Ziua în care Generaţia de Aur s-a născut! Ţara Galilor, îngenuncheată la Cardiff! Video

17.11.2018 | 16:03
Ziua in care Generatia de Aur sa nascut Tara Galilor ingenuncheata la Cardiff Video
Ziua în care Generaţia de Aur s-a născut

17 noiembrie este ziua în care Generaţia de Aur s-a născut. În urmă cu 25 de ani, echipa naţională a României reuşea să învingă Ţara Galilor şi să se califice la Campionatul Mondial din Statele Unite ale Americii. Tricolorii, antrenaţi de Anghel Iordănescu, aveau nevoie de o remiză pentru a merge la turneul final din 1994.

Campania de calificare pentru Campionatul Mondial din 1994 a început cu o victorie lejeră în faţa Insulelor Feroe, scor 7-0. Selecţionata antrenată de Cornel Dinu a făcut instrucţie cu Ţara Galilor, pe 6 mai 1992, la Bucureşti, într-una dintre cele mai frumoase după-amieze din fotbalul românesc. Cu Ian Rush sau Ryan Giggs pe teren, galezii au fost învinşi, fără drept de apel, scor 5-1.

Ziua în care Generaţia de Aur s-a născut şi a mers la CM 1994

După startul fulminant, echipa naţională a României a avut câteva sincope serioase. Înfrângerile cu Belgia şi Cehoslovacia au compromis serios şansele de calificare ale tricolorilor pentru Campionatul Mondial din 1994. După ce Cornel Dinu a fost demis de la cârma naţionalei şi înlocuit cu Anghel Iordănescu, România a început să bifeze câteva victoriie importante. Cu Florin Răducioiu în mare formă, cu cinci goluri marcate în meciurile cu Insulele Feroe şi Belgia, tricolorii au ajuns la meciul decisiv cu Ţara Galilor.

Pe 17 noiembrie 1993, stadionul “Arms Park” din Cardiff a fost neîncăpător la meciul Ţara Galilor – România. “Îmi aduc aminte că exista un optimism debordant printre fanii galezi”, şi-a adus aminte Laura McAllister, fostă fotbalistă la Cardiff City. După o jumătate de oră, Gică Hagi i-a redus la tăcere pe galezi. Fotbalistul Bresciei a marcat după un şut de la peste 25 de metri, la care Neville Southall a gafat. După pauză, Dean Sauders a egalat, iar fanii Ţării Galilor au început să spere. Momentul critic al meciului a venit în minutul 65, când adversarii tricolorilor au primit o lovitură de la 11 metri. Paul Bodin s-a trezit faţă în faţă cu Florin Prunea. Fundaşul stânga al lui Swindon Town nu ratase niciun penalty până atunci. Galezul a tras în forţă, dar mingea a lovit bara transversală şi liniştea s-a lăsat pe stadionul din Cardif. Cu şapte minute înainte de finalul meciului, Florin Răducioiu a marcat golul victoriei, iar soarta calificării era tranşată. România mergea la Campionatul Mondial din Statele Unite ale Americii, unde tricolorii au ajuns până în sferturile de finală, cea mai bună performanţă din istoria naţionalei.

Cum au arătat cele două echipe în Ţara Galilor – România 1-1

Ţara Galilor: Southall – Philips, Young, Melville, Simons (Goss 53′) – Speed, Horne, Bodin (M.Allen 69′) – Saunders, Rush, Giggs

România: Prunea – D.Petrescu, Prodan, Belodedici, Selymes (D.Munteanu 74′) – Sabau, Gh.Popescu, Lupescu, Hagi – Raducioiu, I.Dumitrescu (Mihali 89′)