Zero pe linie în derby-urile pentru titlu! U Craiova, fără punct şi fără gol marcat în meciurile cu CFR Cluj şi cu FCSB

23.02.2020 | 23:21
Zero pe linie in derbyurile pentru titlu U Craiova fara punct si fara gol marcat in meciurile cu CFR Cluj si cu FCSB

U Craiova termină pe locul 2 sezonul regulat din Casa Pariurilor Liga 1 şi va continua lupta pentru titlu în play-off. Cu toate acestea, oltenii au rezultate dezastruoase împotriva contracandidatelor pentru trofeul de campioană a României. FANATIK îţi prezintă prestaţiile slabe ale formaţiei lui Corneliu Papură în derby-urile cu CFR Cluj şi cu FCSB.

U Craiova, zero puncte şi zero goluri marcate în derby-urile cu CFR Cluj

Sezonul regulat s-a terminat pentru U Craiova cu un derby împotriva lui CFR Cluj, însă oltenii au fost învinşi de campioana României. Chiar dacă a avut câteva ocazii mari, formaţia lui Corneliu Papură a pierdut în faţa clujenilor, scor 0-2, şi are o linie de coşmar cu formaţiile care au pretenţii la titlu.

Contra lui CFR Cluj, în meciul din Bănie, U Craiova a avut statistici foarte bune. Oltenii au şutat de opt ori pe spaţiul porţii lui Giedrius Arlauskis, iar Dan Nistor şi Andrei Ivan au lovit bara în prima repriză. De cealaltă parte, campioana României a avut trei şuturi pe spaţiul porţii.

În turul sezonului regulat, U Craiova a fost învinsă de CFR Cluj cu acelaşi scor, într-un meci în care oltenii au avut o prestaţie dezastruoasă. După cele 90 de minute ale derby-ului din Gruia, jucat pe 19 octombrie 2019, Ştiinţa nu reuşise să tragă niciun şut pe spaţiul porţii lui Giedrius Arlauskis, iar raportul posesiei a fost de 35%-65% în favoarea clujenilor.

FCSB, bestia nera pentru U Craiova în derby-uri

U Craiova nu a contat nici în derby-urile cu FCSB din sezonul regulat. Primul meci, din retur, s-a jucat pe 15 septembrie 2019, când Victor Piţurcă a debutat pe banca oltenilor. Vicecampioana României a obţinut victoria în minutul 88, după golul marcat de Juvhel Tsoumou.

În faţa FCSB-ului, U Craiova nu a reuşit să tragă niciun şut pe spaţiul porţii, în timp ce formaţia antrenată de Bogdan Argeş Vintilă a reuşit patru şuturi pe cadrul porţii apărate de Mirko Pigliacelli.

Returul a adus un nou meci de coşmar pentru U Craiova. Pe 22 decembrie 2019, FCSB s-a impus cu 2-0, iar oltenii au primit cele două goluri pe finalul primei reprize, când Dennis Man şi Florinel Coman l-au învins pe Laurenţiu Popescu. Scorul putea să ia proporţii, însă Florin Tănase a ratat un penalty în minutul 45+3.

De altfel, meciul FCSB – U Craiova 2-0 a fost ultimul al lui Victor Piţurcă pe banca tehnică a oltenilor. Cu doar câteva zile înainte ca echipa să plece în cantonament, fostul selecţioner al naţionalei României şi-a reziliat contractul cu Ştiinţa.

U Craiova – CFR Cluj, ultimul derby al sezonului regulat, dar şi din play-off

U Craiova – CFR Cluj 0-2 a fost ultimul derby al sezonului regulat, iar cele două formaţii intră în play-off de pe locurile 2, respectiv 1. În aceste condiţii, oltenii şi clujenii se vor întâlni în ultima etapă din turul play-off-ului, meci care se va juca pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu”. În retur, cele două formaţii fi protagonistele ultimului derby din play-off.