Weekend european, 18-21 februarie. Motivul pentru care Răzvan Marin a jucat doar 15 minute în Cagliari – Napoli 1-1

FANATIK vă prezintă meciurile din cadrul marilor campionate din Europa, care au loc în acest weekend, în perioada vineri, 18 februarie - luni, 21 februarie.
21.02.2022 | 22:40
Weekend european 1821 februarie Motivul pentru care Razvan Marin a jucat doar 15 minute in Cagliari  Napoli 11
Răzvan Marin a jucat pe finalul meciului Cagliari - Napoli 1-1
21-02-2022
20:42

Napoli s-a împiedicat pe terenul lui Cagliari

Napoli a ratat şansa să urce pe primul loc din Serie A, după 1-1 cu Cagliari. Sarzii au deschis scorul prin Gaston Pereiro, în minutul 58, în timp ce napoletanii au egalat, cu 3 minute înainte de final, prin Victor Osimhen.

La Cagliari, Răzvan Marin a început meciul pe banca de rezerve, după ce internaţionalul român a acuzat probleme stomacale în dimineaţa partidei. De altfel, conform presei din Italia, mijlocaşul de 25 de ani a ratat câteva antrenamente, la începutul săptămânii trecute, din cauza unei gastroenterite. Cu Napoli, Walter Mazzarri l-a introdus pe Răzvan Marin în minutul 75, în locul lui Alberto Grassi.

20-02-2022
21:57

Rezultatele meciurilor de duminică

BUNDESLIGA, etapa a 23-a

Bayern Munchen – Greuther Furth 4-1 (Lewandowski 46, 82, Griesbeck 61 aut., Choupo-Moting 90+1 / Hrgota 42)

Borussia Dortmund – Monchengladbach 6-0 (Reus 26, 82, Malen 32, Wolf 70, Moukoko 74, Emre Can 90+1 pen.)

Hertha Berlin – Leipzig 1-6 (Jovetic 48 / Henrichs 20, Nkunku 64 pen., 67, Dani Olmo 74, Haidara 81, Poulsen 88)

bun

LIGUE 1, etapa a 25-a

Nice – Angers 1-0 (Kluivert 19)

Lorient – Montpellier 0-1 (Savanier 56)

Reims – Brest 1-1 (Faes 4 / Satriano 34)

Rennes – Troyes 4-1 (Guirassy 14, 20, Terrier 75, Laborde 87 pen. / Ugbo 39)

Saint Etienne – Strasbourg 2-2 (Boudebouz 4, Khazri 34 / Diallo 21, Perrin 30)

Bordeaux – Monaco 1-1 (Oudin 22 / Marcelo 67 aut.)

Marseille – Clermont 0-2 (Bayo 13, Allevinah 84)

l1

SERIE A, etapa a 26-a

Fiorentina – Atalanta 1-0 (Piatek 56)

– atacantul valentin Mihăilă a intrat pe teren în minutul 81 la oaspeți

Venezia – Genoa 1-1 (Henry 13 / Ekuban 29)

Inter – Sassuolo 0-2 (Raspadori 8, SCamacca 26)

– fundașul Vlad Chiricheș a fost integralist la oaspeți, iar portarul Ionuț Radu a fost rezervă la gazde

Udinese – Lazio 1-1 (Deulofeu 5 / F. Anderson 45)

– fundașul Ștefan Radu a fost rezervă la oaspeți

sa

LA LIGA, etapa a 25-a

Espanyol – Sevilla 1-1 (Darder 50 / Rafa Mir 36)

Valencia – Barcelona 1-4 (Soler 52 / Aubameyang 23, 38, 63, F. De Jong 32)

Betis Sevilla – Mallorca 2-1 (Moreno 25, Willian Jose 83 pen. / Muriqi 75)

Athletic Bilbao – Real Sociedad 4-0 (Vivian 68, Sancet 72, Inaki Williams 80, Muniain 89)

lli

PREMIER LEAGUE, etapa a 26-a

Leeds – Man. United 2-4 (Rodrigo 53, Raphinha 54 / Maguire 34, Bruno Fernandes 45+5, Fred 70, Elanga 88)

Wolverhampton – Leicester 2-1 (Neves 9, Podence 66 / Lookman 41)

ple

20-02-2022
20:03

PAOK, remiză în derby-ul orașului Salonic

Formația PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a terminat la egalitate, în deplasare, scor 0-0, cu formația Aris Salonic, în etapa a 24-a a campionatului Greciei.

Atacantul Alexandru Mitriță nu a fost convocat pentru acest meci de tehnicianul român, în timp ce fundașul stânga Cristian Ganea a fost integralist la gazde.

20-02-2022
20:01

Inter, înfrângere neașteptată cu Sassuolo

Echipa Sassuolo, cu Vlad Chiricheș integralist, a învins, în deplasare, scor 2-0, formația Inter Milano, la care portarul Ionuț Radu a fost rezervă, în etapa a 26-a din Serie A.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Raspadori (8) și Scamacca (26). În urma acestui eșec, Inter ratează ocazia de revenit în fruntea clasamentului și rămâne la două puncte în spatele rivalei AC Milan, dar are un meci mai puțin disputat.

20-02-2022
15:48

Aubameyang a spart gheața la Barcelona

Atacantul Pierre-Emerick Aubameyang a marcat primele sale goluri în tricoul Barcelonei, în partida din deplasare cu Valencia, câștigată de catalani cu 4-1.

Gabonezul, adus în această iarnă de la Arsenal și aflat la al patrulea meci pentru catalani, a deschis scorul în minutul 23 cu un șut sec la vinclu de la 13 metri, după o lansare excelentă din partea lui Jordi Alba.

În minutul 37, Aubameyang punctat pentru 3-0, reluând simplu în plasă din 4 metri o centrare venită de la Gavi. Africanul a reușit hattrick-ul în minutul 63, arbitrul creditându-l ca fiind autorul golului deși doar a deviat neintenționat șutul lui Pedri. Vezi video

19-02-2022
22:07

Rezultatele zilei de sâmbătă

Augsburg – Freiburg 1-2 (Gregoritsch 16 / Petersen 4, Schlotterbeck 26)

Arminia Bielefeld – Union Berlin 1-0 (Okugawa 53)

Stuttgart – Bochum 1-1 (Bella-Kotchap 56 aut. / Lowen 90+4 pen.)

Wolfsburg – Hoffenheim 1-2 (Wind 36 / Bruun Larsen 73, Kramaric 78)

Koln – Eintracht Frankfurt 1-0 (Modeste 84)

bun

Lens – Lyon 1-1 (Clauss 13 / Kadawere 44)

Nantes – PSG 3-1 (Kolo Muani 4, Merlin 16, Blas 45+5 pen. / Neymar 47)

l1

Sampdoria – Empoli 2-0 (Quagliarella 14, 29)

Roma – Verona 2-2 (Volpato 65, Bove 84 / Barak 5, Tameze 20)

Salernitana – Milan 2-2 (Bonazzoli 29, Djuric 72 / Messias 5, Rebic 77)

– fundașul Radu Drăgușin a fost integralist la gazde, în timp ce portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la oaspeți

sa

Granada – Villarreal 1-4 (Milla 61 pen. / Danjuma 35 pen., 39, 81, Gomez 90+6)

Osasuna – Atletico Madrid 0-3 (Joao Felix 3, Suarez 59, Correa 89))

Cadiz – Getafe 1-1 (Negredo 45+2 / Borja Mayoral 6 pen.)

– atacantul Florin Andone, accidentat, nu a fost inclus în lotul gazdelor

Real Madrid – Alaves 3-0 (Asensio 63, Vinicius 80, Benzema 90 pen.)

lli

West Ham – Newcastle 1-1 (Dawson 32 / Willock 45+1)

Arsenal – Brentford 2-1 (Smith Rowe 48, Saka 79 / Norgaard 90+3)

Aston Villa – Watford 0-1 (Dennis 78)

Brighton – Burnley 0-3 (Weghorst 21, Brownhill 40, Lennon 69)

Crystal Palace – Chelsea 0-1 (Ziyech 89)

Liverpool – Norwich 3-1 (Mane, 64, Salah 67, Luis Diaz 81 / Rashica 48)

Southampton – Everton 2-0 (Armstrong 52, Long 84)

Manchester City – Tottenham 2-3 (Gundogan 33, Mahrez 90+2 pen. / Kulusevski 4, Kane 59, 90+5)

Alibec, pasă de gol în victoria lui Atromitos

Atacantul Denis Alibec a dat o pasă de gol în partida pe care echipa sa, Atromitos Atena, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-0, în fața formației Asteras Tripolis, în etapa a 24-a a campionatului Greciei.

Internaționalul român a fost titular și a pasat decisiv la reușita lui Muniz din minutul 1. Celălalt gol al învingătorilor a fost marcat de Erlingmark (74). Alibec a jucat până în minutul 76, în timp ce celălalt român de la Atromitos, Dorin Rotariu, a fost înlocuit în minutul 63.

19-02-2022
19:53

Manchester City, înfrângere în Premier League după aproape 4 luni

Echipa Manchester City a fost învinsă, pe teren propriu, scor 2-3, de formația Tottenham Hotspur, în etapa a 26-a din Premier League.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Kulusevski (4), Kane (59, 90+5), în timp ce pentru gazde au înscris Gundogan (33) și Mahrez din penalty (90+2). Trupa lui Pep Guardiola nu mai pierduse în campionat din 30 octombrie 2021, atunci când Crystal Palace se impunea surprinzător cu 2-0 pe Etihad Stadium.

Manchester City mai are 6 puncte avans în fruntea clasamentului față de Liverpool, dar ”cormoranii” au un meci mai puțin disputat.

19-02-2022
17:42

Momente de panică la Sampdoria - Empoli

Un suporter al echipei Sampdoria Genova a suferit un infarct în timpul partidei câștigate de favoriți, pe teren propriu, scor 2-0, în fața formației Empoli.

Conform cotidianului Il Messaggero, în minutul 14, după ce veteranul Fabio Quagliarella a deschis scorul pentru genovezi, un fan al gazdelor în vârstă de 69 de ani a intrat în stop cardiac.

Cadrele medicale prezente la stadion au sărit imediat în ajutorul spectatorului și au folosit defibrilatorul pentru a putea să-l readuce la viață pe acesta. După ce a fost stabilizat, bărbatul a fost transportat de urgență la spitalul San Martino.

19-02-2022
17:04

Rezultatele de sâmbătă din Premier League

Fotbalistul columbian Luis Diaz, transferat în această iarnă de Liverpool, a marcat primul gol pentru ”cormorani” în victoria cu Norwich City.

19-02-2022
13:58

George Pușcaș a adus egalarea pentru Pisa

Atacantul român George Pușcaș, ajuns la Pisa pe 31 ianuarie, în ultima zi de transferuri europene, a marcat primul gol pentru echipa italiană.

Pisa, aflată pe locul 4 în Serie B, joacă, în deplasare, cu Monza, ocupanta poziției a 5-a. Gazdele au deschis scorul în minutul 8, prin Valoti, dar bucuria a durat doar 10 minute.

În minutul 18, Pușcaș a primit o minge în careu, a pus stop pe piept, după care a șutat cu dreptul, fără nicio speranță pentru portarul di Gregorio.

Atacantul român putea înscrie din nou, patru minute mai târziu, dar nu a ajuns la centrarea celuilalt român al echipei, Marius Marin. Scorul a rămas nemodificat până la pauză, dar Pușcaș a primit un cartonaș galben în minutul 44.

18-02-2022
21:56

Rezultatele meciurilor de vineri

Mainz – Leverkusen 3-2 (Martin 57, Boetius 84, Ingvartsen 88 / Schick 35, Alario 74)

bun

SERIE A etapa a 26-a

Juventus – Torino 1-1 (De Ligt 13 / Belotti 62)

sa

Lille – Metz 0-0

l1

Elche – Rayo Vallecano 2-1 (Carrillo 77, Ponce 84 / Fran Garcia 52)

lli

18-02-2022
17:10

Furtuna Eunice pune în pericol partida Lille - Metz

Întâlnirea Lille – Metz, din etapa a 25-a din Ligue 1, ar putea fi amânat din cauza furtunii Eunice care s-a abătut asupra nordului Franței.

Partida este programată să se desfășoare vineri, de la ora 22:00. Conform RMC Sport, o decizie finală urmează să se ia în curând.

Urmează un nou weekend european plin de partide în campionatele de top. Avem etape complete, fără meciuri anulate din motive de pandemie, în toate competițiile: Premier League, Ligue 1, Bundesliga, Serie A și La Liga.

Celta Vigo – Levante

În Bundesliga nu avem de această dată niciun meci între primele clasate. Bayern Munchen, care revine după jocul de la Salzburg, din Champions League, nici nu putea avea o partidă mai lejeră, decât acasă cu lanterna roșie Greuther Furth și nu ar mira pe nimeni o ploaie de goluri.

Borussia Dortmund joacă acasă cu cealaltă Borussie, din Monchengladbach și poate doar absența uraganului Haaland să fie vreo problemă pentru galben-negri, care altfel sunt destul de clar favoriți. În Germania subiectul arzător acum este dacă ar fi benefică o trecere la sistemul competițional cu play-off și play-out, pentru că lumea s-a cam săturat de scenariul Bayern campioană an de an.

Nice și Marseille continuă lupta pentru locul 2 în Ligue 1

În Ligue 1 liderul PSG, epuizat după thriller-ul cu Real Madrid din Champions League, merge la Nantes, un teren deloc ospitalier pentru vizitatori și nu ar fi deloc exclus ca Mauricio Pochettino să treacă pe bancă sau în tribună o parte dintre piesele grele după teribila încleștare de marți seară.

Lupta pentru locul 2 pare a rămâne o afacere între Marseille și Nice. Ambele joacă acasă, prima cu Clermont, a doua cu Angers, formații alunecoase, care tocmai când le consideri victime sigure lovesc mortal, cum a pățit chiar Nice acasă cu nou promovata Clermont.

Derby-ul Piemontului, unul dintre meciurile tari ale weekend-ului european

În Serie A meciul etapei este Il derby della Mole, adică întâlnirea dintre Juventus și Torino, care deschide vineri seară etapa, pentru că săptămâna viitoare torinezii joacă în Champions League pe terenul lui Villarreal. Juve nu-și poate permite să odihnească pe cineva, pentru că se bate cu Atalanta pentru locul 4.

Atalanta are un meci dificil la Florența, unde după plecarea lui Vlahovic la Juventus se părea că vor fi probleme, dar venirea lui Piatek pare a fi rezolvat problema. Primele clasate au meciuri facile: Milan la ultima clasată, Salernitana, Inter acasă cu Sassuolo și Napoli la Cagliari, poate partida contra echipei lui Răzvan Marin să fie ceva mai grea.

Barcelona, deplasare periculoasă la Valencia

În La Liga, Real Madrid trebuie să uite repede de eșecul din ultimele secunde de la Paris și să rezolve partida de acasă cu codașa Alaves. Barcelona are o deplasare periculoasă, la Valencia, unde gazdele nu mai sunt nici ele ce erau odată, dar tot mai pot pune probleme și echipelor mari.

Barca încă se caută ca și cristalizare a ideilor de joc și merge pe Mestalla după o partidă foarte tare din Europa League, jucată joi, acasă, cu Napoli. Derby-ul Țării Bascilor dintre Bilbao și Sociedad este un alt meci foarte interesant și cu orgolii imense de ambele părți.

Două derby-uri londoneze în Premier League

În Premier League, liderul Manchester City, după ce a luat blănile leilor de la Sporting Lisabona în Champions League, primesc pe Tottenham, echipa lui Antonio Conte trăgând cu disperare să se mențină în cursa pentru locul 4, ultimul care duce în Champions League.

Recent câștigătoare a CM al cluburilor, Chelsea are parte de un derby londonez pe terenul lui Crystal Palace. Liverpool nu trebuie să aibă niciun fel de emoție acasă cu Norwich, în timp ce Arsenal abia așteaptă să își ia revanșa în al doilea derby londonez al etapei, în fața unui Brentford, care a luat-o rău în jos, apropiindu-se de zona periculoasă.