Traian Terzian
în Fotbal international
30/09/2018, 11:24
Zlatan Ibrahimovic, încă un gol de senzație în MLS! Los Angeles Galaxy e la un pas de play-off. Video GALERIE FOTO
Zlatan Ibrahimovic a reușit încă un gol de senzație în Major Soccer League

Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic a reușit încă un gol de senzație în Major Soccer League, în partida pe care Los Angeles Galaxy a câștigat-o, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în fața formației Vancouver Whitecaps. În urma acestui succes, echipa din Orașul Îngerilor este la un pas de play-off.

Zlatan Ibrahimovic ar putea pleca de la Los Angeles Galaxy la finalul actualului sezon, el primind o ofertă de la formația Malmo FF, unde și-a început cariera de profesionist. Atacantul pare dornic de o revenire în țara natală, mai ales că îi lipsește din palmares titlul de campion al Suediei.

Zlatan Ibrahimovic este felicitat de colegii de la Los Angeles Galaxy după al doilea gol marcat în meciul cu Vancouver Whitecaps

Zlatan Ibrahimovic a ajuns la 20 de goluri în MLS

În partida cu Vancouver Whitecaps, Zlatan Ibrahimovic areușit două goluri, primul venind dintr-un penalty transformat în minutul 4. Dar adevărata bijuterie a suedezului a venit în repriza secundă, în minutul 58. El a primit un balon la 35 de metri de poarta adversă, a pătruns în viteză, a driblat un adversar și l-a învins pe portarul Stefan Marinovic cu un șut bombă de la 16 metri.

Suedezul, care a fost integralist, ar fi putut realiza hattrick-ul în finalul meciului, dar l-a lăsat pe Romain Alessandrini să execute penalty-ul din minutul 77. Francezul a transformat fără probleme și meciul Los Angeles Galaxy – Vancouver Whitecaps s-a încheiat cu scorul de 3-0. Cu această dublă, Zlatan Ibrahimovic a urcat pe poziția secundă în clasamentul golgheterilor din MLS, cu 20 de reușite. Lider este venezueleanul Josef Martinez de la Atlanta United, cu 30 de goluri.

După această victorie, Los Angeles Galaxy se află pe locul șapte în Conferința de Vest a MLS, cu 44 de puncte, la doar un punct în urma formației Real Salt Lake, care ocupă ultima poziție ce duce în play-off. În schimb, Vancouver Whitecaps se află pe locul opt, cu 40 de puncte.

În urmă cu două săptămâni, Zlatan Ibrahimovic a fost în centrul atenție la partida pierdută cu FC Toronto, scor 3-5. Atunci, deși a înscris un gol iar formația sa a revenit la un moment dat de la 0-3 la 3-3, suedezul s-a certat cu trei jucători importanți ai echipei adverse, Michael Bradley, Sebastian Giovinco și Gregory van der Wiel.