EURO 2000 – “Generaţia de Aur”, la apus

Hagi, Gică Popescu... Final al Generaţiei de Aur! O ultimă zvîcnire. La Euro 2000, în Belgia şi Olanda, ţările care au primit dreptul de a organiza turneul final. România avea să facă o...
03.06.2016 | 13:52

Hagi, Gică Popescu… Final al Generaţiei de Aur! O ultimă zvîcnire. La Euro 2000, în Belgia şi Olanda, ţările care au primit dreptul de a organiza turneul final. România avea să facă o figură frumoasă. Germania, Portugalia şi Anglia, trei echipe peste care treci doar dacă Dumnezeu vrea. A vrut!euro 2000

Primul meci, cu nemţii necruţători. A fost 1-1, cu Viorel Moldovan deschizînd scorul după numai cinci minute. Mehmet Scholl avea să aducă egalarea pentru ”panzere”. Nemţii au forţat victoria, dar ai noştri s-au organizat exemplar. Pas cu dreptul.

Portugalia ne-a dat lovitura. Şi ce lovitură… Bogdan Stelea a primit gol în minutul al patrulea al prelungirilor. O şansă mai avea România, să bată Anglia, în ultimul meci. Şi ce meci a fost acela!

Fără Gică Hagi pe teren, suspendat pentru cumul de cartonaşe, România a început tare. Chivu a dat lovitura, dar englezii au întors scorul şi au intrat cu 2-1 la cabine. Dorinel Munteanu a reaprins speranţele. Iar cînd nimeni nu se aştepta, penalty! Ionel Ganea a luat cu tupeu mingea şi a executat fără emoţii: 3-2! România trecea de grupe.

A urmat meciul contra Italiei, cu un Gică Hagi nervos la culme după ce a lovit bara, la scorul de 1-0. I-a rupt piciorul lui Conte şi a fost eliminat. România a pierdut cu 2-0.

Rezultatele din grupă:
Germania – România 1-1 (Scholl 28 / Moldovan 5)
România – Portugalia 0-1 (Costinha 90+4)
Anglia – România 2-3 (Shearer 41 pen., Owen 45 / Chivu 18, D. Munteanu 48, I. Ganea 89 pen.)