Ziua surprizelor la WTA Madrid 2019. Cinci jucătoare de top au fost eliminate la Caja Magica!

Claudiu Ilie
în Tenis
05/05/2019, 17:00
Patru jucătoare de top au fost eliminate în primul tur la WTA Madrid 2019

Cinci jucătoare de top au fost eliminate în primul tur la WTA Madrid 2019! Săptămâna aceasta, tenisul mondial, atât cel masculin, cât şi cel feminin, s-a mutat în Capitala Spaniei, acolo unde are loc Mutua Madrid Open 2019, de categorie Premier Mandatory, cu premii totale în valoare de 7,021,128 de dolari. Competiţia de la Caja Magica se desfăşoară în perioada 4-12 mai. Campionii en-titre sunt Alexander Zverev (ATP) şi Petra Kvitova (WTA).

Rezultatele surprinzătoare au pus stăpânire pe Caja Magica din Madrid

Prima surpriză a zilei a venit din meciul disputat între Viktoria Kuzmova şi Julia Goerges. Sportiva din Germania a fost învinsă destul de rapid, după două seturi disputate, însă balanţa a înclinat în direcţia slovacei. Ea s-a impus, scor 7-5, 6-4, la capătul unui meci care a durat de o oră şi 34 de minute de joc. Astfel, favorita numărul 16 a fost eliminată încă din turul inaugural.

Mai apoi, un alt rezultat surprinzător a fos oferit de partida dintre Pauline Parmentier şi Elina Svitolina, locul 6 WTA şi favorită numărul 6 la Madrid. Franţuzoaica de pe locul 69 WTA s-a impus după două seturi, scor 6-4, 7-6, la capătul unui meci care a durat o oră şi 38 de minute de joc. Svitolina a declarat în mai multe rânduri că este accidentată. De altfel, ea a revenit după o pauză destul de lungă luată după turneul de la Miami.

Sorana Cîrstea, victorie uriaşă în faţa americancei Madison Keys

Un alt rezultat care a surprins pe toată lumea a fost victoria Soranei Cîrstea în faţa americancei Madison Keys. Românca în vârstă de 29 de ani s-a calificat în turul secund al turneului Premier Mandatory de la Madrid, după ce a trecut de Madison Keys, favorita nr. 13, scor 3-6, 6-4, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 45 de minute.

În continuare, favorita gazdelor, Garbine Muguruza, a părăsit şi ea turneul madrilen încă din primul tur. Iberica a fost eliminată de către croata Petra Martic, locul 36 WTA, scor 7-6, 7-6, la capătul unui meci care a durat o oră şi 57 de minute de joc. Și belgianca Elise Mertens a fost eliminată, ea fiind eliminată de slovaca Anna Karolina Schmiedlova, jucătoare venită din calificări, scor 5-7, 6-7 (5).