Bursa stranierilor: Radu Ştefan, căpitan în victoria lui Lazio, 2-1 cu Udinese

În acest weekend începe noul sezon din Serie A, campionatul în care avem cei mai mulţi stranieri, opt la număr. Tot atîţia jucători putem avea şi în prima ligă franceză, dacă mutarea lui...
25.08.2013 | 21:20
Bursa stranierilor Radu Stefan capitan in victoria lui Lazio 21 cu Udinese

În acest weekend începe noul sezon din Serie A, campionatul în care avem cei mai mulţi stranieri, opt la număr. Tot atîţia jucători putem avea şi în prima ligă franceză, dacă mutarea lui Găman la Rennes se va concretiza.

TURCIA
Bogdan Stancu –
A fost integralist în victoria echipei sale, Genclerbirligi, împotriva celor de la Akhisar, 3-0, marcînd ultimul gol al meciului, în minutul 87.
* Florin Cernat (Rizespor)
* Alexandru Ioniţă (Orduspor) – A rămas pe banca de rezerve în remiza 0-0 cu Mersin

ANGLIA
* Costel Pantilimon (Man City) – Rezervă în meciul pe care Manchester City l-a pierdut la Cardiff, scor 3-2.
* Răzvan Raţ – A fost rezervă în meciul pe care echipa sa, West Ham, l-a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Newcastle.
Gabi Tamaş (West Brom) – Nu a fost în lotul celor de la West Brom în deplasarea de la Everton, scor final 0-0.

SPANIA
* Raul Rusescu (Sevilla) – Nu a fost în lotul Sevilliei pentru meciul cu Levante.
* Cristi Săpunaru (Elche) – A fost titular şi a terminat meciul în teren, singura acţiune notabilă fiind un cartonaş galben, în minutul 87. Elche a reuşit să termine la egalitate meciul cu Sociedad, 1-1.

GERMANIA
*  Alexandru Maxim (Stuttgart) – A fost integralist în înfrîngerea 1-2 cu Augsburg, scoţînd penalty-ul din care Ibisevici a marcat

FRANŢA

* Claudiu Keşeru (Bastia) – A jucat ultimele 21 de minute în eşecul de la Bordeaux, scor 0-1
Dan Nistor (Evian) – Nu a fost trecut pe foaia de joc a meciului pe care echipa sa l-a disputat pe teren propriu cu Rennes.
* Bănel Nicoliţă (Saint Etienne) – Nu a evoluat niciun minut în eşecul suferit de Saint Etienne la Lille
Aurelian Chiţu (Valenciennes) – A intrat pe teren în minutul 80, înlocuindu-l pe Bahebeck, cînd Marseille deja conducea cu 1-0. Nu a avut nici o acţiune notabilă.
Mihai Roman (Toulouse) – Este accidentat, fiind indisponibil pînă la finele anului
* Adrian Mutu (Ajaccio) – A jucat tot meciul pe care echipa sa l-a disputat cu Nice, scor final 0-0.
* Ştefan Popescu (Ajaccio) – A intrat în minutul 82 în locul lui Diarra, în meciul cu Nice

ITALIA
* Ştefan Radu (Lazio) – A fost titular în meciul cîştigat de Lazio pe teren propriu cu Udinese, scor 2-1.
* Marius Alexe (Sassuolo) – A fost introdus în minutul 65 al meciului de la Torino cînd scorul era deja 2-0 pentru gazde. Nu s-a remarcat cu nimic.
* Cristi Chivu (Inter) – Accidentat
*  Paul Papp (Chievo) – A fost titular în meciul terminat la egalitate, 0-0, pe terenul celor de la Parma.
* Adrian Stoian (Chievo) – Nu a fost folosit în deplasarea de la Parma, scor final 0-0.
* Constantin Nica (Atalanta) – A intrat în minutul 82 în locul lui Del Grosso, cînd scorul era deja 2-1 pentru Cagliari
* Denis Alibec (Bologna) – Nu a fost în lotul deplasat la Napoli.
* Bogdan Lobonţ (AS Roma) – Rezervă în deplasarea de la Livorno, cîştigată de Roma cu 2-0.
Laurenţiu Brănescu (Juve Stabia) – Titular, a greşit la golul al doilea în înfrîngerea cu 3-0 de la Pescara
Alexandru Pena (Bari) – Rezervă la remiza de 0-0 obţinută la Reggio Calabria
Sergiu Suciu (Juve Stabia) – Titular în partida de la Pescara

RUSIA

* Adrian Ropotan (Volga) – A intrat în minutul 90 al partidei cîştigate de echipa sa cu Terek, scor 1-0
* Gigel Bucur (Kuban) – A jucat 34 de minute în meciul cîştigat cu 3-2 împotriva lui Ural
George Florescu (Dinamo Moscova) – A rămas pe banca de rezerve pe întreaga durată a meciului cu Zenit
Gabi Mureşan (Tom Tomsk) – A fost rezervă în înfrîngerea cu 1-2 suferită acasă de echipa sa împotriva lui ŢSKA Moscova

UCRAINA
Eric Bicfalvi (Volyn) – Nu a fost introdus nici un minut în partida de la Vorskla Poltava, scor 3-3.
* Alexandru Vlad (Dnepr) – Nu a fost inclus în lotul din meciul cîştigat cu 3-1 împotriva lui Şahtar
* Alexandru Dandea (Goverla) – A fost doar rezervă în eşecul 0-1 de la Lvov
* Cristian Oros (Goverla) – Nu a fost inclus în lot în eşecul 0-1 de la Lvov.
Ionuţ Mazilu (Arsenal Kiev) – Nu a fost nici rezervă la Arsenal – Mariuopol 1-2
Ciprian Vasilache (Vorskla) – A fost rezervă în partida disputată cu echipa lui Bicfalvi, Volyn, scor final 3-3.

GRECIA
Costin Lazăr (PAOK)  – Nu a fost utilizat în eşecul cu 2-0 de la Panetolikos
* Dorin Goian (Asteras Tripolis) – A fost integralist în remiza 1-1 cu Platanias

BULGARIA
Cosmin Moţi (Ludogorets) – Nu a fost în lotul echipei pentru meciul cu Beroe, scor 3-0.

CHINA
Cristian Dănălache (Jiangsu Sainty) – A jucat 84 de minute în victoria obţinută de echipa sa, scor 2-1, cu Changchun

OLANDA
Cătălin Ţîră (Den Haag) – Nu a fost inclus în lotul pentru meciul cu Roda

PORTUGALIA
Sebastian Mladen (Olhanense) – Este suspendat pentru această etapă

COREEA DE SUD
Ianis Zicu (Gangwon) – A jucat 51 de minute în eşecul cu 0-2 suferit de echipa sa la Daejeon