Sorin Dumitrescu
in La Liga
25/08/2019, 08:36
Zinedine Zidane, declarații dure după Real Madrid – Valladolid 1-1: “De nepermis. Nu e normal” GALERIE FOTO
Zinedine Zidane a aniversat la egalul cu Valladolid cinci ani de când e antrenor. O greşeală în penultimul minut a echipei sale i-a negat bucuria unei aniversări cu victorie

Jucătorii lui Real Madrid i-au stricat aniversarea lui Zinedine Zidane sâmbătă seara, după ce au primit gol în minutul 89, pe Santiago Bernabeu, de la modesta Real Valladolid şi partida s-a încheiat la egalitate, 1-1. Jocul a fost dominat în anumite momente copios de trupa lui Zinedine Zidane, care i-a avut în teren încă din primul minut pe renegaţii Gareth Bale şi James Rodriguez, ultimul primit cu aplauze de fanii galacticilor. Acest meci însemna pentru antrenorul francez împlinirea a exact cinci ani de când s-a aflat pentru prima dată pe bancă, începând de la echipa a doua a lui Real, Real Madrid Castilla.

Zinedine Zidane, declaraţii dure după Real Madrid – Valladolid 1-1

Însă Real a ratat foarte mult, a marcat prin Karim Benzema abia în minutul 83 şi se părea că va obţine o victorie subţire, dar importante erau punctele. Un lanţ de erori comis însă de jucătorii madrileni i-au permis însă în minutul 89 lui Sergi Guardiola să aducă un punct nesperat echipei oaspete, spre marea bucurie a patronului lui Valladolid, nimeni altul decât fostul atacant al galacticilor, brazilianul Ronaldo.

La conferinţa de presă de după meci Zinedine Zidane a tunat şi a fulgerat împotriva jucătorilor săi pentru lejeritatea cu care au tratat faza din minutul 89, fără însă a nominaliza pe cineva. De altminteri, deşi l-a schimbat pe James Rodriguez după 50 de minute cu Vinicius Junior francezul a precizat că a fost măsură precauţională, columbianul nejucând de la Copa America decât foarte puţin, pentru că s-a pus mult timp problema plecării lui, ca şi la galezul Bale.

Zinedine Zidane l-a folosit pe columbianul James Rodriguez după mai bine de doi ani

Zidane e convins că vor veni şi golurile şi victoriile

Zidane este însă convins că din astfel de lecţii echipa a avut de învăţat şi pe viitor nu va mai repeta erorile din finalul acestui meci. “Nu e o problemă de condiţie fizică şi nici de temperatura de pe teren. Ambele echipe au jucat la aceeaşi temperatură. Dar este evident că am jucat mai slab în repriza secundă. Am marcat însă şi trebuia să închidem partida. A avut şi Jovic o şansă, dar asta e. Comitem greşeli de nepermis. Nu poţi lua gol aşa de uşor.

Sunt multe lucruri de analizat când nu obţinem cele 3 puncte. Trebuie să muncim mai mult, trebuie să avem încredere mai mare. Aşa vor veni şi golurile şi victoriile Real Madrid, care în prima etapă s-a impus la Vigo, în faţa Celtei, cu scorul de 3-1, deşi a jucat o bună parte din meci în zece oameni, după eliminarea lui Luka Modric, are acum patru puncte după primele două etape. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!