Nico Rosberg scrie ISTORIE! Neamţul a cîştigat cea de-a doua cursă consecutivă la MONACO!

Marele Premiu al statului Monaco a fost cîştigat de Nico Rosberg după ce tot el a cîştigat şi în 2013 în Principat. Pe doi a venit Hamilton, pe 3 Ricciardo. Alonso a terminat pe 4, iar...
25.05.2014 | 16:53
Nico Rosberg scrie ISTORIE Neamtul a cistigat cea dea doua cursa consecutiva la MONACO

Marele Premiu al statului Monaco a fost cîştigat de Nico Rosberg după ce tot el a cîştigat şi în 2013 în Principat. Pe doi a venit Hamilton, pe 3 Ricciardo. Alonso a terminat pe 4, iar Hulkenberg a încheiat cursa pe 5. Vettel a abandonat din cauza unor probleme la turbină.

Capture

Turul 74 / Raikkonen încearcă să-l depăşească pe Magnussen dar cei doi se blochează reciproc şi rămîn opriţi pe circuit.

Turul 70 / Hamilton are probleme. Ricciardo se apropie de britanic, iar peste aproximativ 5 tururi ar putea să-i pună probleme. Acum sînt 4,7 secunde între cei doi.

Cum arată primele 5 locuri în turul 68.

Capture

Turul 57 / Bottas abandonează din cauza problemelor la motor

Turul 53 / Cum arată primele 5 poziţii.

Capture

Turul 52 / Vergne abandonează din cauza unor probleme la motor.

Turul 41 / Alonso se apropie de Ricciardo. Spaniolul e la 1,7 secunde în spatele pilotului de la Red Bull.

Turul 36 / Raikkonen a fost la un milimetru să se ciocnească de un pilot de la Caterham care a pierdut controlul maşinii.

Turul 30 / Cum arată primele 5 locuri.

Capture

Turul 29 / Hamilton anunţă prin intermeniul conexiunii radio că este nemulţumit de strategia echipei. Britanicul a luat foc din cauză că Nico Rosberg a intrat primul la boxe.

Turul 28 / Magnussen intră la boxe.

Capture

Turul 27 / Piloţii de la Ferrari şi Mercedes au intrat în acelaşi timp la boxe.

Turul 25. Adrian Sutil a abandonat după ce a pierdut controlul şi a lovit parapetul. Safety Car-ul a ieşit pentru a doua oară pe circuit.

Turul 21 / Aflat pe locul secund, Hamilton are probleme cu pneurile.

Turul 20 / Bianchi şi Chilton au primit cîte un ”stop & go” penalitate pentru faptul că au furat startul.

Turul 17 / Majoritatea echipelor merg pe o strategie cu o singură oprire.

Turul 10 / Vettel a abandonat după ce cutia de viteze a rămas blocată în prima viteză.

Turul 9 /  Alonso e pe 5, la 10 secunde de liderul Rosberg.

alo

Turul 5 / Aşa arată primele 5 locuri în momentul de faţă.

f1

Turul 4 / Vettel are probleme. A pierdut o mulţime de locuri.

Turul 4 / Cursa a fost reluată!

Turul 1 / A început cursa. Rosberg pe primul loc, Hamilton pe 2. Raikkonen a cîştigat două poziţii la start. A trecut de Alonso şi de Vettel. Perez a abandonat în primul tur după o coliziune cu un monopost Sauber. Safety Car-ul a intrat pe circuit.

Cursa din Monaco se dispută cu casa închisă. Un bilet la tribuna oficială a costat în jur de 2.000 de euro.

Capture

Începînd cu ora 15:00 va începe Marele Premiu din Monte Carlo. Cursa va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe WWW.FANATIK.RO.

F1 / MP al Principatului Monaco, duminică, 25 mai, 15:00, Dolce Sport 1

UPDATE / Nico Rosberg va pleca din pole-postion în cursa de la Monaco. Neamţul a stabilit cel mai bun timp – 1: 15.989 – şi s-a clasat astfel înaintea coechipierului Hamilton. De pe 3 va pleca Ricciardo, iar pe de 4, Vettel. Alonso a stabilit al 5-lea timp, iar Raikkonen va pleca imediat din spatele coechipierului său.

f1

Echipele din Formula 1 pleacă din Monte Carlo cu cele mai mari pagube. Pe lîngă faptul că maşinile iau contact mult prea des cu parapeţii, un pahar de vin bun se vinde cu peste 50 de euro

Se întîmplă rar ca piloţii care pleacă primii de pe grila de start a cursei din Monaco să nu cîştige. Anul trecut, Nico Rosberg obţinea cel mai bun timp în calificări – 1:13.876 – iar la 24 de ore distanţă cîştiga cursa. Străzile din Monte Carlo nu le permit piloţilor să facă depăşiri. Foarte puţine sînt văzute de spectatori pe toată durata celor 78 de tururi. În majoritatea cazurilor, se „lasă” cu accidente atunci cînd piloţii îşi iau inima în dinţi şi încearcă să lase în urmă un concurent.

Cursa din 1999, cîştigată de Michael Schumacher, s-a lăsat cu cele mai multe pagube în rîndul monoposturilor. Doar 8 piloţi au terminat cursa. „Stăpînul” incontestabil al cursei din Monaco este regretatul Ayrton Senna. Brazilianul a cîştigat de 6 ori pe circuitul monegasc. În condiţiile în care Senna, din păcate, a „alergat” doar 10 ani în continuu în Marele Circ. În schimb, Alonso, Button sau Raikkonen au peste 10 ani petrecuţi în Formula 1 şi au cîştigat doar de 4 ori! Împreună!! Spaniolul are cele mai multe victorii dintre toţi piloţii în activitate: două la număr!

Piloţii de la Mercedes, cotaţi cu cele mai mari şanse să cîştige la Monaco în 2014, au cîte una. Vremea instabilă care macină toată Europa în momentul de faţă ar putea să aducă ploaie în cursa de duminică, acest lucru ar crea haos pe circuit, iar alegerea „gumelor” ar deveni mai mult decît importantă, chiar vitală.