Moment unic în Liga Campionilor EHF! Handbaliştii lui Sporting au cântat cu fanii lui Dinamo! Foto

Handbaliştii lui Sporting au cântat cu fanii lui Dinamo

Sporting Lisabona s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor EHF, însă fanii lui Dinamo au dat dovadă de fair-play şi au creat un moment unic. La finalul meciului retur, pierdut de campioana României, scor 26-27, handbaliştii portughezi au cântat alături de fanii “dulăilor”.

Handbaliştii lui Sporting au cântat cu fanii lui Dinamo. Gest fair-play al dinamoviştilor

Handbaliştii lui Sporting Lisabona au cântat alături de fanii lui Dinamo la finalul meciului retur din barajul pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor EHF. Chiar dacă “dulăii” au ratat accederea în următoarea fază, suporterii campioanei României s-au comportat exemplar.

La finalul meciului din sala “Dinamo”, suporterii dinamovişti i-au chemat pe handbaliştii lui Sporting Lisabona şi i-au aplaudat. Portughezii au apreciat gestul fanilor lui Dinamo şi au început să cânte alături de galeria PCH. VEZI IMAGINILE SUS ÎN GALERIA FOTO.

Handbaliştii lui Sporting au cântat cu fanii lui Dinamo. Moment unic în Liga Campionilor EHF

Momente tensionate la începutul meciului

Startul meciului Dinamo – Sporting Lisabona a fost unul tensionat. Un fan al portughezilor a nimerit în mijlocul suporterilor “dulăilor” şi a fost la un pas să fie luat la bătaie. Mai mulţi stewarzi au intervenit prompt şi au aplanat conflictul care ar fi putut să genereze.

Fanii lui Dinamo şi-au susţinut favoriţii din primul şi până în ultimul minute al meciului cu Sporting. La pauză, când campioana României era în avantaj, scor 15-11, suporterii dinamovişti s-au dezlănţuit, fără să ştie că la final, portughezii vor fi cei care vor obţine calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor EHF. În tur, Sporting Lisabona a obţinut victoria, scor 32-31.