Fanatik Show

Stanciu l-a salvat pe Gâlcă în penultimul minut de joc!

Steaua a învins pe CSMS Iaşi, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Prima repriză a fost dominată de formaţia din Ghencea, însă Vîlceanu, Stanciu şi...
28.10.2014 | 21:59
Stanciu la salvat pe Galca in penultimul minut de joc

Steaua a învins pe CSMS Iaşi, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Prima repriză a fost dominată de formaţia din Ghencea, însă Vîlceanu, Stanciu şi Toşca l-au iertat pe Grahovac. Moldovenii au fost mai curajoşi în partea secundă, dar Wesley nu mai este atacantul speculant din trecut. Cînd toată lumea aştepta prelungirile, Stanciu a profitat de o nesincronizare în careul lui CSMS Iaşi şi a calificat Steaua în turul următor.

Echipele de start:

CSMS Iaşi: Grahovac – I. Voicu, Cr. Munteanu, Ţigănaşu, Creţu – Novac, Wesley – Al. Ciucur, Olah, Bole – Onduku

Rezerve: Vişa – V. Dima, Bosoi, L. Dobre, Bădic, Plămadă

Steaua: Cojocaru – Rîpă, Luchin, Filip (cpt), Toşca – Bourceanu, Breeveld – Matei, Neagu, Stanciu – Vîlceanu

Rezerve: Niţă – Prepelită, Pham-Huy, Varela, Măcriş, Constantinescu, Gavrilă.

Min. 90+4: S-a terminat partida.

Min. 90+3: Toşca primeşte cartonaşul galben.

Min. 90+1: Neagu primeşte cartonaşul galben.

Min. 89: GOOOL STEAUA! Stanciu profită de o nesincronizare în careu şi marchează cu un şut plasat, pe sub Grahovac.

Min. 87: Matei trimite o lovitură de cap din careu, dar Grahovac respinge miraculos în corner.

Min. 86: Bădic şutează mult peste poartă din interiorul careului! Ocazie imensă pentru gazde!

Min. 85: Wesley trimite periculos spre poarta lui Cojocaru, dar apărarea Stelei respinge.

Min. 83: Schimbare Steaua: intră Măcriş, iese Vîlceanu.

Min. 81: Stanciu vede cartonaşul galben pentru simulare.

Min. 80: Schimbare CSMS Iaşi: intră Bădic, iese Bole.

Min. 78: Plămadă primeşte cartonaşul galben.

Min. 76: Matei şutează periculos de la marginea careului, dar Grahovac reţine.

Min. 73: Novac primeşte cartonaşul galben.

Min. 71: Luchin vede cartonaşul galben pentru fault.

Min. 62: Plămadă centrează periculos din lovitură liberă, dar Cojocaru iese din poartă şi prinde balonul.

Min. 53: Wesley şutează în zid intr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

Min. 49: Bole şutează cu efect din careu, dar mingea trece pe lîngă poarta lui Cojocaru.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45+3: S-a terminat prima repriză.

Min. 45+2: Neagu execută bine o lovitură liberă, dar Grahovac respinge în corner cu un reflex de zile mari.

Min. 45: Cojocaru reţine cu siguranţă o lovitură liberă executată de un fotbalist al lui CSMS Iaşi.

Min. 44: Matei centrează perfect pentru Toşca, dar fundaşul stînga trimite mult peste poartă din poziţie ideală.

Min. 42: Bole reuşeşte o acţiune frumoasă, dar şutul său de la marginea careului este reţinut de Cojocaru.

Min. 35: Olah şutează puternic din afara careului, dar mingea trece peste poartă.

Min. 32: Schimbare CSMS Iaşi: intră Plămadă, iese Munteanu.

Min. 29: Luchin şi Cojocaru se ciocnesc dur în încercarea de a respinge o centrare a lui Ciucur. Portarul a acuzat o lovitură la nas şi a avut nevoie de cîteva minute de îngrijiri medicale.

Min. 27: Ţigănaşu şutează dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri pe lîngă poarta lui Cojocaru.

Min. 22: Stanciu şutează de la marginea careului puţin pe lîngă poarta lui CSMS Iaşi.

Min. 21: Stanciu şutează dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri în braţele lui Grahovac.

Min. 14: Rîpă primeşte cartonaşul galben pentru fault.

Min. 12: Singur în careu, Vîlceanu trimite o lovitură de cap puţin pe lîngă poarta lui CSMS Iaşi.

Min. 11: Voicu pătrunde în careu, dar centrarea sa iese în aut de poartă.

Min. 9: Stanciu şutează din afara careului, însă mingea trece puţin pe lîngă poarta lui Grahovac.

Min. 1: A început partida.

********************************************************************************

UPDATE 19.00. Argăseală a confirmat FANATIK.RO. Bourceanu este titular în această seară şi nu este exclus să fie şi cu Dinamo. “Bourceanu joacă azi. Nu ştiu dacă e titular cu Dinamo. El îşi doreşte să joace cu Dinamo. Cu CSMS Iaşi vor mai juca Rîpă, Luchin, Stanciu, Breeveld şi Vîlceanu. Rezerve vor fi Pham, Măcriş, Constantinescu şi Gavrilă. Sănmărtean nu va juca, va fi menajat“, a spus preşedintele Stelei la FANATIK SHOW, la Look TV.

STEAUA. Alexandru Bourceanu a revenit la Steaua în această vară, sub formă de împrumut, de la gruparea din prima ligă a Turciei, Trabzonspor. Mijlocaşul s-a refăcut după accidentarea ce l-a ţinut pe banca de rezerve timp de patru luni şi va reveni, conform surselor FANATIK.RO, în formula de start a campioanei, după mai bine de 10 luni de la ultima partidă în care a îmbrăcat tricoul “roş-albastru”.

BOURCEANU

STEAUA. Formaţia campioană va întîlni CSMS Iaşi în faza optimilor Cupei României, iar Bourceanu se află printre titularii lui Gâlcă. Ultimul meci pe care Borceanu l-a jucat în tricoul Stelei este cel de la Giurgiu, cînd formaţia campioană a remizat, scor 1-1, cu Astra. Partida a fost oficiată la centru de arbitrul ale cărui decizii sînt total contestate în acest moment de lumea fotbalului românesc, Istvan Kovacs. Centralul l-a avut atunci asistent pe acelaşi om pe care s-a bazat şi în partida cu ASA Târgu Mureş, Miklos Nagy.

fft104mm2939559

STEAUA. Vin patru juniori, joacă doar doi

STEAUA. Lipsa soluţiilor pe toate compartimentele l-a obligat pe Costel Gâlcă să cheme patru jucători de la lotul de juniori ai grupei născute în 1997, pentru meciul cu Iaşiul, Alexandru Nicola, Costin Constantinescu, Robert Gavrilă şi Bogdan Macris. Conform surselor FANATIK.RO, doar doi dintre aceştia vor juca în această partidă,  mijlocaşul Gavrilă şi atacantul Macris.