Wimbledon 2022, turul 1. Serena Williams, eliminare dramatică la primul meci jucat după fix un an! Anunțul marii campioane după eșec

FANATIK vă oferă amănunte despre meciurile care se joacă în primul tur al turneului de Grand Slam pe iarbă de la Wimbledon şi la care România a început cu şapte jucătoare pe tabloul principal
29.06.2022 | 08:30
Wimbledon 2022 turul 1 Serena Williams eliminare dramatica la primul meci jucat dupa fix un an Anuntul marii campioane dupa esec
Serena Williams a fost eliminată în turul 1 de la Wimbledon 2022
29-06-2022
06:18

Serena Williams nu se gândește la retragere

Deși eliminată încă din primul tur la Wimbledon 2022, Serena Williams nu se gândește să se retragă și își dorește să aibă un turneu mult mai bun la US Open.

”A fost o bătălie lungă, dar cu siguranţă că m-am simţit mai bine decât anul trecut, astfel că e un start bun. Cred că fizic am stat destul de bine, dar în unele puncte cheie mental nu am fost la 100%.

Am gestionat bine unele dintre aceste puncte, dar, din moment ce nu am câştigat, e clar că era nevoie de mai mult. Dar am dat tot ce am putut azi şi sunt împăcată cu asta. Cu siguranţă că voi avea mai multă motivaţie să fac mai bine când voi juca acasă (n.r. – la US Open)”, a declarat Williams.

28-06-2022
21:37

Serena Williams, eliminată în turul 1 de la Wimbledon 2022

Serena Williams a fost învinsă de Harmony Tan (Franţa), scor 7-5, 1-6, 7-6(7), la capătul unui meci care a durat 3 ore şi 14 minute, şi a ratat calificarea în turul 2. Multipla campioană din SUA a jucat primul ei meci după fix un an. Pe 29 iunie 2021, în turul 1 de la Wimbledon, sportiva de 40 de ani se retrăgea în primul set al partidei cu Aliaksandra Sasnovic, la scorul de 3-3.

La 7-5, 1-6, 6-5, pentru Harmony Tan, Serena Williams a salvat o minge de meci, după ce a avut mari probleme pe propriul serviciu. De altfel, jucătoarea de 40 de ani a comis 53 de greşeli neforţate în timpul meciului, faţă de 28 ale adversarei. Americanca a condus şi la lovituri câştigătoare, cu 61-29.

Dramatismul a fost total în super tie-break-ul setului decisiv. Serena Williams a ajuns repede la 4-0, însă Harmony Tan a revenit cu cinci puncte consecutive. După câteva schimburi echilibrate, americanca şi-a pierdut serviciul la 6-7, când putea să egaleze, iar adversara a reuşit să obţină calificarea cu două puncte obţinute pe propria servă, scor 10-7.

În turul 2 de la Wimbledon 2022, Harmony Tan, locul 115 în clasamentul WTA, o va întâlni pe Sara Sorribes Tormo, cap de serie numărul 32.

28-06-2022
20:50

Bianca Andreescu, start lansat. Belinda Bencic, eșec suprinzător

Meciurile disputate mați, în primul tur al turneului de la Wimbledon, în întrecerea feminină au adus o primă surpriză. Elvețianca Belinda Benci, a 14-a favorită, a fost eliminată în runda inaugurală de Qiang Wang, locul 140 WTA.

Meciul a început luni, dar a fost întrerupt din cauza ploii și s-a încheiat azi cu victoria sportivei asiatice, scor 6-4, 5-7, 6-2, după două ore și 14 minute de joc cumulat.

Tot la capitolul surprize poate fi încadrată și eliminarea sportivei din Kazahstan Yulia Putintseva, a 27-a favorită pe tabloul de simplu feminin. Putintseva a cedat în două seturi în fața franțuzoaicei Alize Cornet, scor 3-6, 6-7.

În celelalte meciuri disputate marți s-au înregistrat următoarele rezultate:

28-06-2022
20:33

Felix Auger-Aliassime, al 6-lea favorit, a fost eliminat în primul tur

Prima mare surpriză la ediția din acest an a turneului londonez s-a consemnat încă din primul tur, în întrecerea masculină.

Al șaselea favorit la câștigarea competiției Felix Auger-Aliassime a fost eliminat de americanul Maxime Cressy, numărul 45 ATP. Canadianul a cedat disputa în patru seturi, scor 7-6, 4-6, 6-7, 6-7.

Într-un alt meci așteptat de public, Rafael Nadal a avut nevoie de trei ore și 36 de minute de joc pentru a trece de Francisco Cerundolo, scor 6-4, 6-3, 3-6, 6-4.

Iată rezultatele complete înregistrate în cea de a doua zi în care au fost programate meciuri în runda inaugurală:

28-06-2022
14:37

Ana Bogdan şi Irina Bara s-au calificat în turul 2

Ana Bogdan – Dayana Yastremska 6-2, 6-2

La fel ca în setul 1, Ana Bogdan a jucat foarte bine şi în actul secund. Românca a obţinut calificarea în turul 2, unde o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Jasmine Paolini şi Petra Kvitova.

Ana Bogdan a început foarte bine primul set şi conducea cu 4-0, după două break-uri. Sportiva din Ucraina a salvat o minge de set, la 5-1, însă românca s-a impus în cele din urmă.

Irina Bara – Chloé Paquet 6-2, 6-4

Irina Bara a câştigat primul set, după ce a făcut două break-uri în game-urile 5 şi 7. La ultimul game al sezului, românca s-a impus la zero. În al doilea set, Irina Bara a continuat să joace bine şi a obţinut calificarea în turul 2, unde o va întâlni pe Paula Badosa, cap de serie numărul 4.

De asemenea, tot marţi, Mihaela Buzărnescu şi Simona Halep au mai obţinut calificarea în turul 2 de la Wimbledon 2022.

28-06-2022
12:13

Gabriela Ruse - Cori Gauff 6-2, 3-6, 5-7 în turul 1 de la Wimbledon 2022

6-2, 3-6, 5-7: Cori Gauff a câştigat setul decisiv şi a obţinut calificarea în turul 2, unde o va întâlni pe Mihaela Buzărnescu. Gabriela Ruse se alege cu 50.000 de lire sterline după eliminarea în prima fază a turneului.

6-2, 3-6, 5-5: Gabriela Ruse a avut mari emoţii în game-ul al nouălea, în care a salvat cinci mingi de break.

6-2, 3-6, 4-4: Finalul setului decisiv este unul foarte echilibrat.

6-2, 3-6, 3-3: Gabriela Ruse reintră în joc cu break şi pune presiune pe Cori Gauff.

6-2, 3-6, 1-3: Cori Gauff se desprinde pe tabelă, după un break obţinut în game-ul al treilea.

6-2, 3-6, 1-1: Setul decisiv începe sub semnul echilibrului, iar Gabriela Ruse a revenit de la 0-30, pe propriul serviciu, în primul game.

6-2, 3-6: Cori Gauff câştigă setul al doilea după ce a câştigat ultimul game la zero.

6-2, 3-5: Gabriela Ruse a salvat două mingi de set, dar Cori Gauff va servi pentru câştigarea setului 2.

6-2, 2-4: Cori Gauff îşi ridică nivelul şi reuşeşte să câştige două game-uri consecutive.

6-2, 2-2: Continuă echilibrul în setul 2, cu ambele jucătoare care îşi ţin serviciul.

6-2, 1-1: Gabriela Ruse salvează două mingi de break în game-ul al doilea din setul secund.

6-2: Gabriela Ruse câştigă setul 1 cu un break în game-ul 7 şi cu game luat la zero.

4-2: Gabriela Ruse obţine un nou break şi îl consolidează pe propriul serviciu.

2-2: Cori Gauff îşi face bine propriul serviciu la al treilea game al meciului. În game-ul patru, sportiva din SUA a reuşit să facă break-ul după multe puncte disputate.

2-0: Gabriela Ruse începe meciul foarte bine cu un break în primul game. Apoi, românca a salvat patru mingi de rebreak ale adversarei.

A început meciul dintre Gabriela Ruse şi Cori Gauff.

28-06-2022
11:46

Matteo Berrettini s-a retras de la Wimbledon din cauza COVID-19

Matteo Berrettini (26 de ani, 11 ATP) a fost nevoit să spună adio turneului de la Wimbledon după ce a fost depistat pozitiv la testele COVID-19. Italianul ar fi trebui să joace împotriva chilianului Cristian Garin (26 ani, 43 ATP), pe terenul 1, înaintea Simonei Halep.

„Sunt devastat că trebuie să anunț că mă retrag de la Wimbledon din cauza unui rezutat pozitiv al unui test de COVID-19. Am avut simptome de răceală și m-am izolat în ultimele zile.

Chiar dacă simptomele nu au fost mari, am decis că e important să fac un nou test în această dimineață pentru a nu pune în pericol sănătatea tuturor celor implicați în turneu.

Nu am cuvinte să descriu cât de dezamăgit sunt. Visul s-a încheiat în acest an, dar mă voi întoarce mai puternic”, a postat Matteo Berrettini, pe contul personal de Instagram.

La ediţia de anul trecut, Berrettini a ajuns până în finală, fiind învins de Novak Djokovic.

28-06-2022
10:12

Mihaela Buzărnescu - Nastasja Schunck 6-4, 6-2 în turul 1 de la Wimbledon 2022

6-4, 6-2: Game, set şi meci Mihaela Buzărnescu! În turul următor va juca împotriva învingătoarei dintre Cori Gauff şi Gabriela Ruse.

6-4, 4-2: Buzărnescu e la două game-uri distanţă de victorie!

6-4, 3-1: Se menţine ecartul de două game-uri după ce ambele jucătoare şi-au făcut serviciul.

6-4, 2-0: Un nou start de set bun, cu break pentru Mihaela Buzărnescu.

A început setul secund.

SET! 6-4: Buzărnescu serveşte pentru set şi închide la 6-4 cu emoţii. Germanca a avut minge de break.

5-3: Un nou game excelent pe propriul serviciu pentru Buzărnescu, al doilea consecutiv la zero. Schunck se menţine la un break în spate.

4-2: Românca îşi menţine avansul de un break, după ce ambele jucătoare şi-au făcut serviciul

3-1: Trei breakuri în primele patru game-uri din set. Schunck punctează pe tabelă.

2-0: Buzărnescu începe meciul în forță și face break încă din start.

A început meciul.

Meciul dintre Mihaela Buzărnescu și Nastasja Schunck a fost întârziat din cauza unor probleme legate de echipamentul sportivei noastre.

Chiar înainte ca cele două jucătoare să înceapă încălzirea, organizatorii i-au cerut româncei să meargă la vestiare să-și schimbe echipamentul din cauza unui logo care apărea pe el și nu este permis pe iarba londoneză.

Mihaela Buzărnescu a revenit după 5 minute de la vestiare și meciul poate începe.

28-06-2022
08:34

Anhelina Kalinina joacă la Wimbledon pentru a ajuta la reconstruirea casei părinţilor ei

Jucătoarea ucraineană de tenis Anhelina Kalinina a anunţat că îşi va folosi câştigurile de la Wimbledon pentru a ajuta la reconstruirea casei părinţilor ei, care a fost distrusă de bombardamentele ruseşti.

”Casa lor a fost atacată, sunt găuri mari în ea. Se reconstruieşte, nu mai pot locui în ea. Sunt în apartamentul meu, unde este şi soţul meu. Sunt sănătoşi şi în sigurianţă, acesta este principalul lucru. A câştiga sau a pierde aici poate schimba multe lucruri”, a declarat Kalinina, conform L’Equipe.

Cap de serie numărul 29, Anhelina Kalinina a trecut în primul tur de Anna Bondar, scor 4-6, 6-2, 6-4, şi o va înfrunta în turul următor pe compatriota ei Lesia Tsurenko.

27-06-2022
21:01

Dramatism totală în duelul Hubert Hurkacz - Alejandro Davidovich Fokina

În întrecerea masculină meciul dintre polonezul Hubert Hurkacz, semifinalist anul trecut, și spaniolul Alejandro Davidovich Fokina a fost cel mai dramatic duel.

Spaniolul de 23 de ani a condus cu 2-0 la seturi și părea că va câștiga fără prea mari probleme meciul cu favoritul numărul 7. Polonezul a revenit fantastic și și-a adjudecat următoarele două seturi, trimițând meciul în decisiv.

Dramatismul a continuat și cei doi sportivi au mers cap la cap și în super tie-breack. În cele din urmă meciul a fost câștigat de Fokina scor 6-7(4), 4-6, 7-5, 6-2, 6-7(8).

Noua senzație a tenisului mondial, spaniolul Carlos Alcaraz a avut nevoie de 4 ore și 13 minute pentru a trece în primul tur de germanul Jan-Lennard Struff, scor 4-6, 7-5, 4-6, 7-6, 6-4.

În sfârșit, Andy Murray, unul dintre favoriții publicului, fost câștigător al turneului, a avut nevoie de patru seturi pentru a-l depăși pe australianul James Duckworth, scor 4-6, 6-3, 6-2, 6-4.

Iată rezultatele zilei, în întrecerea masculină, în primul tur:

27-06-2022
20:42

Marin Cilic s-a îmbolnăvit de Covid și s-a retras din competiție

Jucătorul croat Marian Cilic, unul dintre marii favoriți la câștigarea turneului masculin de la All England Club, s-a îmbolnăvit de Covid și și-a anunțat retragerea din competiție.

”Salutări! Cu tristețe vă informez că am fost testat pozitiv cu Covid. M-am autoizolat și speram la un rezultat negativ. Din păcate, încă mă simt rău și nu sunt capabil să evoluez la capacitate maximă.

Sunt devastat, nu voiam să ratez Wimbledon și să îmi închei în modul ăsta sezonul pe iarbă. Abia aștept să revin anul viitor!”, a anunțat Marin Cilic, pe contul de Instagram.

Croatul, care are în palmares și o finală la Wimbledon, urma să-l întâlnească, marți, în primul tur pe americanul Mackenzie McDonald.

27-06-2022
20:34

Nicio surpriză în primul tur, în întrecerea feminină

Meciurile disputate luni, în primul tur al turneului de la Wimbledon, în întrecerea feminină, nu au oferit nicio surpriză. Favoritele s-au calificat in corpore în runda următoare.

Unul dintre cele mai disputate jocuri a fost cel dintre Caroline Garcia și britanica Lily Miyazaki. Mult mai experimentata jucătoare franceză a avut nevoie de trei seturi pentru a accede în runda a doua.

Mâine sunt programate alte jocuri, între care și cele ale sportivelor din România, Gabriela Ruse – Coco Gauff, Ana Bogdan – Dayana Yastremska, Irina Bara – Chloé Paquet și Mihaela Buzărnescu – Nastasja Schunk

Rezultate înregistrate luni în primul tur:

27-06-2022
19:03

Irina Begu - Ekaterine Gorgodze 6-4, 6-1 în turul 1 de la Wimbledon 2022

6-4, 6-1: Irina Begu termină meciul cu încă un break şi obţine calificarea în turul 2. În următoarea fază, sportiva de 31 de ani o va întâlni pe Elisabetta Cocciaretto (Italia), care a învins-o pe Martina Trevisan, scor 6-2, 6-0. Pentru calificarea în turul 2, Irina Begu va încasa 78.000 de lire sterline.

6-4, 5-1: Irina Begu îşi apropie calificarea după încă un break, în game-ul al cincilea.

6-4, 3-1: Irina Begu a fost la un pas să facă break în game-ul al treilea.

6-4, 2-0: La fel ca în setul 1, Irina Begu începe actul secund cu un break, pe care îl consolidează apoi cu propriul serviciu.

6-4: Irina Begu a câştigat primul set, în care a servit foarte bine. Românca se putea impune în game-ul al nouălea, când Gorgodze a salvat două mingi de set.

5-3: Irina Begu a salvat o minge de break şi se apropie de câştigarea setului.

4-2: Irina Begu continuă să fie în avantaj cu ajutorul break-ului.

3-1: Irina Begu continuă să servească foarte bine, iar game-ul al patrulea l-a câştigat la zero.

2-0: Irina Begu a început foarte bine meciul, cu un break în primul game.

A început meciului dintre Irina Begu şi Ekaterine Gorgodze.

27-06-2022
19:00

Emma Răducanu s-a calificat în turul 2 de la Wimbledon 2022

Emma Răducanu a învins-o pe Alison Van Uytvanck, scor 6-4, 6-4, şi s-a calificat în turul 2. În următoarea fază, jucătoarea britanică de origine română o va întâlni pe Caroline Garcia.

“Este un sentiment special să revin aici. Am simţit suportul vostru încă din primul minut. Vreau să vă mulţumesc pentru felul în care m-aţi susţinut, mai ales în momentele mai grele. Ştiu că Alison este o adversară grea şi a fost dificil să-i neutralizez serviciul foarte bun. Loveşte mingea puternic. Sunt mulţumită şi abia aştept să revin în faţa voastră”, a spus Emma Răducanu la finalul meciului.

27-06-2022
16:16

Sorana Cîrstea - Aleksandra Krunic 7-6(5), 7-6(1) în turul 1 de la Wimbledon

7-6(5), 7-6(1): Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2, după ce a câştigat cu 6-1 în tie-break-ul setului 2. Pentru calificarea în turul 2, Sorana Cîrstea va încasa un cec în valoare de 78.000 de lire sterline. În următoarea fază, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Astra Sharma (Australia) şi Tatjana Maria (Germania).

7-6(5), 6-6: Din nou tie-break, după ce şi primul set a fost decis la fel.

7-6(5), 5-5: La fel ca în primul set, Sorana Cîrstea iroseşte două şanse importante şi scorul a devenit 5-5, după ce a condus cu 5-3.

7-6(5), 5-3: Sorana Cîrstea câştigă două game-uri consecutive şi Krunic va servi pentru a rămâne în meci.

7-6(5), 3-3: Sorana Cîrstea a făcut break-ul, la 3-2, însă Krunic a revenit cu un rebreak şi a egalat situaţia.

7-6(5), 2-2: Sorana Cîrstea a salvat o minge de break în game-ul al patrulea din setul 2.

7-6(5), 1-1: Setul al doilea a început sub semnul echilibrului, iar Krunic a câştigat primul game la zero.

7-6(5): Sorana Cîrstea a câştigat setul 1 în tie-break cu 7-5. Sportiva din România a avut probleme cu un spectator în timpul tie-break-ului, motiv pentru care s-a plâns arbitrului. “Nu știu cine e, comentează la fiecare punct. Ești arbitru de scaun, nu-mi face bine, trebuie să faci ceva”, a spus Sorana.

6-6: Avem tie-break după un prim set echlibrat.

5-5: Sorana Cîrstea a ratat şansa să închidă setul 1, după ce Krunic a făcut un break şi a câştigat un game pe propriul serviciu.

5-3: Sorana Cîrstea încă e în avantaj datorită celui de-al doilea break reauşit şi va servi pentru câştigarea setului 1.

4-2: Sorana Cîrstea continuă să joace bine şi pune presiune pe adversară.

3-1: Chiar dacă Krunic a făcut break în al treilea game, Cîrstea şi-a revenit cu un rebreak.

2-0: Sorana Cîrstea a început foarte bine meciul, cu două game-uri câştigate la zero.

A început meciul Sorana Cîrstea – Aleksandra Krunic.

Sorana Cîrstea se pregăteşte să intre pe teren pentru meciul cu Aleksandra Krunic, care este programat să înceapă de la ora 19:25.

Înaintea acestui meci, pe terenul 8 a avut loc o partidă de pe tabloul masculin: Maximilian Marterer – Aljaz Bedene 4-6, 7-5, 6-4, 7-5.

27-06-2022
15:42

Campionul en-titre Novak Djokovic, emoții cu Soonwoo Kwon

Sârbul Novak Djokovic, campionul ultimelor două ediții de la Wimbledon, a avut nevoie de două ore și jumătate pentru a trece de sud-coreeanul Soonwoo Kwon, în rund inaugurală.

Nole a început perfect și și-a adjudecat primul set cu 6-3, însă asiaticul a reintrat în meci și și l-a adjudecat pe cel de al doilea cu același scor 6-3.

Deși a arătat o disponibilitate la efort remarcabilă Soonwoo Kwon nu a făcut față jocului agresiv al lui Djokovic și a cedat următoarele două seturi la 3 și la 4.

În alte partide din întrecerea masculină s-au înregistrat rezultatele:

• Tommy Paul – Fernando Verdasco 6-1, 6-2, 7-6
  • Cameron Norrie – Andujar Alba Pablo 6-0, 7-6, 6-3
  • Thiago Monteiro – Juam Munar 2-6, 4-6, 5-7
  • Benoit Paire – Quentin Halys 6-4, 1-6, 2-6, 4-6
  • Frances Tiafoe – Andrea Vavassori 6-4, 6-4, 6-4

Și în întrecerea feminină s-au încheiat cinci partide, cu următoarele rezultate:

27-06-2022
15:11

Program reluat la Wimbledon 2022 - turul 1

După o pauză de o oră şi 20 de minute, meciurile de luni, din turul 1, au fost reluate. Sorana Cîrstea şi Irina Begu mai au de aşteptat până vor intra pe teren.

În acest moment, meciul Soranei Cîrstea ar urma să înceapă după ora 20:00, în timp ce partida Irinei Begu ar putea să se joace după ora 21:50.

27-06-2022
14:02

Ploaia a întrerupt iar meciurile de luni

Din nou, vremea le joacă feste britanicilor, după ce ploaia a întrerupt pentru a doua oară programul de la Wimbledon. Meciurile din turul 1 au fost întrerupte la ora 16:51.

Singurele partide care se dispută sunt Novak Djokovic – Kwon Soon-woo şi Jan-Lennard Struff – Carlos Alcaraz. Acestea se joacă pe Centre Court şi Court 1, terenuri care beneficiază de acoperiş.

27-06-2022
12:11

Meciurile de la Wimbledon au fost reluate

Ploaia a oprit primele meciuri disputate luni, în turul 1 de la Wimbledon, după aproape 30 de minute de la startul acestora. Partidele au fost amânate aproape o oră şi 30 de minute şi au reîncpeut la 15:10.

În aceste condiţii, programul va suferi întârzieri. Meciul dintre Sorana Cîrstea şi Aleksandra Krunić, al doilea de pe terenul 8, va începe, cel mai probabil, după ora 17:30.

27-06-2022
11:19

Ploaia încurcă programul primei zile de la Wimbledon

Vremea mohorâtă din Marea Britanie creează probleme și în toiul verii.

La Wimbledon a început să plouă și astfel nu se mai poate juca tenis pe terenurile descoperite. Până vremea se va înfrumuseța, pe terenul central va începe meciul dintre Novak Djokovic și Kwon Soon-woo, de la ora 15:00.

Al treilea turneul de Grand Slam al anului, regalul pe iarbă de la Wimbledon, aflat la ediţia cu numărul 135 (în 2020 a fost suspendat din cauza pandemiei de COVID 19), are loc în perioada 27 iunie – 10 iulie. Anul acesta este o ediţie specială în mod negativ, pentru că agresiunea Rusiei asupra Ucrainei a dus la decizia istorică din partea autorităţilor britanice de a nu permite participarea jucătorilor şi jucătoarelor din Rusia şi Belarus.

Am profitat din plin de interdicţiile aplicate ruşilor şi bieloruşilor

România participă cu şapte jucătoare calificate direct pe tabloul principal, din calificări nemaireuşind nici una dintre cele prezente în această etapă să facă pasul decisiv.

Prezenţa a şapte jucătoare a fost posibilă tocmai ca urmare a faptului că s-au eliberat locuri prin neparticiparea jucătoarelor din Rusia şi Belarus. De acest avantaj au profitat Mihaela Buzărnescu și Irina Bara, care altfel sigur ar fi mers în calificări.

Nu este un Wimbledon adevărat, pentru că la masculin lipseşte din acest motiv rusul Daniil Medvedev, liderul mondial. precum şi compatriotul său de top 20 Andrei Rublev. La feminin, puternicele jucătoare Aryna Sabalenka din  Belarus, precum şi Daria Kasatkina şi Veronika Kudermetova din Rusia nu pot fi prezente.

Turneul masculin, lipsit de liderul mondial

În aceste condiţii, la masculin Novak Djokovic este marele favorit, mai ales că nu participă nici germanul Alexander Zverev, care a suferit o accidentare cumplită în semifinalele turneului de la Roland Garros, ruptură de ligamente. Mai pot încurca puţin calculele Stefanos Tsitsipas, Casper Ruud şi Matteo Berrettini. În schimb e prezent spaniolul Rafael Nadal, deşi medicii îi recomandaseră odihna după Roland Garros.

La feminin, prezenţa liderului mondial, poloneza Iga Swiatek, care nu a participat la niciun turneu pregătitor pe iarbă, face din aceasta favorita principală. Alte jucătoare care pot urca până spre sferturi sau semifinale sunt Anett Kontaveit, Ons Jabeur, Paola Badosa, Karolina Pliskova sau Belinda Bencic.

Meciui interesante în primul tur la masculin

În primul tur la masculin, Novak Djokovic îl va avea ca adversar pe sud-coreeanul Kwon, care nu ar trebui să îi pună vreo problemă. Un meci greu se profilează însă pentru britanicul Andy Murray, pentru că australianul Duckworth sigur îl va chinui, fiind un jucător de anduranţă.

Din programul zilei de luni, 27 iunie, mai reţinem confruntarea dintre uriaşul polonez Hurkacz şi spaniolul Davidovich-Fokina, dar și partidele Struff – Alacaraz şi Ruud – Ramos.

Marţi, tot în primul tur, cele mai interesante meciuri la masculin sunt Auger-Aliassime – Cressy, Ritschard – Tsitsipas, Cerundolo – Nadal şi Berrettini  – Garrin. De urmărit vor fi, deşi nu au şanse să câştige turneul, tinerii Janick Sinner din Italia şi Holger Rune din Danemarca.

Simona Halep începe cu un adversar dificil

În competiţia feminină, doar două dintre cele şapte românce vor fi pe teren luni, 27 iunie, ambele cu şanse mari la victorie: Sorana Cîrstea – Krunic şi Irina Begu – Gorgodze. Marţi, joacă restul: Simona Halep – Muchova, meci foarte greu, Gabriela Ruse  – Coco Gauff, Irina Bara – Paquet, Ana Bogdan – Yastremska şi Buzărnescu – Schunck.

De remarcat neaşteptata revenire pe teren la 40 de ani şi o lungă perioadă fără meciuri a Serenei Williams. Liderul mondial, poloneza Iga Swiatek o întâlneşte pe croata Fett. Ons Jabeur a dat de suedeza Bjorklund iar Anett Kontaveit de americanca Bernarda Pera. Un meci echilibrat va fi Collins – Bouzkova.