Weekend nebun în fotbalul european! Goluri de poveste, surprize de proporţii şi emoţii în Franţa + un turc a oferit imaginea săptămânii. VIDEO

26.01.2020 | 20:47
Weekend nebun in fotbalul european Goluri de poveste surprize de proportii si emotii in Franta  un turc a oferit imaginea saptamanii VIDEO

Nimic nu este mai frumos decât un weekend plin de fotbal spectacol, iar în acest sfârșit de săptămână am avut parte de multe momente inedite. De la goluri de poveste, surprize de proporții și emoții până la un fan care s-a urcat pe acoperișul stadionului, zilele de sâmbătă și duminică au fost pline de evenimente memorabile.

Weekend nebun în fotbalul european

În weekend s-au marcat multe goluri de poveste, totul a început când Leon Goretzka a înscris golul de 3-0 în partida pe care Bayern Munchen a câștigat-o cu 5-0 pe teren propriu cu Schalke. Mijlocașul bavarezilor l-a executat pe portarul „minerilor” cu o execuție spectaculoasă.

Atalanta a făcut show pe terenul lui Torino, reușind să câștige meciul cu 7-0. Josip Ilicic a marcat cel mai frumos gol al meciului în minutul 52, atunci când a șutat de la jumătatea terenului și l-a luat prin surprindere pe portarul advers. Atacantul din Slovenia a înscris nu mai puțin de trei goluri în partida cu Torino.

Surprize de proporții

În weekend s-au înregistrat mai multe surprize de proporții, cele mai multe fiind înregistrate în Spania. Barcelona a pierdut în deplasarea de la Valencia (0-2), iar „liliecii” au reușit să se impună în fața catalanilor pe „Mestalla”, după o pauză de 13 ani.

Atletico Madrid nu și-a putut reveni după umilința din Copa Del Rey (echipa lui Diego Simeone a fost eliminată de o Cultural Leonesa, o formație din liga a treia spaniolă) și a terminat la egalitate, pe teren propriu, confruntarea cu Leganes.

RB Leipzig, liderii din Bundesliga, au pierdut duelul din deplasarea cu Eintracht Frankfurt (0-2). Aparent, nu este o mare surpriză, având în vedere că Frankfurt a învins-o pe Bayern Munchen cu 5-1, însă casele de pariuri le-au oferit gazdelor cota 4,70 pentru victorie.

În Olanda, Ajax Amsterdam a pierdut pe terenul lui Groningen cu 2-1, partidă în care Răzvan Marin a fost pe banca „lăncierilor”, însă nu a fost aruncat în luptă de Erik Ten Hag.

Tot la capitolul surpriză îl putem include pe Erling Haaland, atacantul Borussiei Dortmund, care a intrat pe teren în minutul 65 al partidei cu Koln și a reușit să înscrie o „dublă”. De altfel, puștiul norvegian are cinci goluri în 51 de minute jucate pentru formația lui Lucien Favre.

Imaginile sfârșitului de săptămână

Weekend-ul ne-a pregătit mai multe imagini inedite, însă cel mai frumos a fost oferit de un fan turc, care s-a urcat pe acoperișul stadionului și care își încuraja formația iubită la partida dintre Goztepe și Beșiktaș.

În meciul dintre Olympique Lyon și Toulouse (3-0), partidă în care Ciprian Tătărușanu a fost titular, microbiștii francezi au rămas împietriți când Martin Terrier s-a prăbușit în minutul 21 al confruntării.

Medicii au intervenit prompt, iar colegul lui Ciprian Tătărușanu părea că respiră greu. După cinci minute a fost scos pe targă cu gâtul imobilizat pentru a fi transportat la spital și a intrat Toko Ekambi, atacantul împrumutat de la Villarreal.

Lyon a postat pe rețelele de socializare un mesaj, în care își asigură fanii că Martin Terrier se simte mai bine: „Jucătorul nostru se simte mai bine și și-a recăpătat conștiința”.

Manchester United a oferit o „ploaie de goluri” în partida cu Tranmere Rovers (6-0) din Cupa Angliei. Nu adversarii le-au pus probleme diavolilor roșii, ci terenul plin de noroi și aproape impracticabil al gazdelor.

Terenul impracticabil de la Tranmere - Manchester United. Sursă foto: twitter
Terenul impracticabil de la Tranmere – Manchester United. Sursă foto: twitter

În cele din urmă, tot din Franța vine un alt moment emoționant pus la cale de fanii lui Nantes în memoria lui Emiliano Sala. Suporterii „canarilor” i-au adus un tribut fostului atacant argentinian, la un an de la trecerea sa în neființă.