Elina Svitolina – Sloane Stephens 3-6, 6-2, 6-2. Regină la Singapore! Svitolina obține titlul la Turneul Campioanelor 2018

28.10.2018 | 16:14
Elina Svitolina  Sloane Stephens 36 62 62 Regina la Singapore Svitolina obtine titlul la Turneul Campioanelor 2018
Elina Svitolina – Sloane Stephens 3-6, 6-2, 6-2. Cel mai important trofeu din cariera Svitolinei

Elina Svitolina obține titlul la Turneul Campioanelor 2018, după ce a reușit să o învingă pe Sloane Stephens, în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-2. Este cel mai important trofeu din cariera jucătoarei din Ucraina, care reușise pentru a doua oară calificarea la Singapore. Anul trecut, însă, nu reușea să iasă din grupe.

6-2. BREAK, SET ȘI MECI. Svitolina închide meciul și este regină la Singapore. A câștigat Turneul Campioanelor 2018.

5-2. GAME Svitolina. Ucraineanca este aproape de titlu la Singapore.

4-2. BREAK Svitolina. Americanca își pierde din nou serviciul.

3-2. BREAK Stephens. Revenire în forță pentru Sloane.

3-1. GAME Stephens. Americanca întrerupe seria negativă cu un game alb.

3-0. GAME Svitolina. Al șaselea game consecutiv al jucătoarea din Ucraina.

2-0. BREAK Svitolina. Mari probleme pentru Stephens.

1-0. GAME Svitolina. Ucraineanca este la cârma partidei.

6-2. GAME Svitolina. Un nou break și avem set decisiv în această finală.

5-2. GAME Svitolina. Decisivul este aproape.

4-2. BREAK Svitolina. Pasaj în meci în care se câștigă contra serviciului.

3-2. BREAK Stephens. Americanca răspunde imediat și câștigă pe serviciul Elinei.

3-1. BREAK Svitolina. Elina face primul ei break în meci.

2-1. GAME Svitolina. Elina joacă din ce în ce mai bine.

1-1. GAME Stephens. Sloane nu face pași greșiți.

1-0. GAME Svitolina. Elina își face serviciul în startul manșei secunde.

3-6. GAME și SET Stephens. Sloane nu greșește nici de această dată pe propriul serviciu.

3-5. GAME Svitolina. Ucraineanca rămâne în set.

2-5. GAME Stephens. Americanca salvează două mingi de break.

2-4. GAME Svitolina. Meciul este mai echilibrat.

1-4, GAME Stephens. Americanca își face serviciul și de această dată.

1-3, GAME Svitolina. Prim game făcut de jucătoarea din Ucraina.

0-3, GAME Stephens! Americanca se impune într-un game maraton și conduce clar în primul set al confruntării.

0-2, BREAK Stephens! Start perfect pentru americancă. Sloane pare foarte relaxată, un început diferit față de meciul de ieri

0-1, GAME Stephens! Americanca începe foarte bine meciul

START ÎN FINALA TURNEULUI CAMPIOANELOR. Este ultimul meci care se desfășoară la Singapore, de anul viitor turneul fiind găzduit la Shenzen

UPDATE, ora 13:34. În câteva minute începe meciul dintre Elina Svitolina și Karolina Pliskova, finala Turneului Campioanelor.

Elina Svitolina şi Sloane Stephens vor fi adversare în finala de la Turneul Campioanelor 2018! Prima care a obţinut calificarea în finala de la Singapore a fost Elina Svitolina, care s-a impus în faţa înlocuitoarei Simonei Halep la ultimul mare turneu al sezonului, Kiki Bertens, scor 7-5, 6-7 (5), 6-4, la capătul unui meci care a duart două ore şi 42 de minute. Olandeza a adoptat în penultimul act un joc bazat pe risc, acumulând de-a lungul celor trei seturi disputate 41 de lovituri câştigătoare, însă ea a şi comis 63 de erori neforţate. Anul trecut, Svitolina a jucat în grupă cu Simona Halep, Caroline Wozniacki şi Caroline Garcia şi nu a reuşit să ajungă în semifinale.

“Mă simt extraordinar, a fost o mare luptă pe teren! Sunt foarte fericită şi bucuroasă că pot împărtăşi asta cu voi. Din punct de vedere fizic, am urmărit orice minge, am alergat. Amândouă am jucat un tenis foarte bun, am servit bine şi mă bucur că am reuşit să închid partida. Ar fi extraordinar să câştig trofeul, dar mâine voi avea din nou un meci greu, indiferent cu cine aş juca”, a spus Svitolina le interviul de după meci.

Elina Svitolina – Sloane Stephens, finala de la Turneul Campioanelor 2018

Elina Svitolina – Sloane Stephens în ultimul act la Singapore! O premieră pentru ambele jucătoare

A doua finalistă la Singapore este fosta campioană de la US Open, Sloane Stephens. Americanca a avut un start de partidă foarte lent în semifinala disputată contra Karolinei Pliskova. Cehoaica a câştigat clar primul set al întâlnirii, scor 6-0, însă americanca a revenit uşor uşor în meci şi a trimis partida în set decisiv, acolo unde a părut mult mai proaspătă decât adversara ei. Sloane s-a impus în penultimul act după o oră şi 57 de minute de joc, scor 0-6, 6-4, 6-1.

În marea finală de duminică, Elina Svitolina şi Sloane Stephens se vor întâlni pentru a cincea oară. Până acum, americanca s-a impus de trei ori, iar Elina o singură dată, în urmă cu patru ani. Ultimul meci disputat de cele două a avut loc chiar anul acesta, la Montreal, acolo unde Sloane s-a impus în penultimul act, scor 6-3, 6-3. De altfel, finala de la Singapore va fi prima partidă jucată pe hard indoor. De asemenea, este bine de ştiut faptul că cele două sportive nu au jucat niciodată meciuri mai lungi de două seturi.