Cele mai frumoase goluri din optimile de finală ale Europa League! Nici pe PlayStation nu vezi aşa ceva! Video

Razvan Nicolae
in Europa League
08/03/2019, 00:14

Meciurile din manşa retur a optimilor de finală din Europa League au oferit câteva reuşite care pot candida cu uşurinţă la cele mai frumoase goluri ale acestei faze. Meciul Sevilla – Slavia Praga 2-2 a oferit fanilor cele mai rapid gol al serii, dar şi o reuşită de kinogramă.

Cele mai frumoase goluri din optimile de finală ale Europa League. Festival la Sevilla – Slavia Praga 2-2

Meciul Sevilla – Slavia Praga a oferit unul dintre cele mai frumoase goluri din optimile de finală ale Europa League. În minutul 25 al partidei de pe “Ramon Sanchez Pizjuan”, Miroslav Stoch a înscris cu un şut din afara careului. Efectul luat de mingea şutată de mijlocaşul de 29 de ani nu i-a dat nicio şansă lui Tomas Vaclik, portarul spaniolilor.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

În acelaşi meci, Wissam Ben Yedder a marcat cel mai rapid gol al serii în Europa League. Atacantul spaniolilor a profitat de o greşeală în apărarea cehilor şi a deschis scorul în secunda 24, motiv pentru care fanii echipei antrenate de Pablo Machin visau la o victorie fără emoţie. Slavia Praga a reuşit să obţină o remiză pe terenul Sevilliei şi liderul din prima ligă a Cehiei speră la calificarea în sferturile de finală.

Goluri de poveste în Rennes – Arsenal 3-1 şi Zenit – Villarreal 1-3

Rennes a învins-o pe Arsenal, scor 3-1, după ce francezii au întors rezultatul de pe tabelă. Benjamin Bourigeaud a dat tonul revenirii cu un gol de kinogramă. În minutul 42, mijlocaşul de 25 de ani a executat o lovitură liberă, dar mingea a lovit zidul şi s-a întors la fotbalistul lui Rennes, care a egalat cu un şut de toată frumuseţea din afara careului.

Villarreal a simplificat calculele calificării după ce a câştigat turul cu Zenit Sankt Petersburg, pe terenul ruşilor, scor 3-1. În minutul 71, Manu Morlanes a închis tabela cu un şut plasat din afara careului, la care Andrei Lunev nu a avut replică.

Pedro, gol din FIFA 19 în Chelsea – Dinamo Kiev

Pedro şi Olivier Giroud au reuşit unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii în Chelsea – Dinamo Kiev. În minutul 17, spaniolul a avut o incursiune în careul ucrainienilor şi i-a pasat atacantul francez. Acesta i-a întors mingea cu călcâiul, după ce a făcut şah doi adversari, iar Pedro a deschis scorul.

În minutul 65, Willian a majorat scorul pentru Chelsea cu un alt gol de excepţie. Brazilianul a executat perfect o lovitură liberă de la peste 20 de metri. Denis Boiko, portarul lui Dinamo Kiev, nu a avut timp să reacţioneze la execuţia lui Willian, acesta neschiţând niciun gest.