Zidul Grubisic și tunul Neagu! Cronica unei execuții: Râmnicu Vâlcea – CSM București 24-33

06.03.2021 | 18:37
Zidul Grubisic si tunul Neagu Cronica unei executii Ramnicu Valcea  CSM Bucuresti 2433

CSM București a dominat autoritar meciul tur de la Vâlcea și  a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în sferturile Ligii Campionilor după victoria cu 33-24. Jelena Grubisic a continuat evoluțiile de senzație în poarta “tigroaicelor”, în timp ce interii Neagu și Lazovic au fost în mare formă. SCM Râmnicu Vâlcea n-a putut rezista ritmului impus de jucătoarele lui Adi Vasile și a cedat clar duelul din Sala Traian. Returul are loc sâmbăta viitoare la Sala Polivalentă din Capitală.

Sala Traian a fost gazda primului duel românesc din play-off-ul Ligii Campionilor. SCM Râmnicu Vâlcea a primit vizita rivalelor de la CSM București într-un meci care se anunța electrizant. Singurul ingredient care a lipsit de la acest meci au fost fanii, care probabil ar fi transformat meciul într-o adevărată sărbătoare.

Parchetul sălii Traian, încins de cele două rivale! Început dur de meci

Însă, chiar și așa, parchetul sălii Traian a fost încins de jucătoarele celor două echipe, care în ultimii ani au produs câteva încleștări dure. În tribune, erau aproximativ 100 de persoane, oficialii celor două formații fiind transformați în lideri de galerie pentru fiecare dintre cele două formații.

Începutul de meci a fost tare și cu emoții pe fază ofensivă. Minevskaya a ratat de la 7 metri și Grubisic își continua din primul minut evoluția senzațională din meciul de campionat, când a închis poarta în victoria “tigroaicelor” cu 27-22.

Meciul de handbal feminin dintre SCM Ramnicu Valcea si CSM Bucuresti, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat fara spectatori in Sala Traian din Ramnicu Valcea, sambata 6 martie 2021. © FOTO:Sabin Malisevschi/SPORT PICTURES

Echilibru în primele 10 minute! Cristina Neagu și Jelena Grubisic, cele mai bune jucătoare de la oaspeți

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au înscris puțin în primele 10 minute, doar 6 goluri, iar scorul era 3-3. În tribune, oamenii prezenți la meci au trăit la cel mai înalt nivel. Câțiva oameni de ordine și-au dat vestele de pe ei de bucurie când înscriau vâlcencele. Nu fac decât să confirme regula că fanii gazdelor trăiesc cu patos fiecare meci, chiar și în pandemie.

Pe parchet, gazdele s-au desprins pentru prima dată la două goluri în minutul 16, la 8-6. Însă, avea să fie și momentul în care Cristina Neagu iese la rampă. Interul stânga al “tigroaicelor” și-a reglat tirul și cu ajutorul paradelor Jelenei Grubisic, scorul s-a întors la 9-10, în minutul 20.

Golul lui Carmen Martin a adus avantajul CSM-ului la pauză!

Florentin Pera a cerut time-out și vâlcencele au reușit să stopeze pasa bună a echipei din Capitală. Deși au preluat conducerea, la cabine s-a intrat cu 13-12 pentru CSM București grație golului din ultimele secunde marcat din extremă de Carmen Martin.

Cristina Neagu a marcat de șase ori pentru “tigroaice” în prima repriză. De cealaltă parte, o remarcăm pe Cristina Florica, extrema care a înscris de cinci ori din extremă și a avut alte câteva ratări. O primă repriză echilibrată cu multe ratări de ambele părți.

CSM București, start perfect în partea secundă! Grubisic a închis poarta “tigroaicelor”

Partea secundă a început cu un festival al portarilor. Grubisic a scos primele două aruncări la poarta CSM-ului. De cealaltă parte, Daciana Hossu își consolidează evoluțiile și arată că poarta din Râmnicu Vâlcea rămâne pe mâini bune. Însă, după câteva parade bune ale Dacianei, porțile Vâlcei s-au deschis.

CSM București a început mai bine. Lazovic a înscris și a dus pentru prima dată diferența la +2 în favoarea oaspetelor, în minutul 33. Neagu a desăvârșit startul perfect de repriză al “tigroaicelor” cu un gol de la 7 metri.

Lazovic și Neagu, tunurile CSM-ului! Vâlcea, cădere clară în debutul părții secunde!

Barbara Lazovic a ieșit de la cabine cu un tun atașat de braț și scorul s-a făcut rapid 19-15. CSM a preluat controlul partidei profitând de lipsa de imaginație din atacul rivalelor. Iar când simt miros de sânge, “tigroaicele” mușcă mai rău.

Acțiunile ofensive erau mai tăioase, apărarea lui Pera fiind supusă unui stres suplimentar. Cadența CSM-ului a crescut și Neagu a dus diferența la 20-15 în minutul 41. Florentin Pera a încercat să schimbe cursul jocului cu un time-out și le-a introdus pe Glibko și Elghaoui. În zadar.

Vâlcencele au forțat revenirea Mireya Gonzalez și Liscevic. S-a jucat cu garda jos, însă CSM București a reușit să își mențină un avantaj de patru goluri în ciuda faptului că atacul vâlcencelor s-a deblocat și SCM a reușit să înscrie câteva goluri ușoare.

SCM Râmnicu Vâlcea, dezastru în final! CSM București și-a umilit adversarul

Poarta din Râmnicu Vâlcea nu a funcționat nici în acest meci, iar jucătoarele lui Pera au făcut greșeli copilărești. Astfel, CSM-ul a putut să își conserve liniștită avantajul confortabil căpătat în partea secundă, ba mai mult, l-a majorat. Și finalul a fost de coșmar pentru gazde care au încasat goluri pe bandă rulantă.

Haosul a domnit în atacul și în defensiva vâlceană, iar până la final CSM București și-a distrus adversara. S-a încheiat 33-24 și echipa lui Adi Vasile este ca și calificată în faza următoare a competiției.

Cristina Neagu a fost aleasă jucătoarea meciului. Interul stânga al “tigroaicelor” a înscris 13 goluri în victoria cu SCM Râmnicu Vâlcea. Practic, “dubla” românească din play-off s-a încheiat după prima manșă.