Weekend european, 26-28 mai. Luciano Spalletti pleacă de la Napoli după ce a câștigat titlul. Cine este favorit să-l înlocuiască

Vezi aici în format LIVE stream Borussia Dortmund - Mainz, Juventus - AC Milan precum și alte partide din Bundesliga, Serie A și Ligue 1 din weekend-ul european 26-28 mai.
29.05.2023 | 09:13
Weekend european 2628 mai Luciano Spalletti pleaca de la Napoli dupa ce a castigat titlul Cine este favorit sal inlocuiasca
Antrenorul Luciano Spalletti a reușit o performanță incredibilă cu Napoli câștigând campionatul după o pauză de 33 de ani, însă este decis să-și ia un an sabatic și a cerut rezilierea contractului. Sursă foto: Hepta
29-05-2023
06:23

Spalletti a cerut rezilierea contractului cu Napoli

”Spalletti este un om liber. Ce poți să faci când vine la tine și îți spune că a făcut tot ce a putut și că o eră a vieții sale se încheie? Mi-a spus că vrea să aibă un an sabatic. Ce puteam să fac? Puteam să mă opun?

Spalletti a oferit multe la Napoli, îi mulțumesc. Este corect să-l lăsăm să facă exact ceea ce vrea. A fost un antrenor extraordinar pentru Napoli. Sunt antrenori care vor să controleze și transferuri și antrenori care vor doar să lucreze cu jucătorii.

Spalletti a avut jucători foarte buni la dispoziție, dar i-a făcut mai buni”, a declarat patronul Aurelio De Laurentiis, conform site-ului football-italia.net.

Spalletti a venit la Napoli în vara anului 2021, iar înțelegerea sa expira abia la finalul sezonului viitor. Principalul favorit pentru înlocuirea sa este spaniolul Luis Enrique, liber de contract după despărțirea de naționala Spaniei la finalul Cupei Mondiale din Qatar. Pe listă se mai află Antonio Conte, Roberto De Zerbi și Gian Piero Gasperini.

28-05-2023
22:16

Serie A, etapa 37: Rezultatele și clasamentul

Vineri, 26 mai

• Sampdoria – Sassuolo 2-2 (Gabbiadini 8, aut. Erlic / Berardi 9, Matheus Henrique 11)

Sâmbătă, 27 mai

•  Salernitana – Udinese
  •  Spezia – AC Torino 0-4 (aut. Wisniewski 24, Ricci 72, Ilic 76, Karamoh 90+6)
  •  Fiorentina – AS Roma 2-1 (Jovic 85, Ikone 88 / El Shaarawy 11)
  •  Inter – Atalanta 3-2 (Lukaku 1, Barella 3, La. Martinez 77 / Pasalic 36, aut. Onana 90+1)

Duminică, 28 mai

•  Verona – Empoli 1-1 (Gaich 61 / aut. Magnani 90+6)
  •  Monza – Lecce 0-1 (pen. Colombo 90+11)
  •  Bologna – Napoli 2-2 (Ferguson 63, De Silvestri 84 / Osimhen 14, 54)
  •  Lazio – Cremonese 3-2 (Hysaj 4, Milinkovic-Savic 37, 89 / Galdames 54, aut. Lazzari 58)
  • Juventus – AC Milan 0-1 (Giroud 40)

serie a

28-05-2023
18:24

Juventus - AC Milan 0-1 (Giroud 40)

Vezi toate fazele video aici.

FINAL DE MECI. Juventus a pierdut partida de pe teren propriu, scor 0-1 cu AC Milan. Torinezii joacă în ultima etapă pentru a prinde locurile de Europa League.

Min. 40: GOOL AC Milan! Davide Calabria centrează în careu și îl găsește liber pe Olivier Giroud. Atacantul francez a înscris cu o lovitură de cap.

Min. 1: Partida a început!

Juventus: Szczesny – Gatti, Bremer, Danilo – Cuadrado, Locatelli, Rabiot, Kostic – Di Maria, Kean, Chiesa. Rezerve: Perin, Pinsoglio, Alex Sandro, Barbieri, Bonucci, Iling Junior, Milik, Miretti, Paredes, Rugani, Sersanti. Antrenor: M. Allegri.

AC Milan: Maignan – Calabria, Thaw, Tomori, Hernandez – Tonali, Krunic – Messias, Diaz, Leao – Giroud. Rezerve: Mirante, Tătărușanu, Adli, Ballo-Toure, Florenzi, Gabbia, Kalulu, Kjaer, Origi, Pobega, Saelemaekers, Vranckx. Antrenor: S. Pioli.

28-05-2023
16:45

Hamburg, blocată în Bundesliga 2! Heidenheim a promovat cu două goluri în prelungiri

Heidenheim a câștigat miraculos în ultima etapă din Bundesliga 2, scor 3-2 cu Regensburg și a promovat pentru prima oară în istorie în Bundesliga. Continuă astfel blestemul celor de la Hamburg care de la retrogradarea din 2018 a ratat la limită de fiecare dată revenirea pe prima scenă.

Hamburg a câștigat în etapa cu numărul 34 din Bundesliga 2, ultima, scor 1-0 cu Sandhausen, și avea nevoie de un pas greșit al celor de la Heidenheim. Echipa care avea să termine pe locul 1 în acest sezon de Bundesliga 2 a fost condusă de Regensburg cu 2-0, însă Heidenheim a revenit.

Saller a marcat în propria poartă în minutul 58, iar în minutele 90+3 și 90+9 Beste, din penalty, și Kleindienst au marcat și au promovat-o, în premieră, în Bundesliga pe Heidenheim. În minutele de prelungire ale meciului lui Regensburg cu Heidenheim, fanii lui Hamburg au pătruns pe gazon și au sărbătorit revenirea în Bundesliga.

Chiar și antrenorul Tim Walterd se bucura alături de suporteri. Totuși, Heidenheim a marcat în minutul 90+9 și a instalat liniștea pe Hardtwaldastadion din Sandhausen. Hamburg va juca la baraj cu Stuttgart pentru promovarea/menținerea în Bundesliga.

28-05-2023
15:09

Mircea Lucescu, în cârje la antrenamentul lui Dinamo Kiev

Mircea Lucescu s-a operat la începutul lunii mai de coxartroză din cauza durerilor la șold și a lipsit o bună perioadă de timp de pe banca celor de la Dinamo Kiev. Locul românului a fost luat de interimarul Oleksandr Shovkovskyi.

Totuși, Mircea Lucescu nu a putut sta departe de gazon și a revenit la antrenamentele echipei pe care o pregătește din vara anului 2020. La mai puțin de o lună de la intervenția chirurgicală, antrenorul român în vârstă de 77 de ani a fost fotografiat în cârje la antrenamentul echipei din Ucraina.

”Mister, alături de echipă!”, a fost mesajul postat de Dinamo Kiev pe rețelele de socializare alături de o fotografie cu antrenorul român. În campionat, Dinamo Kiev se află pe locul 4, cu 56 de puncte, în 28 de partide. Presa din țara vecină a scris că șefii lui Dinamo Kiev pregătesc plecarea lui Mircea Lucescu la finalul sezonului.

28-05-2023
15:03

Laurențiu Reghecampf, victorie cu Neftci Baku în ultima etapă din Azerbaidjan

Neftci Baku a câștigat în ultima etapă, cea cu numărul 36, din campionatul Azerbaidjanului, scor 1-0 cu Sabah Baku. Mahmudov, în minutul 10, a înscris singurul gol al meciului. Echipa lui Laurențiu Reghecampf a terminat pe locul 3 în clasamentul din Azerbaidjan și va juca în preliminariile UEFA Conference League.

Meciul cu rivalii de la Sabah Baku nu a fost ultimul al sezonului pentru Laurențiu Reghecampf. Neftci Baku o înfruntă în finala Cupei Azerbaidjanului pe Gabala pe 3 iunie, de la ora 19:00.

27-05-2023
19:02

Strasbourg - PSG 1-1 (Kameiro 79 / Messi 59)

Vezi toate fazele video importante aici.

FINAL DE MECI! PSG a remizat în deplasare cu Strasbourg, scor 1-1, însă a fost suficient pentru a deveni matematic campioana Franței cu o etapă înainte de finalul sezonului. Parizienii au patru puncte avans față de Lens cu o singură rundă rămasă de disputat.

France

Min. 79: GOOL Strasbourg! Kevin Gameiro restabilește egalitatea după ce trimis în poartă o minge respinsă în careu.

Min. 59: GOOL PSG! Kylian Mbappe îi pasează lui Lionel Messi care deschide scorul.

Strasbourg: Sels – Perrin, Doukoure, Nyamsi – Dagba, Sissoko, Sanson, Guilbert – Diarra, Bellegarde – Diallo. Rezerve: Risser, Aholou, Delaine, Gameiro, Lienard, Mothiba, Prcic, Sobol, Suzuki. Antrenor: F. Antonetti.

PSG: Donnarumma – Bitshiabu, Ramos, Pereira – Zaire-Emery, Vitinha, Verratti, Sanches, Bernat – Mbappe, Messi. Rezerve: Rico, Gharbi, Lamy, Pembele, Serif, Soler. Antrenor: C. Galtier.

27-05-2023
18:58

Ligue 1, etapa 37: Rezultate

• Angers – Troyes 2-1 (Abdelli 38, Rao-Lisoa 90 /Chavalerin 13)
  • Clermont – Lorient 2-0 (Khaoui 44, Caufriez 74)
  • Lens – AC Ajaccio 3-0 (Machado 16, Thomasson 22, pen. Openda 34)
  • Lille – Nantes 2-1 (pen. David 51, pen. 88 / Merlin 17)
  • Lyon – Reims 3-0 (aut. Agbadou 2, Lacazette 9, Caqueret 82)
  • Marseille – Brest 1-2 (Mbemba 76 / Magnetti 57, Camara 81)
  • Montpellier – Nice 2-3 (Savanier 7, pen. 17 / Barkley 53, Laborde 67, 79)
  • Rennes – Monaco 2-0 (Majer 52, Gouiri 73)
  • Toulouse – Auxerre 1-1 (Aboukhlal 44 / Raveloson 24)

* Ionuț Radu a fost titular în partida lui Auxerre din deplasare cu Toulouse.

27-05-2023
12:51

Rezultatele etapei a 34, ultima din Bundesliga

Vezi aici cele mai interesante faze

• Bochum – Leverkusen 3-0 (Forster 19, Asano 34, Stoger 86)
  • Borussia Dortmund – Mainz 2-2 (Guerreiro 69, Sule 90+6 / Hanche-Olsen 15, Onisiwo 24)
  • Min. 90+6 – GOOOL Dortmund!!! Sule înscrie cu un șut deviat.
  • Min. 69 – GOOOL Dortmund!!! Guerreiro reduce din diferență cu un șuit la colțul scurt, după un un-doi splendid cu Reyna.
  • Min. 24 – GOOL Mainz!!! Lee Jae-Sung centrează din stânga și Onisiwo înscrie cu capul cu toată opoziția portarului Kobel.
  • Min. 19 – Haller ratează penalty-ul dictat pentru un fault comis de Kohr asupra lui Guerreiro.
  • GOOOL Mainz!!! Hanche-Olsen deschide scorul cu o lovitură de cap după un corner.
  • Borussia Dortmund: Kobel – Wolf, Sule, Hummels, Ryerson – Malen, Brandt, Emre Can, Guerreiro, Adeyemi – Haller. Rezerve: Meyer – Bellingham, Duranville, Modeste, Moukoko, Ozcan, Reus, Reyna, Schlotterbeck. Antrenor: Edin Terzic.
  • FC Koln – Bayern Munchen 1-2 (Ljubicic 81 pen. / Coman 8, Musiala 89)
  • Min. 89 – GOOOL Bayern!!! După o ratare uriașă a lui Sane, mingea a rămas la bavarezi, Gnabry u-a pasat lui Musiala și tânărul mijlocaș a înscris cu un șut de la 16 metri.
  • Min. 81 – GOOOL FC Koln!!! Ljubicic restabișețte egalitatea dintr-un penalty acordat pentru un henț în careu comis de Gnabry.
  • Min 45 – Golul lui Sane este anulat cu ajutorul VAR pentru un henț al jucătorului bavarezilor
  • Min. 8 – GOOOL Bayern!!! Coman înscrie cu un șut superb la vinclu din colțul careului de 16 metri.
  • Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Mazraoui – Kimmich, Gravenberch – Sane, Muller, Coman – Gnabry. Rezerve: Ulreich – Blind, Cancelo, Choupo-Moting, Goretzka, Mane, Musiala, Stanisic, Tel. Antrenor: Thomas Tuchel.
  • Stuttgart – Hoffenheim 1-1 (Tomas 80 / Bebou 75)
  • Monchengladbach – Augsburg 2-0 (Netz 4, Hofmann 40)
  • Union Berlin – Werder Bremen 1-0 (Khedira 81)
  • Eintracht Frankfurt – Freiburg 2-1 (Kolo Muani 83,Dina Ebimbe 90+1 / Grifo 44)
  • Wolfsburg – Hertha Berlin 1-2 (Kaminski 2 / Maza 55, Richter 68)
  • RB Leipzig – Schalke 04 4-2 (Laimer 10, Nkunku 19, 90+4, Poulsen 83 / Kaminski 28, Orban 49 aut.)

bun

27-05-2023
10:37

Ianis Hagi, titular în St. Mirren - Rangers

Mijlocașul Ianis Hagi a fost titular în partida pe care echipa sa, Rangers, oa câștigat-o, în deplasare, scor 3-0, în fața formației St. Mirren, în etapa a 38-a, ultima a campionatului Scoției.

Internaționalul român a fost înlocuit în minutul 69 cu Scott Arfield. Rangers a încheiat sezonul pe locul secund, cu 92 de puncte, la șapte puncte în spatele campioanei și marii rivale Celtic.

27-05-2023
08:16

Boloni i-a luat fața lui Alexi Pitu

Etapa a 37-a din liga a doua franceză a fost una nebună, cu rezultate neașteptate, iar Metz, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a devenit favorită la promovarea în Ligue 1, în dauna formației lui Alexi Pitu, Girondins Bordeaux.

Metz a obținut o victorie uriașă pe terenul lui Sochaux, scor 1-0, prin golul marcat de Sabaly (49), în timp ce Bordeaux, cu Pitu pe teren din minutul 74, a pierdut la Annecy, scor 0-1, după reușita lui Pajot (9).

Liderul Le Havre a scos o remiză chinuită pe terenul Bastiei, scor 1-1, cu un gol marcat în minutul 89, și a ratat o primă șansă de a obține matematic promovarea. Cu o etapă înainte de finalul sezonului, lupta între cele trei echipe pentru primele două locuri care aduc urcarea în Ligue 1 este pasionantă.

Le Havre are 72 de puncte, în timp ce Metz și Bordeaux au acumulat câte 69, dar echipa lui Boloni are un ușor avantaj la golaveraj, +27, față de +24 cât are Bordeaux. În ultima etapă, Metz joacă acasă cu Bastia, Bordeaux primește vizita lui Rodez, în timp ce Le Havre evoluează pe teren propriu cu Dijon.

În weekendul vineri, 26 mai – duminică, 28 mai, au loc etape în campionatele Germaniei, Italiei și Franței. În Bundesliga bate gongul de adio peste stagiunea 2022-2023, una în care, fără o surpriză imensă în această ultimă etapă, hegemonia de un deceniu al lui Bayern Munchen se va încheia. În Italia și în Franța vom mai avea de jucat încă o etapă, pentru că acum suntem la penultima.

Borussia Dortmund și Juventus – AC Milan sunt partidele cu cel mai mare impact în weekend-ul european 26-28 mai

Așadar, fotbalul german își pregătește vacanța de vară și sunt 99,9 la sută șanse ca la capătul ultimelor 90 de minute ale sezonului să avem o nouă campioană, Borussia Dortmund. În ultima etapă, „galben-negrii” din Dortmund vor evolua acasă împotriva lui Mainz, iar echipa cu cele mai multe titluri din istoria Bundesligii, Bayern Munchen, va evolua la Koln.

În Serie A, a doua tăiere a capului celor de la Juventus, de această dată penalizarea de zece puncte nemaivând nicio șansă de a mai fi anulată, a readus la viață „diavolul milanez”, care s-a trezit cu cadoul nesperat de a sări de pe locul 5 pe ultima treaptă a raiului Champions League. Sunt mari șanse să rămână acolo, Atalanta fiind la trei puncte în urmă și cu meci la Milano, contra lui Inter, iar AS Roma la patru lungimi, după ce nu a reușit mai mult de un egal acasă cu Salernitana, AC Milan merge la Torino, pentru meciul cu Juventus, o echipă prăbușită psihic după noile sancțiuni.

• ora 21:45 Juventus – AC Milan

Cine transmite la TV Borussia Dortmund – Mainz, Juventus – AC Milan și alte partide din weekend european 26-28 mai

În acest weekend, ultimul cu partide din prima divizie a Germaniei și penultimul pentru Italia și Franța, vom putea urmări în direct patru meciuri din Bundesliga, toate din zona titlului sau a locurilor de Champions League, trei din Ligue 1 și opt din cele zece meciuri ale etapei cu numărul 37 din Serie A, de unde doar cele două jocuri de sâmbătă, 27 mai, ora 16:00, Spezia – Torino și Salernitana – Udinese nu vor fi Live.

• ora 21:45 Sampdoria – Sassuolo  (Digi Sport 2, Prima Sport 2)

• ora 16:30 Borussia Dortmund – Mainz (Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)
  • ora 16:30 FC Koln – Bayern Munchen (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 16:30 Eintracht Frankfurt – Freiburg (Orange Sport 3)
  • ora 16:30 Union Berlin – Werder Bremen (Orange Sport 4)
  • ora 19:00 Fiorentina – AS Roma (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 2)
  • ora 21:45 Inter – Atalanta (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Rennes – AS Monaco (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Strasbourg – PSG (Orange Sport 2)
  • ora 22:00 Toulouse – Auxerre (Orange Sport 4)

• ora 13:30 Verona – Empoli (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • ora 16:00 Bologna – Napoli (Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • ora 16:00 Monza – Lecce (Orange Sport 4)
  • ora 19:00 Lazio – Cremonese (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • ora 21:45 Juventus – AC Milan (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

Borussia Dortmund – Mainz în weekend european 26-28 mai, meciul care poate aduce o nouă campioană în Germania

Bundesliga trage obloanele peste sezonul 2022-2023 și sunt peste 95 la sută șansele ca să avem la capătul celor 90 de minute o nouă campioană după exact zece ani de dominație indiscutabilă a lui Bayern Munchen. Câțiva pași greșiți, unii chiar pe propriul teren, făcuți absolut neașteptat de către bavarezi permit acum o schimbare a polilor de putere măcar pentru un sezon în fotbalul german.

Beneficiară ar fi Borussia Dortmund, care are acasă un meci lejer cu Mainz, dar care va fi lipsită de aportul vedetei sale, englezul Bellingham, jucător care în proporție de 90 la sută va pleca în vară pentru cel puțin o sută de milioane de euro. Borussia poate învinge un Mainz fără obiectiv chiar și în absența lui Bellingham.

AC Milan vrea să profite de suferința lui Juventus în weekend-ul european 26-28 mai

În Serie A, noua sancțiune aplicată lui Juventus, de zece puncte, a dat din nou peste cap toate calculele din zona top 4 sau la fel de bine spus de Champions League. Juve a căzut pe locul 7, unde va prinde Europa prin Conference League iar echipa de pe locul 5, AC Milan, a sărit deja pe treapta a patra. Acum urmează meciul direct pe stadionul din Torino.

În spatele rossonerilor se află la trei puncte Atalanta și la patru AS Roma. Un eșec al lui Milan la Torino, plus victorii Atalanta și AS Roma, ar face extrem de fierbinte ultima etapă. Milan însă vrea să profite de pe urma debusolării mentale a bianconerilor și cu un rezultat pozitiv și-ar putea consolida locul 4, la care nu mai credea nimeni cu câteva zile în urmă.