News

Elevii români i-au impresionat pe oamenii de ștință de la NASA. Au câștigat aproape toate premiile unui concurs al Agenției Spațiale

24.03.2019 | 14:55
Elevii români i-au impresionat pe oamenii de ștință de la NASA

Elevii români i-au impresionat pe oamenii de știință de la NASA, căci au reușit să câștige aproape toate premiile concursului SpaceSettlement, organizat de National Space Society și NASA. Învățăceii sunt lăudați de Ambasada Statelor Unite la București, care spune că au reușit să câștige aproximativ toate premiile concursului internațional la care au participat 13.000 de tineri care au înscris mai mult de 2.600 de lucrări.

Elevii români i-au impresionat pe oamenii de la știință de la NASA

„Felicitări copii, profesori şi părinţi pentru eforturile şi implicarea voastră, vă dorim mult succes în continuare!”, scriu reprezentanții ambasadei pe Facebook despre reușita copiilor. Elevii câștigători ai primului loc sunt de la colegii precum Colegiul ”Tudor Vianu” din Capitală, Colegiul Național ”Andrei Șaguna”, Brașov, Colegiul Național ”Sfântul Sava” din București.

Elevii români i-au impresionat pe oamenii de ștință de la NASA. Au câștigat aproape toate premiile unui concurs al Agenției Spațiale
Au câștigat aproape toate premiile unui concurs al Agenției Spațiale

Pe locul I au fost:

  • Liceul “Tudor Vianu”, Bucureşti (grup, clasa a 12-a)
  • Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 11-a)
  • Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 11-a)
  • Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a) ️
  • Liceul Teoretic “Traian”, Constanța (grup, clasa a 10-a)
  • Melissa Aydogan, Bucureşti (clasa a 9-a)
  • Elvira Munteanu, Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov, (clasa a 8-a)
  • Liceul Teoretic “Johannes Honterus”, Braşov (grup, clasa a 7-a)

Pe locul II:

  • Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti (grup, clasa a 12-a)
  • Sebastian Romeo Pintilie, Colegiul Național “Vasile Alecsandri”, Bacău, (clasa a 11-a)
  • Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)
  • Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)
  • Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)
  • Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)
  • Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)
  • Vladimir George Necula, Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti (clasa a 8-a)
  • David Cristian Ghiberdi, Şcoala 79, Bucureşti (clasa a 7-a)
  • Liceul Teoretic “Ovidius”, Constanța (grup, clasa a 7-a)
  • Premiul II pentru meritul literar
  • Furtuna Teodor Florentin, Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu”, Medgidia

Locul III:

  • Complexul Educațional “Lauder-Reut”, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)
  • Mara Dragomir, Colegiul Național “Spiru Haret”, Bucureşti
  • Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)
    Ştefan Mihai Curpan, Şcoala nr. 27, Bucureşti (clasa a 7-a)
  • Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 7-a)
  • Mențiune onorabilă
  • Liceul Teoretic “Traian”, Constanța (grup, clasa a 11-a)
  • Andreea Dumitrescu, Colegiul Național “Mihai Viteazul”, Bucureşti (clasa a 10-a)
  • Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 10-a)
  • Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)
  • Eliza Constantinescu, Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (clasa a 9-a)
  • Patricia Maria Paraschiv, Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (clasa a 9-a)
  • Eduard Alexandru Buzoianu, Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (clasa a 8-a)
  • Tudor Gabriel Bustan, Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (clasa a 7-a)
  • David Popescu, Colegiul Național “I.L.Caragiale”, Bucureşti (clasa a 7-a)
CITEȘTE mai multe articole interesante din categoria NEWS