Câţi bani a câştigat Simona Halep în ianuarie şi februarie 2019

26.02.2019 | 11:30
Cati bani a castigat Simona Halep in ianuarie si februarie 2019

Câţi bani a câştigat Simona Halep în ianuarie şi februarie 2019. Simona Halep, ocupanta locului secund în clasamentul WTA, a câştigat sume impresionanteîn primele două luni din noul sezon competiţional, însă nu îndeajuns cât să facă parte din Top 10 câştiguri din tenis. Românca în vârstă de 27 de ani ocupă de abia locul 13 în topul incasărilor din 2019, cu premii totale în valoare de 349.873 de dolari.

Chiar şi aşa, sportiva noastră a reuşit să o depăşească în acest clasament pe Serena Williams, care a acumulat premii totale în valoare de 342.246 de dolari anul acesta. Pe primul loc, la fel ca în clasamentul WTA, este Naomi Osaka, cea care a încasat deja 3.119.354 de dolari în 2019, graţie performanţei incredibile de la Australian Open. Jucătoarea de tenis din Japonia este urmată de două jucătoare din Cehia, Petra Kvitova şi Karolina Pliskova, în timp ce pe poziţia a patra o regăsim pe Danielle Collins din Statele Unite ale Americii.

Câţi bani a încasat Simona Halep în primele două luni ale noului sezon competiţional

14. Serena Williams (SUA): $342,246

Anul acesta, sportiva noastră a evoluat la patru turnee în afara Cupei Federaţiei, în cadrul căreia a câştigat două partide, cu Siniakova şi Pliskova, la Sydney, unde a fost eliminată la primul meci disputat, la Australian Open, unde a ajuns până în optimile de finală, la Doha, unde a disputat finala, şi la Dubai, acolo unde a ajuns până în sferturile de finală. Chiar şi aşa, Simona Halep ar putea reveni pe primul loc în clasamentul WTA după turneul de la Indian Wells. Românca în vârstă de 27 de ani şi-a exprimat dorinţa de a redeveni lider mondial în clasamentul WTA, poziţie pe care a ocupat-o timp de 64 de săptămâni.