rennes 1-1 (Embolo 72 / Laborde 59)
  • PSG – Montpellier 5-2 (Sacko 39 -autogol, Neymar 43- penalty, 51, Mbappe 69, R.Sanches 87 / Khazri 58, Tchato 90+1)

ITALIA – etapa 1

• AC Milan – Udinese 4-2 (T.Hernandez 11, Rebic 15, 68, Diaz 46 / Rodrigo Becao 2, Masina 45+3)
  • Sampdoria – Atalanta 0-2 (Toloi 26, Lookman 90+4)
  • Lecce – Inter 1-2 (Ceesay 48 / Lukaku 2, Dumfries 90+4)
  • Monza – Torino 1-2 (Dany Mota 90+4 / Miranchuk 43, Sanabria 66)

SPANIA, etapa 1

• Celta Vigo – Espanyol 2-2 (I. Aspas 45+2, Paciencia 63 / Exposito 72, Joselu 90+8)
  • Valladolid – Villarreal 0-3 (Jackson 49, Baena 81, 90)
  • FC Barcelona – Rayo Vallecano 0-0

13-08-2022
20:32

BUNDESLIGA, etapa a 2-a. Ziua remizelor

Șase partide din runda a doua a Bundesliga au fost programate sâmbătă, iar patru dintre acestea s-au încheiat la egalitate. Mai mult, trei dintre acestea au oferit același scor, 2-2. Între acestea numărându-se și rezultatul lui RB Leipzig cu FC Koln, ori cel al partidei dintre Schalke și Monchengladbach, oaspeții din cele două întâlniri fiind, pentru moment, pe podium, după Dortmund.

Rezultatele de sâmbătă

• Leverkusen – Augsburg 1-2 (Aranguiz 43 / F.Jensen 15, Hahn 82)
  • Hertha – Eintracht 1-1 (Serdar 3 / Kamada 48)
  • Hoffenheim – Bochum 3-2 (Baumgartner 14, Kabak 23, Dabbur 88 / Zoller 10, 13)
  • RB Leipzig – FC Koln 2-2 (Werner 36, Nkunku 56 / Dietz 40, Gvardiol 72 – autogol)
  • Werder Bremen – Stuttgart 2-2 (Fullkrug 4, Burke 90+5 / Endo 38, Silas 77)
  • Schalke – Monchengladbach 2-2 (Zalazar 29, Bulter 90+3 – penalty / Hofmann 72, Thuram 78)
13-08-2022
18:08

Manchester United, călcată în picioare de Brentford!

Manchester United a avut o primă repriză de coşmar cu Brentford. Cu Ronaldo titular, “diavolii roşii” au fost încasat patru goluri în prima parte. Dasilva a deschis scorul în minutul 10, iar apoi au marcat Jensen (18), Mee (30) şi Mbeumo (38). În partea secundă, tabela a rămas neschimbată. Cu acest eşec, echipa lui ten Hag este ultima în Premier League.

VEZI VIDEO FAZE DIN MECI

13-08-2022
16:11

PREMIER LEAGUE, etapa a 2-a, meciurile de sîmbătă. Manchester City și Arsenal fac spectacol și au maximum de puncte

La primul meci acasă din actuala stagiune, Manchester City s-a impus lejer, 4-0, cu Bournemouth. Chiar dacă, de data aceasta, Haaland nu și-a mai trecut numele pe lista marcatorilor. Trupa lui Guardiola are un start perfect de stagiune: maximum de puncte și fără gol primit.

Un succes lejer, 4-2, a obținut și Arsenal, contra lui Leicester, iar Gabriel Jesus a izbutit o dublă. ”Tunarii” arată foarte bine în acest start de sezon și îi secondează, pentru moment, pe ”cetățeni”, înaintea derby-ului de mâine, Chelsea – Tottenham.

• Aston Villa – Everton 2-1 (Ings 31, Buendia 85 / Digne 87-autogol)
  • Arsenal – Leicester 4-2 (G.Jesus 23, 35, Xhaka 55, Martinelli 76 / Saliba 53 – autogol, Maddison 74)
  • Brighton – Newcastle 0-0
  • Manchester City – Bournemouth 4-0 (Gundigan 19, De Bruyne 31, Foden 37, Lerma 79 – autogol)
  • Southampton – Leeds 2-2 (Aribo 72, Walker-Peters 81 / Rodrigo 46, 60)
  • Wolves – Fulham 0-0
  • Brentford – Manchester United – se joacă la 19:30

Weekend-ul european vineri, 12 august – luni, 15 august, înseamnă etapele cu numărul 2 din noul sezon în Premier League, Ligue 1 și Bundesliga și începutul noului sezon în La Liga și Serie A. Sunt numeroase partide extrem de interesante, marea majoritate putând fi urmărite în direct la posturile de sport specializate: Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.

Programul partidelor din weekend-ul european 12-15 august

Vineri, 12 august

LA LIGA etapa 1, ora 22:00

Osasuna – Sevilla 2-1 (Avila 9, Oroz 74 /  Mir 11)

BUNDESLIGA, etapa a 2-a, ora 21:30

Freiburg – Borussia Dortmund 1-3 (Gregoritsch 35 / Bynoe-Gittens 77, Moukoko 84, Wolf 88)

LIGUE 1, etapa a 2-a, ora 22:00

Nantes – Lille 1-1 (Simon 28 / Ismaily 76)

Liverpool – Crystal Palace

Încep în acest weekend ultimele două campionate mari ale Europei, care întotdeauna sunt și ultimele pe grila de start a fiecărui sezon, respectiv La Liga și Serie A. În acest fel toate cele cinci campionate de top intră în acțiune, spre deliciul fanilor din întreaga lume, pentru că aici se regăsesc 99 la sută dintre echipele cele mai iubite și mai puternice cel puțin la nivelul continentului nostru dacă nu și în lume.

Dacă în Ligue 1 și în Bundesliga lucrurile sunt clare din nou încă din start, între PSG și Bayern și restul competitoarelor fiind un decalaj valoric precum de la Pământ la Lună, în Premier League Manchester City mai poate întâmpina opoziții la supremație din  partea trioului londonez și a lui Liverpool . În La Liga toată lumea așteaptă asaltul Barcelonei și de ce nu și al lui Atletico Madrid la adresa lui Real iar în Serie A cele două forțe din Milano ar putea fi din nou în luptă cu Juventus, care pare a fi creat un lot omogen și puternic.

Meciuri ușoare pentru Real Madrid și Barcelona, deja derby de capitala Spaniei pentru Atletico în weekend-ul european 12-15 august

Prima rundă din La Liga nu pare a solicita prea mult cele două mari puteri ale fotbalului iberic. Real Madrid, campioana la zi, nu poate avea probleme pe terenul nou promovatei Almeria, iar Barcelona, cu Lewandowski și Rapinha în atac, trebuie să lichideze ușor acasă pe Rayo Vallecano. Problema la catalani e că dacă nu îi vor putea înregistra până sâmbătă seara pe fundașul danez Christensen de la Chelsea și pe mijlocașul ivorian Kessie de la Milan aceștia vor trebui să plece și să își caute alte angajamente, pe care le pot obține, pentru că sunt liberi de contract!

Ceva mai dificilă ar fi misiunea lui Atletico Madrid de a porni cu dreptul, deși nu părăsește capitala Spaniei în prima etapă. Plăpumarii lui Diego Simeone vor evolua pe terenul concitadinei Getafe, cu care mereu au avut partide dificile, nu o dată Getafe reușind să îi încurce și să facă egal. Sevilla e cea care deschide noul sezon vineri seară, la Pamplona, fiind favorită în fața Osasunei.

Milan și Lecce, adversari facili la debutul în noul sezon în weekend-ul european 12-15 august

În Serie A în mod normal ambele echipe de top din Milano ar trebui să înceapă bine noul sezon. Campioana Milan joacă acasă cu Udinese, care demult nu mai este spaima deplasărilor pentru granzi iar Inter, cu revenitul Lukaku în centrul atacului, merge la cel mai sudic punct al Italiei, Lecce, decisă să rezolve repede conturile.

Nici Juventus, cu nou veniții Di Maria și Bremer și cu alt jucător abia acihiziționat, Kostic de la Frankfurt, în tribune, nu ar trebui să se teamă de meciul de acasă cu Sassuolo. OK, Sassuolo e acea echipă care sezon trecut câștiga afară cu Milan, Inter și Juventus, dar a pierdut clar din forța ofensivă odată cu plecarea lui Scammaca în Premier League.

Chelsea – Tottenham, primul derby de foc în weekend-ul european 12-15 august

În Bundesliga și în Ligue 1 nu se anunță nimic nou sub soare, pentru că atât Bayern Munchen, acasă cu lupii de la Wolfsburg, cât și PSG, tot acasă cu Montpellier, nu își pot pot pune decât o singură întrebare: câte goluri vor marca, după ce au reușit o ploaie de goluri în runda inaugurală.

Mulr mai atractiv e programul din Premier League unde avem deja un prim duel direct de top dintre londoneze. Chelsea o primește pe Tottenham și după cum au jucat cele două echipe în prima etapă deși meciul este pe Stamford Bridge Spurs pare a fi destul de clar echipa mai puternică, mai bine pusă la punct și cu un cuvânt important de spus î acest sezon.