Weekend european 17-20 februarie. Dorin Rotariu, golul victoriei pentru Atromitos

Vezi aici Sassuolo - Napoli, Monchengladbach - Bayern Munchen și Osasuna - Real Madrid precum și numeroase alte partide din weekend european 17-20 februarie.
20.02.2023 | 21:19
Weekend european 1720 februarie Dorin Rotariu golul victoriei pentru Atromitos
Dorin Rotariu a marcat pentru a treia oară în campionatul din Grecia.
20-02-2023
22:02

Rezultatele înregistrate luni, 20 februarie, în Europa

SERIE A, etapa 23

• AC Torino – Cremonese 2-2 (Sanabria 41 pen., Singo 79 / Tsadjout 54, Valeri 74)

Internaționalul român Vlad Chiricheș s-a accidentat înaintea partidei și nu a făcut parte din lotul lui Cremonese.

LA LIGA, etapa 22

• Getafe – Valencia 1-0 (Mayoral 82)
20-02-2023
19:27

Dorin Rotariu, gol de trei puncte pentru Atromitos

Împrumutat de Ludogrets în Grecia, la Atromitos, Dorin Rotariu a fost integralist în partida disputată luni de formația din Atena împotriva lui Levadiakos. Și a izbutit să înscrie, în minutul 33, unicul gol al întâlnirii.

Aceasta este a treia sa reușită pentru formația elenă, pentru care a jucat 19 partide. În lotul lui Atromitos se află și portarul Laurențiu Brănescu. Acesta a fost rezervă în partida cu Levadiakos.

În urma acestui rezultat, Atromitos este pe locul 7, cu 28 de puncte, iar Levadiakos ocupă poziția a 13-a, cu 13 puncte.

19-02-2023
21:53

Rezultate înregistrate duminică, 19 februarie, în marile campionate

• Atalanta – Lecce 1-2 (Hojlund 87 / Ceesay 4, Blin 74)
  • Fiorentina – Empoli 1-1 (Cabral 85 / Cambiaghi 29)
  • – mijlocașul Răzvan Marin a fost integralist la oaspeți
  • Salernitana – Lazio 0-2 (Immobile 60, 69 pen.)
  • – fundașul Ștefan Radu este accidentat și nu a fost inclus în lotul oaspeților
  • Spezia – Juventus 0-2 (Kean 32, Di Maria 66)
  • AS Roma – Verona 1-0 (Solbakken 45+1)

sa

• Elche – Espanyol 0-1 (Darder 90+2)
  • Rayo Vallecano – FC Sevilla 1-1 (Lejeune 65 / Suso 29)
  • Atletico Madrid – Athletic Bilbao 1-0 (Griezmann 73)
  • FC Barcelona – Cadiz 2-0 (Sergi Roberto 43, Lewandowski 45+1)

lli

BUNDESLIGA, etapa 21

• Union Berlin – Schalke 04 0-0
  • Borussia Dortmund – Hertha Berlin 4-1 (Adeyemi 27, Malen 32, Reus 76, Brandt 90 / Toustart 47)
  • Leverkusen – Mainz 2-3 (Amiri 32, Schick 58 / Caci 26, Barreiro 45+4, Ingvartsen 81 pen.)

bun

LIGUE 1, etapa 24

• PSG – Lille 4-3 (Mbappe 11, 87, Neymar 17, Messi 90+4 / Diakite 24, David 58 pen., Bamba 69)
  • Brest – AS Monaco 1-2 (Le Douaron 86 / Golovin 39, Boadu 73)
  • Lorient – Ajaccio 3-0 (Dieng 6 pen., Faivre 43, Ponceau 58)
  • Rennes – Clermont 2-0 (Kalimuendo 37, 64)
  • Troyes – Montpellier 0-1 (Khazri 90)
  • Lens – FC Nantes 3-1 (Machado 34, Thomasson 36, Traore 74 aut. / Mollet 40)
  • Toulouse – Marseille 2-3 (Dallinga 3, Onaiwu 87 / Mbemba 52, Cengiz Under 59, Tavares 79)

l1

19-02-2023
21:06

Răzvan Lucescu, victorie cu PAOK în derby-ul cu AEK Atena

PAOK a învins-o pe AEK Atena, scor 2-0, în derby-ul etapei a 23-a din prima ligă a Greciei. Khaled Narey (14) şi Konstantinos Koulierakis (62) au marcat golurile victoriei echipei lui Răzvan Lucescu, ocupanta locul 4, la şapte puncte în spatele liderului Panathinaikos.

Primul gol al lui PAOK Salonic a reuşit să devină viral pe reţelele de socializare, după pasa uluitoare a lui Giannis Konstantelias. Fotbalistul de 19 ani se afla la pământ când a reuşit să jongleze cu mingea, ca mai apoi să i-o trimită lui Khaled Narey.

19-02-2023
20:00

Barcelona - Cadiz 2-0

Barcelona – Cadiz 2-0 (S. Robert 43, Lewandowski 45+1)

barcelona
Echipele de start la Barcelona – Cadiz

Elche – Espanyol 0-1 (Darder 90+2)

Rayo Vallecano – Sevilla 1-1 (Lejeune 65 / Suso 29)

Atletico Madrid – Athletic Bilbao 1-0 (Griezmann 73)

19-02-2023
16:48

Radu Drăgușin gol și George Pușcaș autogol în meciul celor de la Genoa din Serie B

Radu Drăgușin a deschis scorul pentru Genoa în duelul cu Modena în etapa 25 din Serie B. Fundașul român s-a înălțat foarte bine la un corner și a reușit să trimită mingea în poartă. Este primul gol al lui Radu Drăgușin după transferul la Genoa.

Modena avea să restabilească egalitatea în minutul 33 prin golul lui Strizzolo. Mai mult decât atât, la 10 minute după startul reprizei secunde George Pușcaș a trimis mingea în propria poartă. Denis Drăguș, atacantul român adus în iarnă de Genoa, se află pe banca de rezerve.

19-02-2023
16:18

Răzvan Marin, titular în Fiorentina - Empoli 1-1. Lazio, victorie înaintea meciului retur cu CFR Cluj

Lazio a câștigat cu Salernitana în deplasare, scor 2-0 în etapa 23 din Serie A. Maurizio Sarri a trimis titularii în teren în ultimul meci înaintea confruntării cu CFR Cluj din returul play-off-ului din Conference League.

Ciro Immobile, în minutele 60 și 69, a înscris singurele goluri ale meciului. Grație victoriei, Lazio a urcat până pe locul 4 în campionat, cu 42 de puncte în 23 de partide. Meciul retur cu CFR Cluj din România va avea loc joi, 23 februarie, ora 19:45.

Răzvan Marin a fost integralist în remiza lui Empoli, scor 1-1 în deplasare cu Fiorentina. Echipa fotbalistului român a condus până în minutul 85, însă s-a văzut egalată după golul lui Cabral.

Cambiaghi, în minutul 29, a reușit să înscrie pentru oaspeți. Empoli a avut un gol anulat în minutul 44 pe motiv de ofsaid.

19-02-2023
12:03

PSG - Lille 4-3 (K. Mbappe 12, 87, Neymar 17, Messi 90+5 / Diakite 24, pen. David 58, Bamba 69)

Vezi toate fazele video importante aici.

Min. 90+5. GOOOOL PSG! Messi aduce victoria lui PSG dintr-o lovitură liberă pe care tot el obținuse. A înscris cu un șut fabulos, care a lovit și bara înainte de a intra în poartă.

Min 87: GOOOL PSG! Mbappe reia din alunecare, de la șapte metri, și înscrie la colțul scurt.

Min 69: GOOOL Lille! Andre Gomes pasează peste defensiva lui PSG și îl găsește liber pe Bamba care îl învinge cu un șut puternic pe Donnarumma.

Min. 58: GOOOL Lille! Oaspeții au restabilit egalitatea din penalty. Marco Verratti a comis un fault în careu, iar Willi Delajod a dictat lovitură de pedeaspă. Jonathan David a înscris după ce l-a a trimis în colțul opus pe Donnarumma.

Min. 51: Neymar s-a accidentat după o intrare dură a lui Benjamin Andre. Starul brazilian a fost scos cu targa de pe gazon și a fost surprins în lacrimi. Marcatorul celui de-al doilea gol al meciului cu Lille, Neymar și-a răsucit glezna dreaptă.

Min. 24: GOOOL LILLE! Andre Gomes își pune în lumină tehnica și trimite o centrare cu efect în interiorul careului. Diakite trimite în plasă cu o lovitură de cap și o readuce în joc pe Lille.

Min. 17: GOOOL PSG! Neymar dublează avantajul lui PSG. Vitinha îi întoarce mingea în ultimul moment brazilianului care înscrie cu poarta goală.

Min. 12: GOOOL PSG! Kylian Mbappe este lansat de Neymar, iar la capătul unei acțiuni individuale, starul francez deschide scorul.

Min. 5: Lionel Messi are prima șansă de a înscrie. Starul argentinian preia singur în careu, însă nu reușește să-l învingă pe Chevalier care respinge în corner.

Min. 1: Partida a început!

PSG: Donnarumma – Pembele, Ramos, Kimpembe, Mendes – Vitinha, Verratti, Ruiz – Neymar – Messi, Mbappe. Rezerve: Bernat, Bitshiabu, Ekitike, Gharbi, Letellier, Pereira, Rico, Soler, Zaire-Emery. Antrenor: C. Galtier.

Lille: Chevalier – Diakite, Fonte, Djalo, Weah – Gomes, Angel Gomes – Andre Gomes, Cabella, Bamba – David. Rezerve: Alexsandro, Baleba, Costil, Gudmundsson, Jakubech, Martin, Virginius, Yoro, Zhegrova. Antrenor: P. Fonseca.

18-02-2023
22:01

Rezultate înregistrate sâmbătă, 18 februarie, în marile campionate

• Sampdoria – Bologna 1-2 (Sabiri 68 pen. / Soriano 27, Orsolini 90)
  • Monza – AC Milan 0-1 (Messias 31)
  • – portarul Ciprian Tătărușani a fost integralist la oaspeți
  • Inter – Udinese 3-1 (Lukaku 20 pen., Mkhitaryan 73, L. Martinez 89 / Lovric 43)

sa

• Real Sociedad – Celta Vigo 1-1 (Oyarzabal 5 / Le Normand 90+3 aut.)
  • Betis Sevilla – Valladolid 2-1 (Juanmi 2, Canales 45+4 pen. / Larin 30)
  • Mallorca – Villarreal 4-2 (Kadewere 20, D. Rodriguez 45, 56, Muriqi 63 / Morales 43, Chukwueze 50)
  • Osasuna – Real Madrid 0-2 (Valverde 78, Asensio 90+2)

lli

• Bochum – Freiburg 0-2 (Gregoritsch 39, Holer 51)
  • Monchengladbach – Bayern Munchen 3-2 (Stindl 13, Hofmann 54, Thuram 84 / Choupo-Moting 35, Tel 90+3)
  • Stuttgart – FC Koln 3-0 (Gil Dias 9, Sosa 59, Coulibaly 74)
  • Wolfsburg – RB Leipzig 0-3 (Forsberg 14, Laimer 85, Szoboszlai 90+2)
  • Eintracht Frankfurt – Werder Bremen 2-0 (Friedl 8 aut., Kolo Muani 52)

bun

• Nice – Reims 0-0
  • Strasbourg – Angers 2-1 (Diallo 14, 42 / Bentaleb 73)

l1

18-02-2023
20:03

Boloni, doar egal în Franța

Echipa Metz, antrenată de Loți Boloni, a terminat la egalitate, în deplasare, scor 0-0, cu formația Dijon, în etapa a 24-a din Ligue 2.

Trupa tehnicianului român se află pe locul 4, cu 38 de puncte, la patru puncte în urma lui Girondins Bordeaux, formație aflată pe poziția secundă, ultima care asigură promovarea.

18-02-2023
19:13

LIVE Osasuna - Real Madrid 0-2 (Valverde 78, Asensio 90+2)

Vezi aici cele mai interesante faze

Min. 90+2 – GOOOL Real Madrid!!! Alvaro recuperează balonul în jumătatea adversă, îi pasează lui ASensio și acesta închide tabela.

Min. 78 – GOOOL Real Madrid!!! Modric îi pasează pe culoar lui Vinicius, brazilianul îl vede pe Valverde venind în viteză și îi pasează în mijlocul careului, iar uruguayanul înscrie cu latul de 10 metri.

Min. 1 – A început meciul.

Echipele de start la meciul Osasuna – Real Madrid.

• Osasuna: Herrera – Moncayola, U. Garcia, D. Garcia, Sanchez – Brasanc, Torro, Gomez – R. Garcia, Budimir, Abde. Rezerve: Fernandez – Barja, K. Garcia, Hernandez, Ibanez, Moreno, Munoz, Oroz. Antrenor: Jagoba Arrasate.
  • Real Madrid: Courtois – Militao, Rudiger, Nacho, Alaba – Modric, Camavinga, Ceballos – Valverde, Rodrygo, Vinicius. Rezerve: Lopez, Lunin – Alvaro, Asensio, Carvajal, Hazard, Lucas Vazquez, Martin, Odriozola, Vallejo. Antrenor: Carlo Ancelotti.
18-02-2023
19:07

Bogdan Andone, victorie la debut în Cipru

Antrenorul Bogdan Andone a debutat cu dreptul pe banca tehnică a lui Apollon Limassol, echipa sa impunând-se, în deplasare, scor 3-1, în fața formației Chloraka, în etapa a 24-a a campionatului Ciprului.

Gazdele au deschis scorul prin Torres (20), dar oaspeții au întors rezultatul în repriza secundă prin golurile marcate de Pittas (63, 88) și Donyoh (73). În urma acestei victorii, trupa tehnicianului român a urcat pe locul 5 în clasament, cu 38 de puncte.

18-02-2023
16:11

Victorie pentru Reghecampf și gol decisiv Ronaldo Deaconu în Polonia

Echipa Neftci Baku, antrenată de Laurențiu Reghecampf, a învins, pe teren propriu, scor 3-0, formația Sabail, în etapa a 23-a a campionatului Azerbaidjanului.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Saief (8), Mahmudov (48, penalty) și Saldanha (74). Trupa tehnicianului român se află pe locul 3 în clasament, cu 48 de puncte, la 10 puncte în urma liderului Qarabag.

Mijlocașul Ronaldo Deaconu a marcat unicul gol al întâlnirii pe care echipa sa, Korona Kielce, a câștigat-o, acasă, scor 1-0, în fața formației Lechia Gdansk, în etapa a 21-a a campionatului Poloniei.

Deaconu a marcat în minutul 37. El a jucat până în minutul 66, în timp ce coechipierul său Marius Briceag a fost integralist. În urma acestei victorii, Korona a urcat pe locul 16, ultimul retrogradabil, cu 20 de puncte, la egalitate cu Piast Gliwice, prima echipă aflată deasupra liniei de retrogradare.

Mijlocașul Ianis Hagi nu a fost inclus în lotul formației Rangers pentru partida din deplasare cu echipa Livingston, din etapa a 26-a a campionatului Scoției. Internaționalul român, abia revenit după o accidentare, a fost menajat la acest joc deoarece întâlnirea are loc pe teren sintetic.

18-02-2023
15:28

Boloca a marcat pentru Frosinone în Serie B

Mijlocașul Daniel Boloca a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Frosinone, a terminat-o la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația Palermo, în etapa a 25-a din Serie B.

Boloca, care a fost integralist, a înscris golul egalizator în minutul 75, după ce gazdele au deschis scorul prin Verre (38). Fundașul Ionuț Nedelcearu a fost titular la Palermo și a părăsit terenul în minutul 61.

Într-o altă partidă din Serie B, Dennis Man a jucat primele minute pentru Parma după accidentarea suferită la începutul anului. El a intrat pe teren în minutul 63 al întâlnirii pe care parmegianii au pierdut-o, pe teren propriu, scor 0-1, cu Ascoli.

18-02-2023
14:01

Monchengladbach - Bayern 3-2 (Stindl 13, Hofmann 54, Thuram 84 / Choupo-Moting 35, Tel 90+3)

Final de meci – Bayern pierde pe terenul lui Monchengladbach, scor 2-3, după ce a jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică și poate pierde primul loc în clasament.

Min. 90+3 – GOOOL Bayern!!! Laimer respinge defectuos o centrare, Davies îi pune mingea lui Tel și acesta reduce din diferență.

Min. 84 – GOOOL Monchengladbach!!! Hofmann primește mingea în dreapta, centrează perfect și Thuram înscrie cu latul din 11 metri.

Min. 54 – GOOOL Monchengladbach!!! Plea centrează din dreapta și Hofmann marchează cu lejeritate.

Min. 35 – GOOOL Bayern!!! Davies a pătruns în viteză pe stânga, a centrat în careu și Choupo-Moting a marcat cu latul.

Min. 13 – GOOOL Monchengladbach!!! Hofmann execută o lovitură liberă din dreapta și îi pune mingea pe șut la 16 metri lui Stindl, care îl execută superb pe Soomer.

Min. 8 – Upamecano vede direct cartonașul roșu pentru un fault din poziție de ultim apărător asupra lui Plea.

Echipele de start la meciul Monchengladbach – Bayern.

• Monchengladbach: Omlin – Lainer, Itakura, Elvedi, Bensebaini – Kramer, Kone – Wolf, Hofmann, Stindl – Plea. Rezerve: Olschowsky – Friedrich, Herrmann, Jantschke, Neuhaus, Ngoumou, Scally, Thuram, Weigl. Antrenor: Daniel Farke.
  • Bayern: Sommer – Pavard, Upamecano, Blind – Gnabry, Kimmich, Davies – Goretzka, Gravenberch – Muller, Choupo-Moting. Rezerve: Ulreich – Cancelo, De Ligt, A. Ibrahimovic, Musiala, Sane, Sarr, Stanisic, Tel. Antrenor: Julian Nagelsmann.
17-02-2023
21:59

Rezultatele înregistrate vineri, 17 februarie, în Europa

• Sassuolo – Napoli 0-2 (Kvaratskhelia 12, Osimhen 33)

LA LIGA, etapa 21

• Girona – Almeria 6-2 (Castellanos 8, Tsygankov 34, Riquelme 36, Hernandez 43, Martin 77, Stuani 79 / Ramazani 66, Toure 81)

• Augsburg – Hoffenheim 1-0 (Jensen 88)

• Auxerre – Lyon 2-1 (Perrin 50, Jubal 53 / M. Dembele 36)

Portarul român Ionuț Radu a fost integralist la gazde;

Sassuolo – Napoli în Serie A, Monchengladbach – Bayern Munchen în Bundesliga și Osasuna – Real Madrid în La Liga se anunță a fi partidele considerate la vârf din weekend-ul european 17-20 februarie. În niciunul dintre cele patru campionate de top (Serie A, La Liga, Bundesliga și Ligue 1) nu există o ciocnire între echipe aflate pe podium.

Sassuolo – Napoli, Monchengladbach – Bayern Munchen și Osasuna – Real Madrid se desprind ca fiind cele mai interesante jocuri din weekend-ul european 17-20 februarie

Vine așadar un nou weekend fotbalistic pentru cele patru întreceri de top din Europa (Italia, Spania, Germania și Franța). Neavând niciun meci între echipele din Top 4, se desprind totuși câteva partide care pot oferi spectacole agreabile: Sassuolo – Napoli în Serie A, Osasuna – Real Madrid în La Liga, Monchengladbach – Bayern Munchen în Bundesliga și poate PSG – Lille în Ligue 1.

În Serie A, lucrurile sunt clare în proporție de 99 la sută în privința campioanei, Napoli având un avans uriaș peste Inter. Atenția se va concentra pe lupta pentru Top 4, unde se bat Atalanta, AC Milan, AS Roma și Lazio, pe distanța a două puncte.

În La Liga, liderul tot mai desprins FC Barcelona are meci lejer acasă, cu codașa Cadiz. În Bundesliga, Bayern a mai greșit, așa încât are avantaj mic peste Union Berlin și Borussia Dortmund, iar PSG a comis cam mulți pași falși în ultima vreme și Marseille și AS Monaco s-au apropiat amenințător.

• ora 22:00 Getafe – Valencia

Cine transmite la TV Sassuolo – Napoli, Monchengladbach – Bayern Munchen și Osasuna – Real Madrid în weekend european 17-20 februarie

Ca de obicei, când vine vorba de un weekend european fotbalistic, pe lângă partidele din SuperLiga națională și cele din Premier League vom avea și în perioada vineri, 17 februarie – luni, 20 februarie, multe transmisiuni în direct de la jocurile din etapele de Serie A, La Liga, Bundesliga și Ligue 1. Nu vor lipsi în mod cert meciurile Sassuolo – Napoli, Monchengladbach – Bayern Munchen, Osasuna – Real Madrid și PSG – Lille.

Din Serie A, vom putea viziona în weekend nu mai puțin de nouă dintre cele zece meciuri ale etapei 23, doar Sampdoria – Bologna nefiind televizat. Din La Liga vor fi în direct pe micile ecrane opt jocuri, fără Betis Sevilla – Valladolid și Mallorca – Villarreal. Din Bundesliga, avem live șase meciuri, iar din Ligue 1 în grile figurează patru partide.

• ora 21:30 Augsburg – Hoffenheim (Orange Sport 3)
  • ora 21:45 Sassuolo – Napoli (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Auxerre – Lyon (Digi Sport 3, Orange Sport 4, Prima Sport 4)
  • ora 22:00 Girona – Almeria (Digi Sport 4, Prima Sport 3)

• ora 15:00 Real Sociedad – Celta Vigo (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 3
  • ora 16:30 Monchengladbach – Bayern Munchen (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 1)
  • ora 16:30 Wolfsburg – Leipzig (Orange Sport 4)
  • ora 19:00 Monza – AC Milan (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 19:30 Eintracht Frankfurt – Werder Bremen (Orange Sport 4, Prima Sport 4)
  • ora 21:45 Inter – Udinese (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 Osasuna – Real Madrid (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 1)
  • ora 22:00 Strasbourg – Angers (Orange Sport 4, Prima Sport 4)

• ora 13:30 Atalanta – Lecce (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 14:00 PSG – Lille (Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)
  • ora 15:00 Elche – Espanyol (Digi Sport 3)
  • ora 16:00 Fiorentina – Empoli (Orange Sport 3)
  • ora 16:00 Salernitana – Lazio (Digi Sport 3, Orange Sport 4, Prima Sport 3)
  • ora 16:30 Union Berlin – Schalke (Prima Sport 4)
  • ora 17:15 Rayo Vallecano – FC Sevilla (Digi Sport 3)
  • ora 18:30 Borussia Dortmund – Hertha Berlin (Prima Sport 3)
  • ora 19:00 Spezia – Juventus (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 19:30 Atletico Madrid – Athletic Bilbao (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • ora 21:45 Toulouse – Marseille (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 4)
  • ora 21:45 AS Roma – Verona (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 FC Barcelona – Cadiz (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

Luni, 20 februarie

• ora 21:45 AC Torino – Cremonese (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Getafe – Valencia (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

Sassuolo i-a pus gând rău liderului Napoli, Bayern vrea revanșa cu Monchengladbach, deplasare grea pentru Real Madrid la Pamplona în weekend european 17-20 februarie

Partida Sassuolo – Napoli nu se anunță de loc ușoară pentru liderul din Serie A și asta deoarece neroverdii de la Sassuolo și-au amintit brusc de sezonul anterior în care au înșirat victorii la granzii campionatului, acasă sau deplasare. Aau reușit un halucinant 5-2 pe San Siro, cu AC Milan și apoi victorie la Reggio Emilia, casa adoptivă a echipei de ani de zile, stadionul din Sassuolo nefiind eligibil pentru Serie A, cu 1-0.

Bayern, care vine după un imens 1-0 la Paris, în turul optimilor de finală ale Champions League, nu uită că în tur Borussia Monchengladbach a scos un neașteptat 1-1 în Bavaria, actualul portar al lui Bayern, elvețianul Sommer fiind eroul Borussiei atunci, 19 parade decisive. Real Madrid a pierdut enorm teren în La Liga în lupta la titlu cu FC Barcelona, dar vine după câștigarea pentru a cincea oară a CM al cluburilor. La Pamplona însă nu e ușor pentru nimeni.

Silvio Berlusconi,inamicul rossonerilor în weekend-ul european 17-20 februarie

Weekend-ul 17-20 februarie mai oferă numeroase alte partide pentru care merită să vă așezați comod în fața micilor ecrane. În Serie A cu siguranță merită multă atenție partida de la Monza, unde echipa locală, cu o evoluție de excepție la primul ei din istorie în eșalonul maxim, întâlnește pe AC Milan, un meci greu emoțional pentru Silvio Berlusconi, patronul Monzei care a fost ani de zile proprietarul lui AC Milan, câștigând cele mai multe trofee din istoria clubului.

Liderul din La Liga, FC Barcelona are la prima vedere un meci lejer acasă, cu una dintre echipele din subsol, Cadiz, dar să nu uităm abilitatea acestei formații de a scoate când nu te aștepți un rezultat mare cu granzii din prima divizie spaniolă, atât Real Madrid cât și Barca pățind-o în ultimii ani.