LIVE Actualizat 15-08-2021
18:08

Știrile zilei din sport, duminică, 15 august. Denis Drăguș, pasă de gol pentru Standard Liege

FANATIK vă prezintă cele mai importante știri din sport, de duminică, 15 august.
15.08.2021 | 21:00
Stirile zilei din sport duminica 15 august Denis Dragus pasa de gol pentru Standard Liege
15-08-2021
18:08

Denis Drăguș a pasat decisiv în Beerschot - Standard Liege 0-1

Standard Liege a câștigat în deplasare, scor 1-0 (0-0), cu Beerschot, în etapa a IV-a a campionatului belgian de fotbal.

Brazilianul Joao Klauss a marcat, în minutul 64, din pasa lui Denis Drăguş. Holzhauser (Beerschot) a ratat o lovitură de pedeapsă, în minutul 71.

Drăguş a fost rezervă şi a intrat pe teren în minutul 56, în locul norvegianului Aron Donnum. În urma acestui rezultat, Standard Liege ocupă locul 5, cu şapte puncte, la două puncte de liderul St. Gilloise. Beerschot este pe locul 18, ultimul, cu un punct.

15-08-2021
13:56

Sud-africanul Brad Binder a câștigat MP al Austriei

Pilotul Brad Binder, de la KTM, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Austriei, a XI-a etapă a Campionatului Mondial de MotoGP. Sud-africanul s-a impus cu o doză semnificativă de noroc în fața lui Marc Marquez.

Cu două tururi înainte de final, Marquez, cu pneuri de ploaie, a căzut şi a terminat abia pe locul 15. În urma lui Brad Binder a trecut linia de sosire Francesco Bagnaia, de la Ducati Lenovo, urmat de spaniolul Jorge Martin (Ducati Pramac).

Liderul clasamentului general, francezul Fabio Quartararo (Yamaha), a fost al şaptelea la Spielberg, dar se menţine pe primul loc la general, cu 181 de puncte. Etapa următoare, MP al Marii Britanii, va avea loc la 29 august, la Silverstone.

15-08-2021
08:49

Nico Ali Walsh, victorie în debutul la profesioniști

Nico Ali Walsh, nepotul lui Muhammad Ali, a câştigat noaptea trecută primul său meci de box la profesionişti.

Pugilistul în vârstă de 21 de ani l-a învins prin K.O. tehnic pe Jordan Weeks, într-un meci la categoria mijlocie, la evenimentul având loc în statul Oklahoma. Meciul a durat doar un minut şi 49 de secunde.

Nico Ali Walsh este fiul lui Robert Walsh şi al Rashedei Ali Walsh, fiica lui Muhammad Ali.

15-08-2021
07:14

Camila Giorgi s-a calificat în finala WTA Montreal

Camila Giorgi (29 de ani) a obţinut calificarea în ultimul act al turneului de la Montreal, după o semifinală câştigată în faţa americancei Jessica Pegula (30 WTA) cu scorul de 6-3, 3-6, 6-1.

Italianca a avut un traseu dificil în care le-a întâlnit pe Mertens, Podoroska, Kvitova, Cori Gauff şi Pegula. În finală, dă peste Karolina Pliskova, finalista de la WImbledon 2021.

Ultimul meci din turneul de la Montreal se joacă în această seară, de la ora 19:00. În duelurile directe, Pliskova onduce cu 5-3 la general şi 4-1 pe hard. În 2021, însă, Camila Giorgi s-a impus în ambele confruntări, 2-6, 6-2, 6-2 pe iarba de la Eastbourne şi 6-4, 6-2 la Jocurile Olimpice, pe hard.

Răzvan Marin l-a eliminat din Cupă pe Marius Marin

Internaționalul român Răzvan Marin a deschis scorul în duelul românilor din Cupa Italiei, Cagliari – Pisa.

Răzvan Marin a înscris în minutul 28, în victoria echipei sale, scor 3-1, în disputa cu Pisa, din 32-imile Cupei Italiei. Răzvan Marin a fost integralist, în vreme ce la Pisa, internaționalul de tineret Marius Marin a prins pe teren doar ultimele 45 de minute.

În faza 16-imilor Cupei, Cagliari o va înfrunta pe Cittadella care a trecut de Monza cu scorul de 2-1.