Weekend european 19-22 august. Lewandowski, primele goluri la Barcelona. Spectacol total în Newcastle – City. Bayern a dat 7 la Bochum. Video

În weekendul 19-22 august au loc noi etape în campionatele de top ale Europei: Premier League, Ligue 1, Bundesliga, Serie A și La Liga. Man. United - Liverpool e cel mai așteptat joc.
20.08.2022 | 12:10
Weekend european 1922 august Lewandowski primele goluri la Barcelona Spectacol total in Newcastle  City Bayern a dat 7 la Bochum Video
Robert Lewandowski a marcat, chiar de ziua lui, primul gol oficial pentru FC Barcelona. Sursă foto: Hepta.ro
21-08-2022
20:32

Robert Lewandowski a marcat primele goluri la FC Barcelona

Robert Lewandowski a marcat primul gol oficial la FC Barcelona chiar în ziua în care împlinește 34 de ani. Atacantul polonez a deschis scorul la San Sebastian, cu Real Sociedad, chiar în minutul 1. Polonezul a făcut “dubla” în minutul 68.

Real Sociedad – FC Barcelona 1-4 (Isak 6 / Lewandowski 1, 68, Dembele 66, Fati 79) VIDEO

21-08-2022
20:30

Atalanta - AC Milan 1-1, în etapa 2 din Serie A

• Atalanta – AC Milan 1-1 (Malinovsky 29 / Bennacer 68) VIDEO
  • Bologna – Verona 1-1 (Arnautovic 21 / Henry 43)

Sursă foto: Captură flashscore.ro

Napoli și Inter au maximum de puncte după primele două runde din Serie A. Se pot alătura pe listă Juventus și AS Roma, care au meciuri programate luni.

21-08-2022
17:48

Bayern Munchen continuă parcursul de senzație în Bundesliga: 7-0 la Bochum

Bayern Munchen a reușit o nouă demonstrație de forță în Bundesliga și s-a impus pe terenul celor de la Bochum, scor 7-0. Bavarezii au punctaj maxim după primele 3 etape și golaveraj 15-1.

• Bochum – Bayern Munchen 0-7 (Sane 4, de Ligt 25, Coman 33, Mane 42, 60, Gamboa 69 aut., Gnabry 76)
  • Eintracht Frankfurt – FC Koln 1-1 (Kamada 71 / Thielmann 82)

21-08-2022
15:24

Newcastle - Manchester City 3-3 (Aliron 28, Wilson 39, Trippier 54 / Gundogan 5, Haaland 60, Bernardo 64)

Arsenal rămâne singura echipă cu maximum de puncte după primele 3 etape. Luni este derby-ul Manchester United – Liverpool.

Min. 90+9: S-a terminat meciul

Min. 64: 3-3 GOOOOOOL Manchester City! Bernardo restabilește egalitatea

Min. 60: 3-2 GOOOOOOL Manchester City! Erling Haaland îi readuce pe ”cetățeni” în joc

Min. 54: 3-1 GOOOOOOL Newscastle! Trippier transformă perfect o lovitură liberă din preajma careului

Min. 39: 2-1 GOOOOOOL Newcastle! Wilson le aduce pe ”coțofene” în avantaj!

Min. 28: 1-1 GOOOOOOL Newcastle! Almiron restabilește egalitatea cu un gol marcat cu coapsa. Centralul partidei a avut nevoie de analiza VAR pentru a valida reușita

Min. 5: 0-1 GOOOOOL Manchester City! Gundogan deschide scorul

Min. 1: A început meciul

• Newcastle: Pope – Trippier, Botman, Schar, Burn – Willock, Guimaraes, Joelinton – Almiron, Wilson, Saint-Maximin. Rezerve: Dubravka – Anderson, Fraser, Krafth, Lascelles, Longstaff, Murphy, Ritchie, Wood. Antrenor: Eddie Howe.
  • Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Ake, Cancelo – De Bruyne, Rodri, Gundogan – Foden, Haaland, Bernardo Silva. Rezerve: Ortega – Alvarez, Ruben Dias, Gomez, Lewis, Mahrez, Mbete, Palmer, Phillips. Antrenor: Josep Guardiola.
21-08-2022
12:39

Leeds - Chelsea 3-0 și West Ham - Brighton 0-2

Chelsea a fost învinsă fără drept de apel pe terenul lui Leeds, scor 0-3, în etapa a 3-a din Premier League, iar Brighton s-a impus în deplasare cu West Ham, scor 2-0.

ple

• Leeds – Chelsea 3-0 (Aaronson 33, Rodrigo 37, Harrison 69) – VIDEO
  • Leeds: Meslier – Kristensen, Koch, Llorente, Struijk – Roca, Adams – D. James, Aaronson, Harrison – Rodrigo. Rezerve: Klaesson – Drameh, Forshaw, Fuhr Hjelde, Gelhardt, Greenwood, Klich, Sinisterra, Summerville. Antrenor: Jesse Marsch.
  • Chelsea: Mendy – R. James, Koulibaly, Thiago Silva – Loftus-Cheek, Gallagher, Jorginho, Cucurella – Sterling, Mount – Havertz. Rezerve: Arrizabalaga – Ampadu, Azpilicueta, Chalobah, Chilwell, Chukwuemeka, Hudson-Odoi, Pulisic, Ziyech. Antrenor: Thomas Tuchel.

• West Ham – Brighton 0-2 (Mac Allister 22 pen., Trossard 66)
  • West Ham: Fabianski – Coufal, Zouma, Kehrer, Cresswell – Soucek, Rice, Fornals – Bowen, Antonio, Benrahma. Rezerve: Areola – Ashby, Cornet, Coventry, Downes, Johnson, Lanzini, Ogbonna, Scamacca. Antrenor: David Moyes.
  • Brighton: Sanchez – Veltman, Dunk, Webster – March, Mac Allister, Caicedo, Trossard – Gross, Lallana – Welbeck. Rezerve: Steele – Alzate, Colwill, Estupinan, Lamptey, Maupay, Mitoma, Mwepu, Undav. Antrenor: Graham Potter.
20-08-2022
20:13

Celta Vigo - Real Madrid se joacă acum

FINAL: Celta Vigo – Real Madrid 1-4 (Aspas 23 pen. / Benzema 14 pen., Modric 41, Vinicius 56, Valverde 66)

20-08-2022
15:46

Borussia Dortmund - Werder Bremen 2-3. A fost 2-0 până în minutul 89!

Rezultat șocant în Bundesliga. Borussia Dortmund a cedat partida de pe propriul teren cu Werder Bremen, scor 2-3, în ciuda faptului că a condus 2-0 până în minutul 89.

Gazdele au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Brandt, iar Guerreiro a marcat pentru 2-0 în minutul 77. Revenirea incredibilă a lui Werder a început în minutul 89, cu Buchanan. Schmidt a adus egalarea în minutul 90+3, pentru ca două minute mai târziu, la ultima fază, Burke să marcheze golul victoriei pentru oaspeți. Toți cei trei marcatori ai lui Werder fuseseră introduși în repriza secundă. Iată rezultatele de sâmbătă:

• Augsburg – Mainz 1-2 (Demirovic 35 / Onisiwo 31, Jae-Sung 90+3)
  • Borussia Dortmund – Werder Bremen 2-3 (Brandt 45+2, Guerreiro 77 / Buchanan 89, Schmidt 90+3, Burke 90+5)
  • Bayer Leverkusen – Hoffenheim 0-3 (Baumgartner 9, Kramaric 35, Rutter 78)
  • Stuttgart – Freiburg 0-1 (Grifo 11)
  • Wolfsburg – Schalke 04 0-0
20-08-2022
14:03

Bournemouth - Arsenal 0-3. Tunarii sunt lideri în Premier League

Bournemouth – Arsenal 0-3 (Odegard 5, 11, Saliba 54)

Clasament Premier League

De la ora 17:00 au început patru partide din etapa a 3-a din Premier League.

• Crystal Palace – Aston Villa 3-1 (Zaha 8, 58, Mateta 71/ Watkins 5)
  • Everton -Nottingham 1-1 (Gray 88 / Johnson 82)
  • Fulham – Brentford 3-2 (Reid 1, Palhinha 20, Mitrovic 90 / Norgaard 44, Toney 71)
  • Leicester – Southampton 1-2 (Maddison 54 / Justin 68 aut., Adams 84)
20-08-2022
10:49

Tottenham - Wolverhampton 1-0 (Kane 64)

Vezi aici cele mai importante faze

Final de meci – Tottenham câștigă la limită un meci în care a suferit în prima repriză și urcă pe primul loc în clasament.

ple

Min. 64 – GOOOL Tottenham!!! Son a executat un corner din partea stângă, Perisic a prelungit balonul pe spate și Kane a înscris cu capul din 4 metri. Cu această reușită, Kane a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise în Premier League pentru un club, cu un total de 185 de reuşite. El îi devansează în Top 5 pe Sergio Aguero – 184, Wayne Rooney – 183, Thierry Henry – 175 şi Alan Shearer – 148.

Min. 1 – A început meciul.

Echipele de start la meciul Tottenham – Wolverhampton, primul din etapa a 3-a din Premier League.

• Tottenham: Lloris – Sanchez, Dier, Davies – Emerson Royal, Hojbjerg, Bentancur, Perisic – Kulusevski, Son – Kane. Rezerve: Forster – Bissouma, Doherty, Gil, Lenglet, Lucas Moura, Richarlison, Sessegnon, Tanganga. Antrenor: Antonio Conte.
  • Wolverhampton: Jose Sa – Jonny, Collins, Kilman, Ait Nouri – Neves, Matheus Nunes – Podence, Moutinho, Neto – Guedes. Rezerve: Sarkic – Boly, Cundle, Dendoncker, Hwang, Jimenez, Semedo, Toti, Traore. Antrenor: Bruno Lage.

Cele cinci campionate de top din Europa au programate în weekendul 19-22 august noi etape. În Premier League, în Ligue 1 și în Bundesliga se joacă etapa cu numărul 3 din noul sezon în timp ce în Serie A și în La Liga, care au început cu o săptămână mai târziu au loc partidele din cea de-a doua rundă.

ora 23:00 Girona – Getafe

Avem așadar un nou weekend extrem de bogat în meciuri interesante din cele cinci campionate de top ale Europei iar partidele cele mai atractive le veți putea urmări în direct pe micile ecrane, pe posturile de specialitate, care vor transmite, ca de obicei, masiv, din cele cinci competiții, dar cu precădere din Premier League, Serie A și La Liga, considerate, de departe, drept cele mai puternice din toate punctele de vedere.

Cu siguranță va fi multă curiozitate pentru a se vedea cum reacționeză superputeri gen Liverpool sau Barcelona după ce au început noul sezon cu jumătate de stângul catalanii și cu tot piciorul stâng cormoranii. Pentru că o remiză albă a echipei lui Xavi pe teren propriu cu modesta Rayo Vallecano sau două egaluri cu echipe de pluton, precum londonezele Fulham, abia promovată și Crystal Palace în contul oamenilor lui Jurgen Klopp au produs stupoare și multe găuri în buzunarele pariorilor.

Manchester United – Liverpool, bătălia decepțiilor din startul Premier League

Pe Old Trafford, luni, 22 august, se vor afla față în față două nume imense din Premier League. Manchester United, start de coșmar, cu eșec acasă cu Brighton și un incredibil 0-4 la Londra, cu Brentford și Liverpool. Ambele au mare nevoie de prima victorie din actualul sezon, pentru a reașeza moralul la locul lui și a face pace cu suporterii, extrem de dezamăgiți.

Vestiarul lui United este un cazan în clocot iar șefii diavolilor roșii speră să îl poată stinge curând prin plecarea portughezului Cristiano Ronaldo, considerat public de către antrenorul Eric ten Hag drept un personaj nociv în lot, care crează doar polemici și tensiuni prin starea lui de veșnic nemulțumit.

Juventus a aruncat mănușa celor două puteri din Milano în Serie A

După plecările destul de numeroase din rândul titularilor Napoli nu mai este văzută drept o formație care poate ataca lo scudetto în Serie A. Nici Roma lui Mourinho nu întrunește prea multe sufragii în opiniile specialiștilor. Cele trei nume vehiculate în lupta pentru titlu sunt campioana Milan, Inter și Juventus, ultima reintrată în cărți după ce a scăpat de Cristiano Ronaldo și a făcut câteva transferuri de calitate.

Angel di Maria și Paul Pogba sunt jucători excelenți și cu mare experiență, dar momentan francezul este indisponibil. În schimb, pentru a avea mai multe șanse în disputa cu cele două forțe din Milano Juve este foarte aproape de o nouă lovitură de mercato, de această dată în atac, unde este așteptat să semneze din oră în oră olandezul Memphis Depay de la Barcelona.

Barcelona, deplasare periculoasă la San Sebastian

În La Liga rezultatele din perioada de pregătire precum și campania de achiziții deosebit de spectaculoasă au făcut din Barcelona marea amenințare pentru campioana și dușmana de-o viață Real Madrid, cu Atletico văzută în cel mai bun caz doar pe treapta a treia. Însă prima etapă din noul sezon a oferit și prima mare surpriză, pe Nou Camp, unde Barca nu a putut bate pe Rayo Vallecano.

Ceea ce aproape că l-a scos din minți pe Xavi, care s-a luat de toată lumea, inclusiv de marele transfer, polonezul Robert Lewandowski, despre care a spus că aștepta mult mai mult de la el. Real Madrid a câștigat la nou promovata Almeria după o a doua repriză bună. Acum galacticii merg la Vigo, unde au mai avut probleme iar catalanii ajung în Țara Bascilor, la San Sebastian, acolo unde au avut de mai multe ori probleme.