Liga 2, etapa 28, rezultate și clasament actualizat. Academica Clinceni, pas uriaş spre promovarea în Liga 1 Betano. Chindia și Petrolul sunt pe podium

07.04.2019 | 16:55
Liga 2 etapa 28 rezultate si clasament actualizat Academica Clinceni pas urias spre promovarea in Liga 1 Betano Chindia si Petrolul sunt pe podium

Etapa 28 din Liga a 2-a început vineri, 5 aprilie, cu partida disputată de Chindia Târgoviște împotriva celor de la Dacia Unirea Brăula. Nu mai puțin de 7 meciuri s-au desfășurat sâmbătă, 6 aprilie. Ca de fiecare dată pe FANATIK.RO puteți găsi toate rezultatele și clasamentul la zi.

UPDATE. Petrolul Ploiești a câștigat cu 2-0 meciul cu Aerostar Bacău, iar echipa lui Gigi Mulțescu a urcat pe locul 3 în clasamentul Ligii a 2-a, cu 59 de puncte, la egalitate cu Sportul Snagov și la 5 puncte în spatele celor de la Academica Clinceni, echipă de pe locul 1. De partea cealaltă, formația pregătită de Florin Bratu e pe 17, cu 26 de puncte și poate retrograda la finalul sezonului.

• Aerostar Bacău – Petrolul 0-2

UPDATE. Petrolul Ploieşti continuă lupta pentru promovare în deplasare cu Aerostar Bacău. Ploieştenii au deschis scorul prin Tudor şi Bucşa l-a majorat înainte de pauză. Meciul de azi este şi un duel între doi dinamovişti, Florin Bratu la gazde şi Gigi Mulţescu la oaspeţi.

UPDATE. Academica Clinceni a câştigat în deplasare cu Sportul Snagov, scor 2-0. Robert Ion a deschis scorul în minutul 42 pentru oaspeţi şi Bogdan Barbu l-a majorat în minutul 55. Clinceni are 64 de puncte după 28 de etape, 4 peste locul 2 ocupat de Chindia Târgovişte

UPDATE. U Cluj a fost învinsă pe teren propriu de CS Mioveni, scor 1-2, iar echipa pregătită de Bogdan Lobonț se află pe locul 4, cu 57 de puncte, la patru în spatele liderului Academica Clinceni, dar cu un meci în plus. Fanii lui U Cluj i-au cerut demisia lui Bogdan Lobonț.

Duminică se joacă următoarele două meciuri:

• Sportul Snagov – Academica Clinceni, ora 12.30
  • Aerostar Bacău – Petrolul Ploiești, ora 15.00
Clasamentul după meciul U Cluj – Mioveni 1-2

UPDATE. A început: U Cluj – CS Mioveni 1-2 (Gavra 90/ Rădescu 67, Balint 82)

UPDATE. Politehnica Timișoara a remizat cu Daco Getica, scor 1-1. Pentru timișoreni a înscris Mera în minutul 84, iar pentru oaspeți Nsiah în minutul 64, din penalty. Urmează duelul dintre U Cluj și CS Mioveni, ora 19.30.

Clasamentul după meciul Poli Timișoara – Daco Getica

UPDATE. Acum se joacă:

Poli Timișoara – Daco Getica 1-1

UPDATE. De la orra 17.00 se joacă meciul dintre Politehnica Timișoara și Daco Getica, iar de la 19.30 are loc U Cluj – CS Mioveni.

Programul complet al etapei cu numărul 28 și clasamentul din Liga 2 este următorul:

Runda cu numărul 28 se încheie duminică, atunci când Sportul Snagov primește vizita celor de la Academica Clinceni, ora 12.30, iar Aerostar Bacău se duelează cu Petrolul Ploiești, ora 15.00.

Vineri, 5 aprilie

• Chindia  Târgoviște – Dacia Unirea Brăila 3-0

Sâmbătă, 6 aprilie

• Luceafărul Oradea – FC Argeș 1-2 (Yabre 68 / Barbu 62, Buhăescu 81)
  • Energeticianul – Farul Constanța 0-1 (Paun 75)
  • Metaloglobus București – Ripensia Timișoara 1-1 (Potecea 40 / Popovici 75)
  • Pandurii Târgu Jiu – ACS Poli Timișoara 1-1 (Blejdea 6 / Ţîgîrlaş 77)
  • CS Balotești – UTA Arad 1-3 (Curtuiuş 80 / C. Rus 29, Copaci 71, Kanda 87)
  • ASU Poli Timișoara – Daco Getica, ora 17.00
  • Universitatea Cluj – CS Mioveni, ora 19.30

Duminică, 7 aprilie

Luptă strânsă pentru primele 3 locuri

Clasamentul Ligii a 2-a înaintea etapei cu numărul 28

Academica Clinceni este lider în clasamentul Ligii a 2-a înaintea rundei cu numărul 28, cu 61 de puncte. Pe poziția a 2-a se află Sportul Snagov, cu 59 de puncte și FC Universitatea Cluj, cu 57 de puncte, echipă care care se află la egalitate de puncte cu Chindia Târgoviște. Petrolul Ploiești are 56 de puncte și e pe 5.

Ultimele cinci poziții din clasamentul Ligii  a 2-a sunt ocupate de SSC Farul Constanța (29 de puncte), Aerostar Bacău (26 puncte), CS Balotești (22 puncte), ACS Poli Timișoara (18 puncte) și Dacia Unirea Brăila (16 puncte).