Simona Halep

Halep atacă sezonul asiatic! “Mi-ar plăcea să rămân numărul 1”

19.09.2018 | 15:35
Halep ataca sezonul asiatic Miar placea sa raman numarul 1

Simona Halep este pregătită să atace sezonul asiatic după ce la US Open a fost eliminată încă din primul tur al competiției! Liderul mondial a răspuns prezent la două turnee și va participa atât la Wuhan, cât și la Beijing. Acestea sunt ultimele întreceri la care merge Halep înainte de Turneul Campioanelor din Singapore. Cea mai bună jucătoare de tenis a lumii a declarat că speră să rămână pe primul loc și după ultimele trei hopuri ale anului

“Mi-ar plăcea foarte mult să termin acest an pe locul 1 mondial. Sper să fac rezultate bune și pe final de 2018. A fost un an frumos într-adevăr, cu siguranță cel mai bun de până acum”, a declarat Simona Halep

Halep atacă sezonul asiatic!Simona Halep pe Arena Nationala din Bucuresti dupa cucerirea trofeului la turneul de la Roland Garros, luni 11 iunie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Simona Halep a plecat în Asia acolo unde participă la două turnee, Wuhan şi Beijing
Mai mult de atât, Simona Halep recunoaște că în îndeplinirea obiectivelor a avut parte și de un ajutor nesperat. Publicul a fost alături de ea la toate competițiile le care a participat. „Este foarte plăcut să ai susținerea publicului de fiecare dată. La fiecare meci am parte de așa ceva. Este deosebit și îmi dă energie”, a spus Simona Halep care însă a avut și o contră cu unii dintre spectatori. La Montreal, după ce a reușit să-și adjudece titlul, liderul mondial nu a ezitat să transmită fanilor români prezenți în tribune că ar face bine să lase politica la intrarea în arenă. Câțiva dintre spectatori au strigat în timpul finalei mesaje împotriva partidului aflat la guvernare.
Românca  a ajuns la săptămâna cu numărul 46 de când se afă în fruntea clasamentului WTA. Liderul mondial din circuitul feminin îşi păstrează supremaţia în ierarhia tenisului mondial, deși a avut o sincopă uriașă la ultimul turneu de Mare Șlem al anului. La US Open,   Simona Halep a fost eliminată de Kaia Kanepi, locul 44 WTA, cu scorul 2-6, 4-6 după o oră şi 17 minute de joc. De altfel, Simona a intrat în istoria turneului din Statele Unite ale Americii, devenind primul cap de serie numărul unu din istoria competiției care e eliminată în primul tur.
Halep atacă sezonul asiatic! Halep fericită după ce a câştigat Rolland Garos
Simona Halep speră să rămână pe prima poziţie şi la finalul acestui an

Halep, o forţă constantă în WTA

Prima jucătoare de care poate trece Simona Halep este Caroline Wozniacki, cea care a învins-o în finala de la Australian Open. Daneza, a șasea clasată în această ierarhie, are 120 de săptămâni petrecute pe primele două locuri. Inclusiv această săptămână a fost începută din această postură de jucătoarea nordică. Doar că forma foarte slabă prin care trece ar putea face ca Wozniacki să piardă locul 2, fiind puternic presată de Angelique Kerber. Daneza are foarte multe puncte de apărat în turneele rămase, după ce anul trecut reușea să se impună în Asia la Tokyo și la Singapore.