Croaţia – Anglia 2-1(d.p.) la CM2018. Video. Vezi rezumatul! Croaţia, în finală

11.07.2018 | 23:37
Croatia  Anglia 21dp la CM2018 Video Vezi rezumatul Croatia in finala

Croaţia este a doua echipă calificată în finala Campionatului Mondial 2018, după ce a învins Anglia cu 2-1 după prelungiri în penultimul act. Trupa lui Zlatko Dalic a fost condusă pentru a 3-a oară consecutiv în fazele eliminatorii, dar cu toate astea s-a calificat mai departe.

Croaţia - Anglia 2-1 (d.p.) la CM 2018. Video. Modric şi Alli într-un duel
Croaţia – Anglia 2-1 (d.p.) la CM 2018. Video. Modric şi Alli într-un duel

Anglia a deschis scorul încă din minutul 5 prin Kiren Trippier, fundaşul dreapta care a executat impecabil o lovitură liberă din apropierea careului lui Subasic. Englezii au mai avut o şansă imensă de gol înainte de pauză prin Harry Kane, dar golgheterul turneului final a ratat incredibil.

Croaţia – Anglia 2-1 (d.p.) la CM 2018. Mandzukic şi Perisic au întors meciul

Ivan Perisic a adus egalarea în minutul 68 al partidei de pe Lujniki Stadium după o centrare perfectă venită din partea lui Sime Vrsaljko. Perisic a lovit bara peste doar câteva minute, iar meciul avea să se decidă în prelungirile partidei. Mario Mandzukic, atacantul lui Juventus, a dat lovitura de graţie în minutul 110, iar trupa lui Zlatko Dalic  va juca în finala Campionatului Mondial 2018.