Decizia CHEIE luată de Simona Halep în dimineaţa meciului cu Zhang, care a calificat-o în SEMIFINALE la Wimbledon. Foto EXCLUSIV

10.07.2019 | 10:54

Nu, meciul Simonei cu Zhang, din sferturile de la Wimbledon, nu a început de la ora 15:00, ci mult mai devreme. La ora 11, ora Londrei, Halep şi echipa sa erau deja pe terenul 5 de la Wimbledon. Simona s-a aşezat cuminte pe margine şi a privit-o pe Shuai Zhang preţ de 10 minute.

Cu privirea extrem de atentă şi atât de focusată încât parcă nu auzea nimic din tot vacarmul de pe aleile de jur împrejurul terenului 5, Simona şi-a studiat cu mare atenţie adversara, înainte de propriul warm-up. Nu mai jucase cu ea din 2016, de la Beijing, însă de fiecare dată când a întîlnit-o, în urmă cu 3 ani, a avut mari probleme cu ea. “Pur şi simplu nu-mi place stilul ei de joc şi de asta am mereu meciuri grele cu ea”, recunoştea Halep, după meci.

Cum a analizat Simona Halep momentul de 1-4 ş 15-40 din setul 1 cu Zhang

Cele 10 minute au contat enorm în economia partidei. Şi asta pentru că au ajutat-o pe Halep să ajusteze la timp, din mers, când lucrurile nu mergeau deloc bine. Simona a pornit greu meciul cu chinezoaica, aşa cum o făcuse şi cu Azarenka, în turul 3 la Wimbledon. Atunci a fost 1-3, acum a fost 1-4 şi 15-40! “Am jucat prost, tactic, până atunci”, dezvolta Simona după meci momentul de cumpănă din primul set, gameul 6 care a durat nu mai puţin de 12 minute şi care “a salvat” practic setul şi i l-a smuls din braţele lui Zhang.

“Toţi cei din echipa Simonei în vestiar analizează adversarul. Pregătesc foarte bine meciul, fac un plan bine pus la punct, iar Simo ştie să răspundă în momentele cheie, cum s-a întâmplat la meciul cu Vika”, ne spunea Darren Cahill în urmă cu câteva zile. Ieri, Simona a simţit nevoia să vadă cu ochii ei cum se prezintă Zhang, înainte de meci, să-i vadă mişcările de aproape, să găsească o cale de a o contracara.

“Ştiam că va fi foarte greu să returnez, pentru că loveşte foarte tare mingea, razant mereu cu fileul şi practic nu sare foarte mult la contactul cu iarba. Şi astfel e greu de returnat”, spune Halep. Şi-atunci care a fost cheia meciului? “Să pun 100% din ce pot în loviturile mele. În acest fel, ştiam că o voi scoate din ritm, mai devreme sau mai târziu.”

Cum s-a trăit din tribune momentul de 1-4 din setul 1 al meciului Halep – Zhang

La 4-1, un telefon sună scurt în tribune. Refrenul piesei Daft Punk – Get lucky e binevenit. Simona are doar un game câştigat, în 20 minute de joc. Şi asta pentru că Zhang greşeşte puţin spre deloc. „Trebuie să joc ceea ce ei nu-i place”, spunea Simo la conferinţa de presă de înaintea meciului. Problema e alta… lui Shuai pare-se că-i place tot ce primeşte de la Halep. Simo trebuie să schimbe ceva. Darren, unde eşti?

Simo schimbă terenul, iar antrenorul romîncei e în picioare. Nu, nu e Darren, e Daniel Dobre, omul în care nu doar Simonca, ci şi însuşi Darren are mare încredere. „Hai la joc, se poate!”, pare să spună „Double D” în timp ce Halep îşi mângâie corzile rachetei.  Zhang însă e necruţătoare. O împinge pe Simona mult dincolo de baseline, cu lovituri extrem de puternice. E 40 egal când o minge muşcă fileul şi ţopăie deznădăjduitor în terenul româncei. Râul, ramul şi… fileul, toate-s “Made in China” astăzi. Ufff!!!

Simona Halep, prima reacție după calificarea în semifinale la Wimbledon 2019 Este cel mai bun sezon al meu de iarbă!

Halep nu renunţă însă, pune toată puterea în lovituri, iar rally-urile sunt de o intensitate de meci de Top 10 ATP! Simo returnează feroce, dar Shuai Zhang e Marele zid chinezesc azi. Iar când, în sfârşit, lungul de linie îşi atinge ţinta şi închide cel mai disputat game din meci, Simo taie aerul cu pumnul ca după o mare izbândă! E 2-4 şi abia acum simţim că poate începe remontada!

Şi Zhang dă semne de clătinare. O minge se duce afară, o alta direct pe forehandul câştigător al Simonei. E 40-40, iar importanţa gameului ăstuia este mare cât o semifinală! Simo reuşeşte un cross câştigător, Zhang face apoi prima dublă greşeală! BREAK Simona Halep! Primul din meci şi cărămizile încep să cadă din marele zid chinezesc!

Simo îşi dă o rachetă-n cap: „Dă-n teren, te rog, dă-n teren!” E bine că a spus măcar “te rog”… 🙂

Simo dă o minge afară şi refulează: „Dă-n teren, te rog, dă-n teren!!!” lovindu-şi racheta de cap. E bine că a spus măcar “te rog”… 🙂 Următoarea minge jucată este desprinsă parcă de pe Playstation. Un schimb de lovituri spectaculoase, purtate la fileu, scoase in extremis de cele două jucătoare, dar câştigat de Zhang în cele din urmă. E 5-4, iar tensiunea e la cote maxime. Hai, Simona!

Simona Halep a dezvăluit care a fost cel mai dificil moment din sfertul cu Shuai Zhang (sursă foto: hepta.ro)

Un contre-pied al chinezoaicei: 0-15. Apoi o minge mult în out. 15-15. Simona serveşte cu 100 mile pe oră, geme cu putere la fiecare lovitură. Numai aşa poate câştiga azi cu Zhang, care face meciul vieţii. Acum ceva timp voia să se lase de tenis, pentru că avea zero rezultate. A salvat-o Stosur, partenera ei de dublu. Azi, ne face zile fripte în meciul cu semifinala pe masă la Wimbledon. E 5-5, dar se face 6-5 cât ai zice.. Zhang! Laptopurile ne sunt înţepenite pe braţe. „Ce înseamnă să joci cu cineva căruia îi place să joace cu tine…”, spune un coleg, cu o voce scăzută… Doamne, ce meci greu! Avem tiebreak!

1-0 Simona! Pe serviciul lui Zhang. 2-0 după un challenge! Chinezoaica explodează vocal odată cu backhandul cu două mâini şi face rebreak. Tensiunea e maximă. Simo are 3-2 şi serviciul! Mingea se opreşte în fileu, 4-2! Dar adversara e nimicitoare când loveşte în cross. 4-3! Apoi 5-3! „Hai, Simonaaaaa”, se aude din tribune! Încă două mingi până la set. 5-4! Ufff! Daaaaaa! E 6-4!!! Şi lungul de linie se duce agonizant… SET SIMONA HALEP!!!

Pumnul Simonei loveşte aerul cu putere, iar privirea-i tăioasă se uneşte cu cele ale staffului! A trecut o oră de joc. Cel mai dur şi intens set jucat de româncă în acest an! Noi am obosit doar uitându-ne la el…

Simona Halep, din nou în semifinale la Wimbledon

• 46-48 a fost scorul la puncte câştigate în setul 1 în favoarea lui Zhang, deşi Simona Halep şi l-a adjudecat cu 7-6