Liverpool, în istoria fotbalului! Care sunt cele mai tari răsturnări de scor din toate timpurile

08.05.2019 | 00:14
Liverpool in istoria fotbalului Care sunt cele mai tari rasturnari de scor din toate timpurile

Liverpool a câștigat cu 4-0 partida retur din semifinalele Ligii Campionilor cu Barcelona, după ce pierduse pe Camp Nou cu 0-3. Este una dintre cele mai tari reveniri din istoria fotbalului, însă pe primul loc la acest capitol rămâne tocmai Barcelona.

Care sunt cele mai tari răsturnări de scor din toate timpurile

Catalanii au reușit imposibilul în sezonul 2016/17, când au revenit de la 0-4 în tur cu PSG, impunându-se cu 6-1. Barcelona a trăit însă o dramă și în precedentul sezon, când Roma a eliminat-o în sferturile de finală, după 1-4 pe Camp Nou și victorie cu 3-0 pe Olimpico.

Desigur, Liverpool rămâne în istorie și cu celebra finală de la Istanbul, disputată în 2005, când a revenit de la 0-3 la pauză cu AC Milan, cucerind ulterior trofeul la penalty-uri. Milanezii au comis-o și în 2004, când Deportivo i-a eliminat în sferturile Ligii, după 1-4 în tur și 4-0 la retur.

Rezultate istorice in fotbal

Barcelona s-a ales însă în acest sezon cu titlul în La Liga și poate cuceri și Cupa Regelui, competiție unde va disputa finala cu Valencia.