Alex Mitriță, la egalitate cu Nani și peste Wayne Rooney în MLS. Mijlocașul are 12 goluri în 2.044 minute pentru New York City

26.09.2019 | 11:23
Alex Mitrita la egalitate cu Nani si peste Wayne Rooney in MLS Mijlocasul are 12 goluri in 2044 minute pentru New York City

Alexandru Mitriță a reușit hattrick-ul pentru New York City în meciul jucat cu Atlanta, scor 4-1, iar fotbalistul transferat de gruparea din MLS este la egalitate cu starul portughez Nani și peste Wayne Rooney în ceea ce privește golurie înscrise în sezonul din acest an din Major League Soocer.

Alex Mitriță, la egalitate cu Nani și peste Wayne Rooney în MLS

Internaționalul român a înscris 12 goluri în 28 de meciuri jucate pentry New York City și este la egalitate cu Nani, dar Alexandru Mitriță a marcat toate golurile în 2044 de minute, iar portughezul în 2099 minute. De partea cealaltă, Wayne Ronney, fostul star al celor de la Manchester United care joacă pentru D.C. United, a jucat în 27 de meciuri, are 2231 de minute în 2019, și a înscris 11 goluri. Astfel, Alexandru Mitriță îl depășește pe internaționalul englez.

Topul este condus de Carlos Vela, mexicanul în vârstă de 30 de ani de la Los Angeles FC cotat de site-urile de specialitate la 12,5 milioane de euro, cu 30 de goluri înscrise în 29 de meciuri (2546 minute), iar pe doi este Zlatan Ibrahimovic. Suedezul care a făcut spectacol în tricoul lui PSG evoluează în prezent pentru Los Angeles Galaxy și are 28 de reușite în 27 de meicuri (2430 minute).

Alex Mitriţă se bucură alături de un coechipier după un gol înscris pentru New York City

7. Manotas (Huston), Zardes (Columbus Crew) – 13 goluri
  8. Gutierrez (Sporting Kansas City), Kamara (Colorado Rapids), Alexandru Mitriţă (New York City), Nani (Orlando City), Nikolics, Sapong (ambii Chicago Fire) – 12 goluri
  9. Castellanos (New York City), Ebobisse, Fernandez (ambii Portland Timbers), Pozuelo (Toronto), Ronney (DC United), Ruidiaz (Seattle Sounders) – 11 goluri
  10. Altidore (Toronto), Gil (New England Revolution), Quintero (Minnesota), Rubio (Colorado Rapids), Rusnak (Real Salt Lake), Santos (Colunbus Crew) – 10 goluri

Alexandru Mitriţă se află pe prima poziţie cu New York Citz în clasamentul din MLS, Conferinţa de Est, cu 61 de puncte, la 6 în faţa locului 2 ocupat de Philadelphia Union. Formaţia fostului fotbalist de la Universitatea Craiova are 17 victorii, 10 egaluri şi 5 înfrângeri în 32 de meciuri şi un golaveraj de 61:39.

• Nani – 28 meicuri, 12 goluri (2099 minute) – Orlando City
  • Wayne Ronney- 27 meciuri, 11 goluri (2231 minute) – DC United
  • Alexandru Mitriță – 28 meciuri, 12 goluri (2044 minute) – New York City

Pentru New York City urmează meciul cu New England, luni, 30 septembrie, de la ora 00.00, pe “Gilette Stadium”, o arenă care are 65.878 de locuri.

“Mai importantă decât golurile mele este victoria pe care am obţinut-o. Am jucat incredibil! Avem o echipă fantastică. După toate astea, da, sunt fericit pentru primul meu hat-trick. Nu mă pot compara acum cu David Villa, e un jucător de top. Vreau să îmi fac treaba mea şi să ajut echipa în continuare”Alex Mitriţă (New York City)