Programul transmisiunilor TV de la CM 2018! Ce emisiuni vedem la TVR

Eduard Popa   
in CM 2018
13/06/2018, 22:06
Programul transmisiunilor TV de la CM 2018! Ce emisiuni vedem la TVR GALERIE FOTO
Campionatul Mondial din Rusia va debuta pe 14 iunie

FIFA a prezentat programul complet al meciurilor de la Campionatul Mondial de Fotbal 2018 din Rusia. Ceremonia de deschidere va avea loc pe 14 iunie, urmată, de la ora 18:00, de partida dintre Rusia și Arabia Saudită. Toate partidele vor fi transmise de Televiziunea Română.

Cele 64 de partide de la Campionatul Mondial din Rusia se joacă pe 12 arene din 11 orașe. Astfel, vor găzdui meciul la Mondial Moscova (stadioanele Lujniki și Spartak), Sankt Petersburg, Soci, Samara, Kazan, Rostov-pe-Don, Volgograd, Nijni Novgorod, Saransk, Ekaterinburg și Kaliningrad.

Transmisiunile TVR de la Campionatul Mondial din Rusia 2018. Ce emisiuni vedem la TV

Pe 14 iunie va avea loc ceremonia de deschidere a Campionatului Mondial de fotbal. După festivităţi, Rusia va juca primul meci al turneului final cu Arabia Saudită, de la ora 18:00. Meciul de deschidere, la fel ca şi celelalte partide, vor fi transmise în direct de TVR.

Pe durata Campionatului Mondial din Rusia, TVR va realiza peste 100 de ore de Studiouri Mondiale, emisiuni care vor completa, cu informaţii şi puncte de vedere pertinente, transmisiunile meciurilor. Costin Deşliu, Cristian Mîndru, Vlad Arhire şi Tudor Furdui vor fi gazdele Studiourilor Mondiale, emisiuni difuzate înainte şi după meciuri.

Programul meciurilor din Grupele Campionatului Mondial din Rusia 2018

Grupa A

14 iunie, ora 18:00 – Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 15:00 – Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 21:00 – Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 18:00 – Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 17:00 – Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17:00 – Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Mohamed Salah va fi adversarul Rusiei în prima fază a CM 2018
Mohamed Salah (Egipt) va fi adversarul Rusiei în prima fază a CM 2018

Grupa B

15 iunie, ora 18:00 – Maroc – Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 21:00 – Portugalia – Spania (Soci)
20 iunie, ora 15:00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 21:00 – Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 21:00 – Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21:00 – Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C

16 iunie, ora 13:00 – Franţa – Australia (Kazan)
16 iunie, ora 19:00 – Peru – Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 15:00 – Franţa – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18:00 – Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 – Australia – Peru (Soci)

Grupa D

16 iunie, ora 16:00 – Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 22:00 – Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 21:00 – Argentina – Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 18:00 – Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 21:00 – Islanda – Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 21:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E

17 iunie, ora 15:00 – Costa Rica – Serbia (Samara)
17 iunie, ora 21:00 – Brazilia – Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 15:00 – Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 21:00 – Serbia – Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 21:00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21:00 – Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F

17 iunie, ora 18:00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 15:00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18:00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
23 iunie, ora 21:00 – Germania – Suedia (Soci)
27 iunie, ora 17:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Stadionul Olimpic din Soci va găzdui mai multe partide din cadrul CM 2018
Stadionul Olimpic din Soci (capacitate 41.220 spectatori) va găzdui mai multe partide din cadrul CM 2018

Grupa G

18 iunie, ora 18:00 – Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 21:00 – Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 15:00 – Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 15:00 – Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21:00 – Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21:00 – Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H

19 iunie, ora 15:00 – Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 18:00 – Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 18:00 – Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21:00 – Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17:00 – Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17:00 – Japonia – Polonia (Samara)

Programul Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018, faza optimilor de finală

După ce echipele joacă fiecare cu fiecare în faza grupelor, primele două clasate se califică în faza optimilor de finală. Programul optimilor arată în felul următor:

30 iunie, ora 17:00 – meciul 50: Câștigător Grupa C – locul doi Grupa D (Kazan)

30 iunie, ora 21:00 – meciul 49: Câștigător Grupa A – locul doi Grupa B (Soci)

1 iulie, ora 17:00 – meciul 51: Câștigător Grupa B – locul doi Grupa A (Moscova, Lujniki)

1 iulie, ora 21:00 – meciul 52: Câștigător Grupa D – locul doi Grupa C (Nijni Novgorod)

2 iulie, ora 17:00 – meciul 53: Câștigător Grupa E – locul doi Grupa F (Samara)

2 iulie, ora 21:00 – meciul 54: Câștigător Grupa G – locul doi Grupa H (Rostov-pe-Don)

3 iulie, ora 17:00 – meciul 55: Câștigător Grupa F – locul doi Grupa E (Sankt Petersburg)

3 iulie, ora 21:00 – meciul 56: Câștigător Grupa H – locul doi Grupa G (Moscova, Spartak)

OZN-ul pe care joacă Zenit Sankt Petersburg, stadion pe care se joacă finala mică la Mondialul din Rusia
OZN-ul pe care joacă Zenit Sankt Petersburg, stadion pe care se joacă finala mică la Mondialul din Rusia

Programul Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018 – Sferturi de finală

După 2 zile de pauză, pe 6 și 7 iulie se desfășoară cele patru partide din faza sferturilor de finală, câte două partide în fiecare zi:

6 iulie, ora 17:00 – sfert 1: câștigătoare meciul 49 – câștigătoare meciul 50 (Nijni Novgorod)

6 iulie, ora 21:00 – sfert 2: câștigătoare meciul 53 – câștigătoare meciul 54 (Kazan)

7 iulie, ora 17:00 – sfert 3: câștigătoare meciul 55 – câștigătoare meciul 56 (Samara)

7 iulie, ora 21:00 – sfert 4: câștigătoare meciul 51 – câștigătoare meciul 52 (Soci)

Programul Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018 – Semifinale și finale

Stadionul Lujniki va fi cel pe care se joacă Finala CM 2018 Rusia
Stadionul Lujniki va fi cel pe care se joacă Finala CM 2018 Rusia

După faza sferturilor de finală, cele patru partide rămase până la sfârșitul Campionatului Mondial se joacă pe cele mai mari două arene: Lujniki din Moscova (capacitate de 81.000 de locuri) și Krestovsky din Sankt Petersburg (68.134 de locuri). Astfel, programul semifinalelor Mondialului arată în felul următor:

10 iulie, ora 21:00 – semifinala 1: câștigătoare sfert 1 – câștigătoare sfert 2 (Sankt Petersburg)

11 iulie, ora 21:00 – semifinala 2: câștigătoare sfert 3 – câștigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)

14 iulie, ora 17:00 – finala mică (Sankt Petersburg)

15 iulie, ora 18:00 – finala mare (Lujniki, Moscova)

Închide ×