Franţa – Croaţia 4-2. Vezi rezumat video! Franţa, campioană mondială

15.07.2018 | 22:16
Franța le-a egalat pe Argentina și pe Uruguay în topul campioanelor mondiale după ce s-a impus în finala contra Croației

Franţa s-a impus în duelul cu Croaţia din finala Campionatului Mondial 2018, scor 4-2

, într-o partidă în care Mario Mandzukic a marcat un gol şi un autogol. Pentru trupa pregătită de Didier Deschamps au mai marcat Antoine Griezmann, Paul Pogba şi Kylian Mbappe, în timp ce Perisic a înscris pentru echipa croată.

Franţa - Croaţia 4-2 . Vezi rezumat video! Franţa, campioană mondială.
Franţa – Croaţia 4-2 . Vezi rezumat video! Franţa, campioană mondială.

Autogolul lui Mandzukic a deschis seria golurilor în minutul 18, înainte ca Ivan Perisic să egaleze scorul în minutul 28. Antoine Griezmann a readus naţionala Franţei în avantaj în minutul 38, după o lovitură de la 11 metri obţinută în urma unui henţ comis de către Perisic.

Franţa – Croaţia 4-2 . Vezi rezumat video!

Paul Pogba şi Kylian Mbappe au majorat avantajul în minutele 59 şi 65 cu două reuşite individuale superbe, înainte ca Hugo Lloris să comită o gafă imensă de care a profitat Mario Mandzukic, cel care a marcat ultimul gol al Campionatului Mondial 2018.