LIVE Actualizat 25-04-2022
07:36

Weekend european 22 aprilie-25 aprilie. Scandal după eșecul lui Lazio, 1-2 cu Milan. Francesco Acerbi i-a înnebunit pe fani

FANATIK vă prezintă informaţii despre meciurile care au loc în acest weekend, în perioada 22-25 aprilie, în campionatele de top ale Europei. În Spania este finala Cupei şi se joacă în Ligue 1, Bundesliga şi Serie A.
25.04.2022 | 10:20
Weekend european 22 aprilie25 aprilie Scandal dupa esecul lui Lazio 12 cu Milan Francesco Acerbi ia innebunit pe fani
Theo Hernandez și Felipe Anderson în duiel pentru balon în meciul Lazio - Milan. Sursă foto: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI
25-04-2022
07:36

Francesco Acerbi și-a pus fanii în cap după Lazio – AC Milan 1-2

AC Milan a fost condusă încă din minutul 4 al duelului cu Lazio, de pe Stadio Olimpico, dar a întors rezultatul în repriza secundă și s-a impus cu 2-1.

Dacă rezultatul nu este unul neașteptat, ”diavolul milanez” fiind în luptă pentru câștigarea campionatului, gestul apărătorului Francesco Acerbi, de la Lazio, i-a înnebunit pe fanii romanilor.

Fotbalistul de 34 de ani a fost surprins de camerele de filmare zâmbind larg după Tonali, din minutul 90, iar ultrasii lui Lazio au luat foc.

”Pleacă!”, ”Nu vrem să te mai vedem în tricoul ăsta”, sau ”Om fără onoare, pleacă din Roma”, au fost câteva dintre reacțiile fanilor lui Lazio, în mediul online.

La rândul lui, fotbalistul s-a apărat: ”Ajunge. Am dat întotdeauna totul pentru aceste culori şi sunt mândru că am cucerit trofee în acest tricou.

Râsul despre care vorbiţi era unul pe fond nervos, pentru că greşisem la gol, nu unul de fericire pentru eşec. Nu vreau ca vreun fan să creadă asta despre mine”, a scris fotbalistul pe Twitter.

24-04-2022
21:04

Rezultatele partidelor de duminică şi luni

BUNDESLIGA, etapa a 31-a

Bochum – Augsburg 0-2 (Hahn 15, Gregoritsch 43 pen.)

Hertha Berlin – Stuttgart 2-0 (Selke 4, Belfodil 90+3)

bun

LIGUE 1, etapa a 34-a

Rennes – Lorient 5-0 (Bourigeaud 17, Terrier, 19, Traore 47, Tait 79, Laborde 90+2)

Clermont – Angers 2-2 (Bayo 71, Da Cunha 82 / Cho 37, Traore 44)

Metz – Brest 0-1 (Belaili 27)

Nantes – Bordeaux 5-3 (Coulibaly 47, 72, Mangas 51 aut., Simon 76, Bukaru 89 / Niang 6, Dilrosun 18, Kwateng 67)

Nice – Troyes 1-0 (Thuram 90+3)

Lille – Strasbourg 1-0 (Celik 87)

Reims – Marseille 0-1 (Gerson 83)

l1

SERIE A, etapa a 34-a

Salernitana – Fiorentina 2-1 (Djuric 9, Bonazzoli 79 / Saponara 64)

– fundașul Radu Drăgușin a fot rezervă la gazde

Bologna – Udinese 2-2 (Hickey 6, Sansone 59 / Udogie 25, Success 46)

Empoli – Napoli 3-2 (Henderson 80, Pinamonti 83, 88 / Mertens 44, Insigne 53)

Genoa – Cagliari 1-0 (Badelj 89)

– mijlocașul Răzvan Marin a fost integralist la oaspeți

Lazio – Milan 1-2 (Immobile 4 / Giroud 50, Tonali 90+2)

– fundașul Ștefan Radu a jucat până în minutul 63 la gazde, iar portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la oaspeți

Sassuolo – Juventus 1-2 (Raspadori 39 / Dybala 45, Kean 88)

– Vlas Chiricheş a fost integralist la gazde

LA LIGA, restanță etapa 21-a

Barcelona – Rayo Vallecano 0-1 (Garcia 7)

lli

23-04-2022
23:26

Betis Sevilla a învins Valencia la penalty-uri în finala Cupei Spaniei

Betis Sevilla a câștigat Cupa Spaniei, învingând-o pe Valencia în finală după executatea loviturilor de la 11 metri. La expirarea timpului regulamentar de joc, scorul era de 1-1, golurile fiind marcate încă din prima repriza de Iglesias (min. 11) pentru Betis, respectiv Duro (min. 30) pentru Valencia.

Cum în reprizele de prelungire nu s-a mai înscris niciun gol, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Betis a marcat de cinci ori prin Willian Jose, Joaquin, Guardado, Tello și Miranda, în timp ce la Valencia au înscris Soler, Racic, Guedes și Gaya, ratând Musah.

23-04-2022
20:55

PSG a devenit matematic noua campioană a Franței

PSG a făcut doar 1-1 pe teren propriu cu Lens, dar și așa a devenit matematic noua campioană a Franței, cu patru etape înainte de finalul actualului sezon.

Iată rezultatele înregistrate sâmbătă în etapa a 34-a din Ligue 1:

• Lyon – Montpellier 5-2 (Dembele 26, Mendes 43, Aouar 63, 90+1, Toko Ekambi 68 / Wahi 45+1, Savanier 45r+3)
  • St. Etienne – AS Monaco 1-4 (Khazri 42 / Ben Yedder 23, Volland 25, Kolodziejczak 61 aut., Boadu 77)
  • PSG – Lens 1-1 (Messi 68 / Jean 88)

23-04-2022
19:26

St. Etienne - Monaco, întrerupt 30 de minute

Partida AS Saint-Etienne – AS Monaco a fost întreruptă o jumătate de oră din cauza incidentelor create de fanii gazdelor.

În minutul 67, la scorul de 3-1 pentru oaspeți, suporterii ”verzilor” au aprins o mulțime de torțe și fumigene pe care le-au aruncat în teren, iar arbitrul Bastien Dechepy a decis să trimită jucătorii celor două echipe la vestiare.

O celulă de criză s-a reunit de urgență la stadion pentru a analiza incidentele și pentru a vedea dacă meciul poate continua. Din fericire, după o jumătate de oră de pauză forțată, întâlnirea a fost reluată.

23-04-2022
18:36

Inter a făcut instrucție cu AS Roma

Inter Milano a obținut o victorie lejeră în meciul cu AS Roma și a revenit în fruntea clasamentului din Serie A. Rezultatele etapei a 34-a:

Torino – Spezia 2-1 (Lukic 4 pen., 69 / Manaj 90+7 pen.)

• Fundașul Andrei Anton (18 ani) a fost rezervă la gazde

Venezia – Atalanta 1-3 (Crnigoj 80 / Pasalic 44, Zapata 47, Muriel 63

• Atacantul Valentin Mihăilă a fost rezervă la oaspeți

Inter Milano – AS Roma 3-1 (Dumfries 30, Brozovic 40, L. Martinez 52 / Mkhitaryan 85)

• Portarul Ionuț Radu a fost rezervă la gazde

Verona – Sampdoria 1-1 (Caprari 78 / Caputo 44)

23-04-2022
16:30

Bayern Munchen a câştigat titlul în Bundesliga

Vezi aici cele mai importante faze ale meciului

Bayern Munchen – Borussia Dortmund 3-1 (Gnabry 15, Lewandowski 34 , Musiala 83/ Can 52-penalty)

Bayern Munchen a învins-o pe Borussia Dortmund, scor 3-1, şi a câştigat al zecelea titlu consecutiv de campioană a Germaniei. Bavarezii au un avans de 12 puncte în faţa Borussiei, cu trei etape înainte de finalul sezonului. Trupa lui Julian Nagelsmann şi-a asigurat prezenţa în urna capilor de serie în grupele Ligii Campionilor din stagiunea viitoare.

Min. 83: GOOOL Bayern! Musiala profită de o bâlbâială din apărarea Borussiei şi înscrie din careul mic.

Min. 52: GOOOL Borussia! Emre Can a executat perfect o lovitură de la 11 metri.

Min. 34: GOOOL Bayern! Akanji greșește o pasă, Muller îi trimite pe culoar lui Lewandowski și polonezul mărește avantajul.

Min. 30: Gnabry înscrie din nou, dar golul este anulat pentru o poziție de ofsaid a lui Coman.

Min. 15: GOOOL Bayern!!! Gnabry deschide scorul cu un șut superb de la 16 metri.

Min. 1 – A început meciul.

Echipele de start la meciul Bayern Munchen – Borussia Dortmund.

bay

23-04-2022
16:25

Alex Pașacanu, gol în liga a doua din Spania

Fundașul Alexandru Pașcanu a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Ponferradina, a câștigat-o dramatic, în deplasare, scor 3-2, cu formația Fuenlabrada, în etapa a 37-a din liga a doua din Spania.

Pașcanu, care a fost integralist și a luat un cartonaș galben în minutul 50, a înscris golul de 2-2 în minutul 90+2. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, dar oaspeții au avut o revenire de senzație în finalul întâlnirii.

După ce a ratat un penalty în minutul 69, Ponferradina a înscris de trei ori în minutele 88, 90+2 și 90+9. Gazdele au terminat partida cu doi jucători eliminați, ambele cartnașe roșii venind după ce oaspeții au marcat golul victoriei.

Mijlocașul Paul Anton a fost rezervă la Ponferradina, care a urcat pe locul 7 în clasament, cu 57 de puncte, la egalitate cu Real Oviedo, formație aflată pe ultima poziție care asigură calificarea în barajul pentru promovarea în La Liga.

23-04-2022
15:33

Rezultate din etapa a 31-a din Bundesliga

Eintracht Frankfurt – Hoffenheim 2-2 (N’Dicka 32, Kamada 66 / N’Dicka 12 aut., Rutter 78)

Freiburg – Monchengladbach 3-3 (Grifo 49 pen., Gunter 61, Lienhart 80 / Bensebaini 3 pen., Embolo 13, Stindl 90+3)

Greuther Furth – Leverkusen 1-4 (Willems 5 / Schick 8, Azmoun 18, Paulinho 58, Palacios 84)

Koln – Arminia Bielefeld 3-1 (Uth 3, Modeste 43, Thielmann 86 / Hubers 33 aut.)

Leipzig – Union Berlin 1-2 (Poulsen 46 / Michel 86, Behrens 89)

bun

23-04-2022
14:43

Claudiu Bumba, gol de 3 puncte în Ungaria

Mijlocașul Claudiu Bumba a marcat unicul gol al partidei pe care echipa sa, Kisvarda, l-a câștigat, pe teren propriu, în fața formației Debrecen, în etapa a 29-a a campionatului Ungariei.

Fotbalistul român, care a jucat până în minutul 85, a transformat un penalty în minutul 53. Celălalt jucător român de la Kisvarda, Andrei Peteleu, a fost integralist. În urma acestei victorii, echipa celor doi români a urcat pe locul secund în clasament, cu 49 de puncte, la 10 puncte în spatele liderului Ferencvaros.

23-04-2022
12:59

Bicfalvi a marcat din nou în Rusia

Jucătorul Eric Bicfalvi a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Ural, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-1, în fața formației Ufa, în etapa a 26-a a campionatului Rusiei.

Bicfalvi, care a jucat până în minutul 85, a deschis scorul în minutul 26 cu o foarfecă de toată frumusețea. După această victorie, Ural a urcat pe locul 16, care duce la baraj, dar a scăpat pentru moment de pozițiile direct retrogradabile.

22-04-2022
20:53

Dobre a marcat de două în Franța

Mijlocașul Alex Dobre a marcat două goluri în partida pe care echipa sa, Dijon, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 3-3, cu formația Guingamp, în etapa a 35-a a ligii secunde din Franța.

Dobre, care a jucat până în minutul 81, a înscris în minutele 27 și 45+2. Dijon a condus la pauză cu 3-0, dar s-a văzut egalată în partea secundă, oaspeții înscris de 3-3 în minutul 90+1.

22-04-2022
20:28

Wolfsburg, victorie categorică cu Mainz

Echipa VfL Wolfsburg a învins, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, formația FSV Mainz, în primul meci al etapei a 31-a din Bundesliga.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Wind (8, 42) și Kruse (24 pen., 35, 45+2).

bun

Vine un nou weekend european în campionatele de top, cu excepţia Spaniei, unde este programată finala Cupei. Sunt multe meciuri foarte interesante în program, meciuri cu implicaţii majore în lupta pentru titlu, în Serie A şi în Bundesliga, dar pe lângă acestea multe alte jocuri au impactul lor, pentru că multe lucruri sunt încă neclarificate atât în zona europeană cât şi jos, la retrogradare.

Sassuolo – Juventus

Avem cu adevărat un weekend extrem de atractiv, cu multe meciuri care merită urmărite. Ne apropiem cu paşi repezi peste tot de momentul căderii cortinei peste sezonul 2021-2022 şi lupta la titlu, pentru locurile de cupe europene sau pentru salvarea de la retrogradare rămân subiecte extrem de fierbinţi.

În Ligue 1, PSG a rezolvat de multă vreme numele campioanei, însă este o adevărată inflaţie de echipe care bat la porţile celor trei competiţii europene. În plus, şi situaţia din zona fierbinte, de unde pleacă ultimele două clasate în Ligue 2 şi locul 18 dă baraj, e departe de a fi lămurită. În Serie A, pasionantă este disputa la vârf între cele două echipe din Milano pentru titlu, pentru că Napoli dă semne de oboseală.

Ultimul duel în Bundesliga între golgheterii Lewandowski şi Haaland în Bayern -Borussia Dortmund

În Bundesliga, fanii lui Bayern pot sărbători al zecelea titlu consecutiv dacă echipa lor va câştiga acasă sâmbătă seara în faţa eternului rival Borussia Dortmund. Nu ar trebui să fie o misiune extrem de dificilă, pentru că galben-negrii par mai degrabă un spital de campanie, cu nu mai puţin de zece jucători accidentaţi şi alţi trei incerţi!

Ar putea fi şi ultimul duel în Bundesliga între doi mari atacanţi din fotbalul mondial, polonezul Robert Lewandowski şi norvegianul Erling Haaland. Conform informaţiilor din presa germană ambii sunt pe picior de plecare şi s-ar fi înţeles deja cu viitoarele lor cluburi, respectiv Barcelona şi Manchester City.

Betis Sevilla şi Valencia, în finala Copa del Rey

La Liga nu are etapă, dar are un eveniment de gală, finala Copei del Rey, adică finala Cupei Spaniei. În care se vor afla faţă în faţă două echipe din afara Top 4: Betis Sevilla şi Valencia. Învingătoarea va obţine şi biletele pentru viitoare ediţie a Europa League.

În Ligue 1 este urmărită la maxim lupta pentru ocuparea locurilor europene. Marseille pare a fi tot mai sigură de locul 2 şi calificarea automată direct în grupele Champions League. Pentru locul 3, cel care trimite în play-off-ul Champions League, se bat trei echipe cu punctaj egal: Rennes, Strasbourg şi Monaco.

Duel Milano – Roma în bătălia titlului în Serie A

În Serie A avem două evenimente care implică echipele din oraşele Milano şi Roma. Inter şi Milan se luptă, umăr la umăr, pentru a câştiga campionatul şi este o competiţie absolut pasionantă. Inter va juca pe teren propriu cu Roma lui Jose Mourinho, care etapa trecută a încurcat pe Napoli, egalând în ultimul minut!

La Roma, pe Olimpico, duminică seara, Lazio va fi gazdă pentru diavolul milanez. Care în ultimele meciuri nu a mai avut anvergura de până acum, reuşind o singură victorie în trei etape, acasă cu Genoa. Lazio e o echipă absolut imprevizibilă, care are fluctuaţii de formă greu de înţeles, dar în zi bună Milan ar avea un meci extraordinar de greu.