Fanatik SuperLiga cu Horia Ivanovici

Zăvăleanu a făcut marele anunț pentru toți fanii „câinilor”. Ce datorii mai sunt și când iese Dinamo din insolvență

Răzvan Zăvăleanu a dezvăluit ce datorii mai are Dinamo și când ar putea ieși clubul din insolvență. Informații de ultimă oră.
25.11.2024 | 11:45
Zavaleanu a facut marele anunt pentru toti fanii cainilor Ce datorii mai sunt si cand iese Dinamo din insolventa
Răzvan Zăvăleanu a dezvăluit că Dinamo trebuie iasă din insolvență până în noiembrie 2025. Sursă foto: colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Răzvan Zăvăleanu a intervenit la FANATIK SUPERLIGA, emisiunea care e LIVE în fiecare luni, marți și vineri de la 10:30 pe FANATIK.RO. Reprezentantul administratorului juridic a oferit cifrele.

Răzvan Zăvăleanu a explicat câți bani mai are Dinamo de achitat

Răzvan Zăvăleanu este mulțumit de ceea ce vede acum la Dinamo: „Eforturi se fac din partea acționarilor. Lucrurile se întâmplă așa cum trebuie la o echipă de fotbal, în destul de multă liniște, fără declarații sforăitoare și iată că istoria foarte recentă ne arată că asta e calea bună de urmat”.

ADVERTISEMENT

Administratorul juridic al lui Dinamo a dezvăluit care e termenul-limită la care Dinamo ar trebui să iasă din insolvență: „Lucrurile stau în felul următor. Teoretic ar trebui ca până în luna noiembrie 2025 să se iasă, asta dacă respectăm planul de reorganizare”.

Răzvan Zăvăleanu a confirmat informațiile dezvăluite de FANATIK: „Bineînțeles că se poate ieși și mai repede dacă se plătesc de îndată toate datoriile care mai sunt de plată pe plan. Undeva în jur de 500.000 de euro. Este insignifiant raportat la puterea acționarilor noștri”.

ADVERTISEMENT

Răzvan Zăvăleanu se teme din cauza litigiului cu Vasile Șiman: „Nu este sub controlul nostru”

Răzvan Zăvăleanu este îngrijorat că acest proces va bloca ieșirea lui Dinamo din insolvență și inevitabil o eventuală participare în cupele europene: „Avem litigiul cu domnul Șiman. Sper să fie lucrurile OK. Suntem la fond. Nu este vorba de decizie, unde eu cred că noi avem dreptate, ci termenul în care se va da o decizie și aici nu mai este sub control nostru.

ADVERTISEMENT

Eu nu știu dacă astăzi se va intra pe judecata pe fond sau nu. Dacă se mai amână încă un termen două și după aceea așteptăm o pronunțare și motivare, după judecarea unui apel, mi-e teamă să nu trecem de data 31 mai și să nu mai putem să depunem documentarea pentru cupele europene în sezonul 2025-2026.

ADVERTISEMENT

Există un risc pentru că nu putem calcula cât de repede se poate termina. Nu vom putea depune documentație de licențiere și compania să fie ieșită din procedura insolvenței”, a mai explicat oficialul lui Dinamo.

Administratorul juridic al lui Dinamo va încasa 250.000 de euro la ieșirea din insolvență

FANATIK a dezvăluit suma pe care Răzvan Zăvăleanu și RTZ o vor obține în momentul în care Dinamo va ieși din insolvență. Andrei Nicolescu a confirmat: „Da, este suma corectă. Este vorba de 250.000 de euro, onorariul de succes votat și agreat de către toată lumea la începutul procedurii de intrare în insolvență”.

ADVERTISEMENT

Suma este practic echivalentă cu salariul lui Darius Olaru, căpitanul lui FCSB: „Asta e realitatea, altceva nu știu ce să spun pe tema asta. Încă nu am discutat cu RTZ-ul despre acest subiect, cum nu am discutat nici despre onorariul lunar. E în procedură și asta e, trebuie să ne supunem procedurii”, a mai spus administratorul special al lui Dinamo.

Răzvan Zăvăleanu se teme că Dinamo nu va putea ieși din insolvență