Dinamo-Sporting Lisabona 26-27 Video în Liga Campionilor EHF. “Dulăii” au ratat dramatic calificarea în optimile de finală

DinamoSporting Lisabona 2627 Video in Liga Campionilor EHF Dulaii au ratat dramatic calificarea in optimile de finala

Dinamo – Sporting Lisabona 26-27 s-a jucat în manşa retur a barajului pentru calificarea în optimile de finală din Liga Campionilor EHF. Campioana României a ratat calificarea, chiar dacă la pauză avea un avantaj de patru goluri, scor 15-11.

Final / Dinamo – Sporting 26-27.

Min. 55 / Dinamo a ratat şansa să se distanţeze la două goluri şi este egal, scor 25-25

Min. 50 / Echilibru pe finalul meciului din sala “Dinamo”. “Dulăii” au marcat în inferiroritate numerică, scor 23-22.

Min. 44 / Egalitate la 19 după câteva greşeli ale dinamoviştilor

Min. 38 / Dinamo menţine avantajul de două goluri datorită intervenţiile lui Saeid, scor 17-15.

Min. 34 / Sporting începe perfect repriza şi se apropie la două goluri de Dinamo, 15-13.

Pauză / Dinamo, evoluţie fantastică în prima repriză, 15-11.

Min. 28 / Cea mai mare diferenţă pe tabelă, “dulăii” au 4 goluri avantaj

Min. 25 / Dinamo a scăpat de perioada grea cu un om mai puţin pe parchet şi conduce cu 12-10

Min. 20 / Campioana României şi-a păstrat avantajul de două goluri, scor 9-7

Min. 15 / Dinamo a revenit pe tabelă şi conduce, scor 7-5

Min. 10 / Dinamo nu a putut profita de faptul că a jucat două minute în superioritate. “Dulăii” sunt conduşi, scor 3-4

Min. 5 / Început echilibrat de meci. Portughezii au ratat o lovitură de la 7 metri. Scor 1-1

UPDATE, ora 20:00 / A început meciul Dinamo – Sporting

UPDATE, ora 19:39 / Jucătorii echipei de fotbal a clubului Dinamo Bucureşti şi Mircea Rednic au intrat în Sala “Dinamo”. “Câinii” şi-au anunţat prezenţa la meci încă de dimineaţă, aceştia dorind să fie alături de handbaliştii lui Constantin Ştefan. VEZI IMAGINILE SUS ÎN GALERIA FOTO.

Dinamo – Sporting Lisabona Live Stream Online pe Digi Sport și Telekom Sport

Jocul Dinamo – Sporting Lisabona are loc joi, 28 februarie, de la ora 20:00, în sala Dinamo și contează drept retur al barajului pentru calificarea în optimile de finală ale Champions League. Acest meci este televizat în direct atât pe Digi Sport cât și pe Telekom Sport, dar puteți intra și pe site-ul FANATIK.RO pentru a urmări meciul în format LIVE VIDEO.

Dacă Dinamova reuși să îi învingă pe portughezi va stabili o performanță istorică pentru handbalul românesc, pentru că va deveni prima echipă din țara noastră care ajunge în optimile de finală ale Champions League. Returul cu jucătorii lusitani nu se anunță însă deloc simplu, chiar dacă distanța de recuperat este una minimă, pentru că oaspeții au o echipă bună, cu câțiva jucători care au pus mari probleme în partida tur, la Lisabona.

Dinamo - Sporting Lisabona. Apărarea dinamovistă trebuie să fie mult mai atentă în apărare
Dinamo – Sporting Lisabona. Apărarea dinamovistă trebuie să fie mult mai atentă în apărare

Dinamo trebuie să fie atentă la Nikcevic

Alb-roșii trebuie să fie foarte atenți în special la extrema Nikcevic, jucătorul sârb fiind cel care a făcut cele mai mari daune apărării bucureștene în Portugalia. Adevărul este că returul ar fi putut fi mult mai dificil, poate chiar imposibil, pentru Dinamo, dacă nu ar fi reușit acea revenire miraculoasă din ultimele minute, când a recuperat un handicap de cinci goluri, pierzând totuși în ultima secundă.

În meciul retur Dinamo va trebui să fie mult mai atentă în defensivă, să joace exact așa cum a făcut-o la Lisabona în ultimele minute, când Sporting nu a găsit soluții de finalizare, să spere că portarii vor avea o seară mai bună decât la partida tur, iar în atac linia de 9 metri să reușească să spargă mai mult barajul portughez decât a făcut-o la Lisabona, unde doar Ciprian Șandru a fost eficient.