Îți prezentăm lista completă a candidaților la alegerile europarlamentare 2019. Mai multe partide, dar și trei candidați independenți candidează la alegerile europarlamentare, pentru unul din cele 32 de scaune împărțite între Bruxelles și Strasbourg. Principalele partide politice și favorite astăzi sunt PSD, PNL, Alianța 2020 (USR+), ALDE și PMP.
Pe lista PSD se află: Rovana Plumb, Carmen Avram, Claudia Manda, Gabriela Zoană, Claudia Țapardel, Cristian Terhes, Dan Nica, Maria Grapini, Tudor Ciuhodaru, Victor Negrescu, Dragoș Benea, Andi Cristea, Natalia Intotero, Emilian Pavel, Bianca Gavriliță, Doina Pană, Fiorela Chilat, Camelia Bălănică Dragomir, Răzvan Popa, Maria Jivan, Alin Pavelescu, Ioan Augustin, Emil Grigore, Roxana Pațurcă, Oana Florea, Dragoș Pui, Mihai Macaveiu, Liviu Tit Brăiloiu, Ion Voinea, Petre Manole, Horia Grama, Aida Căruceru, Marius Mărgărit, Nasi Calențaru, Petru Moț, Luminița Țundrea, Emanuel Iacob, Cătălin Unciuleanu, Gabriel Răducanu și George Sima.
Pe lista PNL sunt înscriși: Rareș Bogdan, Mircea Hava, Sigfried Mureșan, Vasile Blaga, Adina Vălean, Daniel Buda, Gheorghe Falcă, Cristian Bușoi, Vlad Nistor, Marie-Jean Marinescu, Violeta Alexandru, Ana-Maria Dimitriu, Mădălin Teodosescu, Alexandru Epure, Ciprian Ciucu, Aleodor Frâncu, Adrian Dupu, Claudia Benchescu, Dragoș Soare, Tudor Polak, Tonel Palăr, Marius Minea, Ilie Cotinescu, Alexandru Părduț, Gheorghe Firon, Costel Stanca, Cristina Chivu, Sorina Marin, Alexandru Țoncu, Viorica Mihai, Adrian Tabarac, Ioan Chirteș, Ioan Vela.
Pe lista USR+ sunt: Dacian Cioloș, Cristian Ghinea, Clotilde Armand, Dragoș Pâslaru, Marius Botoș, Nicolae Ștefănuț, Dragoș Tudorache, Dan Gheorghe, Alin Mituța, Anamaria Reniuț, Valeriu Ciolan Nicolae, Liviu Iolu, Radu Mihaiu, Adriana Cristian, George Țăranu, Ionuț Deleanu, Ștefan Pălărie, George Gima, Teodora Stan, Sorin Clinci, Iulian Crăciun, Emanuel Stoica, Daniela Șerban.
1. Norica Nicolai (actual europarlamentar ALDE)
2. Daniel Barbu (fost președinte al AEP)
3. Renate Weber (actual europarlamentar ALDE)
4. Ovidiu Silaghi (fost ministru al Transporturilor)
5. Varujan Vosganian (vicepreședinte ALDE)
6. Andrei Gerea (chestorul Camerei Deputaților)
7. Radu Silaghi (conf. univ dr. la Universitatea Babeș Boyai)
8. Eusebiu Pistru (liderul ALDE Arad)
9. Horia Victor Toma (fost primar al Ploieștiului
10. Tudor Ionescu (membru ale TLDE)
11. Umbrărescu Ștefan – Sorin
12. Ștefanachi Bogdan
13 Muscalu Ionel
14. Hristea Robert – Iulian
15. Sirbu Ovidiu-Marcel
Traian Băsescu
Eugen Tomac
Ioana Constantin
Marius Paşcan
Simona Vlădica
Robert Turcescu
Teodora Desagă
Petru Movilă
Cătălina Bozianu
Cătălin Bulf
Victor Ponta
Corina Crețu
Mihai Tudose
Iurie Leancă
Geanina Pușcașu
Gabriela Podașcă
Cristi Cosmin
Ioana Petrescu
Mihai Sturzu
Ionela Danciu
Pe buletinele de vot sunt trecute și alte partide: UDMR, BUN, PRU, PRODEMO și trei candidați independenți. Vezi lista COMPLETĂ de pe BULETINELE DE VOT AICI.