Cum a umilit România U21 pe Spania la tineret! Ibericii habar nu aveau cine juca! I-am învins cu “Jorgiolescu” şi “Talner”! Foto

21.03.2019 | 15:40
Cum a umilit Romania U21 pe Spania la tineret Ibericii habar nu aveau cine juca Iam invins cu Jorgiolescu si Talner Foto

România U21 joacă joi, de la ora 19:45, un meci amical cu Spania U21, însă selecţionata noastră de tineret a reuşit să-i umiliească pe iberici în urmă cu peste 40 de ani. În 1977, tricolorii au produs una dintre cele mai drastice înfrângeri din istoria naţionalei de tineret a spaniolilor.

Cum a umilit România U21 pe Spania la tineret. Ibericii, luptă directă cu Iugoslavia

Pe 26 octombrie 1977, România U21 reuşea una dintre cele mai importante victorii şi umilea Spania la tineret, scor 4-0. Cele două selecţionate făceau parte, alături de Iugoslavia, din Grupa 7 din preliminariile pentru Campionatul European de tineret din 1978. După două meciuri, tricolorii nu aveau niciun punct, iar golaverajul era unul de uitat, 1-6.

Bătălia pentru calificarea la Campionatul European din 1978 se dădea între Spania şi Iugoslavia, însă vecinii noştri erau în avantaj după ce câştigaseră primul meci din faza grupelor, scor 4-1. Cu toate acestea, pe finalul preliminariilor ibericii încă trăgeau speranţe că vor obţine biletele pentru turneul final. Primul meci important al toamnei pentru spanioli s-a jucat la Bucureşti, împotriva selecţionatei de tineret a României.

Cum a umilit România U21 pe Spania la tineret. "Dezastru" pentru iberici
Cum a umilit România U21 pe Spania la tineret. “Dezastru” pentru iberici

Festival de goluri pe “Ghencea”

Meciul dintre selecţionatele de tineret ale României şi Spaniei s-a jucat, pe “Ghencea”, pe 26 octombrie 1977. Tricolorii erau ieşiţi din calculele calificării, dar îşi doreau să-şi ia revanşa pentru umilinţa suferită în primăvară, la Madrid, scor 0-3. Românii au făcut un meci de vis, iar scorul la pauză era de 3-0, după golurile marcate de Cornel Ţălnar, Marcel Răducanu şi Ilie Bărbulescu. În plus, ibericii jucau în zece oameni după eliminarea lui San Jose.

După pauză, România U21 şi-a continuat ofensiva, iar Marian Radu II a marcat ultimul gol al meciului în minutul 69, iar cei aproape 6.000 de spectatori i-au aplaudat la scenă deschisă pe favoriţi. Ibericii au ratat astfel orice şansă de a se mai califica la turneul final din 1978, însă jurnaliştii au contestat arbitrajul. “Arbitrul a căzut în păcatul de a fi el protagonistul meciului. A prejudiciat echipa spaniolă cu eliminarea lui San Jose şi şi-a câştigat aprecierea publicului după ce a anulat golul lui Juani din minutul 2”, notau jurnaliştii de la Marca.

Jurnaliştii spanioli nu aveau habar cine sunt fotbalişti români

În caseta tehnică a meciului România U21 – Spania U21 4-0, jurnaliştii spanioli le-au greşit numele tuturor fotbaliştilor români. Cele mai elocvente cazuri au fost cele ale lui Gino Iorgulescu şi Cornel Ţălnar. Actualul preşedinte de la LPF a fost poreclit “Jorgiolescu”, în timp ce atacantul lui Dinamo era trecut sub numele de “Talner” sau “Talmar”.

Chiar dacă au atacat arbitrajul, jurnaliştii spanioli au criticat jocul slab al tinerilor fotbalişti. “În Bucureşti, echipa sub-21, fără opţiuni. 4-0! România s-a revanşat”, au titrat jurnaliştii de la Marca. “România a călcat în picioare selecţionata noastră U21. 4-0 – aperitiv amar”, au scris cei de la Mundo Deportivo.