Știrile zilei din sport, sâmbătă 7 iulie. Start modest în Ligue 1 pentru Lyon şi PSG

FANATIK vă prezintă cele mai importante și interesante știri sportive ale zilei de sâmbătă 7 august.
Stirile zilei din sport sambata 7 iulie Start modest in Ligue 1 pentru Lyon si PSG
07-08-2021
21:35

Start modest în Ligue 1 pentru Lyon şi PSG

Lyon şi PSG, două dintre formaţiile cu pretenţii la titlu, au debutat în noul sezon de Ligue 1, dar nu au făcut-o convingător.

Lyon a remizat 1-1 pe teren propriu cu Reims. Scorul a fost deschis de oaspeţi prin Cardona (43), golul egalării fiind marcat de Slimani (62).

PSG a reuşit să se impună pe terenul nou promovatei Troyes, cu 2-1, după ce gazdele au condus cu 1-0, prin reuşita lui El Hajjam (9). Hakimi (19) şi Icardi (21) au întors rezultatul şi au adus primul succes pentru echipa din Paris.

Din echipa oaspeţilor au lipsit mai mulţi jucători consacraţi Neymar, Di Maria, Marquinhos, Paredes şi Verratti, dar şi nou veniţii Sergio Ramos şi Donnarumma.

07-08-2021
21:17

Fără surprize în primul tur al Cupei Germaniei

13 partide s-au disputat astăzi în Cupa Germaniei, fără vreo surpriză de proporţii. Scorul etapei l-a stabilit Stuttgart, care a învins cu 6-0, iar meciul cu cel mai mare număr de goluri a fost cel dintre Bayreuth şi Biefeld, în care s-a marcat de 9 ori.

Rezultatele din 7 august 2021 în Cupa Germaniei

• Wuppertaler – Bochum 1-2 după prel. (1-1)
  • Magdeburg – St. Pauli 2-3
  • Babelsberg – Furth 3-2 după pen. (2-2)
  • Wehen – Dortmund 0-3

Anterior, pe 6 august, Muchen 1860 a eliminat-o pe Darmstadt la lovituri de departajare, după 1-1 în 120 de minute, iar Dresda a trecut de Paderborn cu 2-1. Au mai rămas de jucat 17 partide.

Gicu Grozav, gol de trei puncte în Ungaria

Gicu Grozav a fost decisiv pentru MTK Budapesta în meciul de pe teren propriu contra lui Honved, din etapa a doua a campionatului maghiar.

Atacantul român a deschis scorul în minutul 19. Oaspeţii au evoluat în 10 din minutul 67, după ce Barath a văzut al doilea galben. S-a terminat 1-0, iar MTK are 4 puncte în primele două etape. De partea cealaltă, Honved a pierdut ambele meciuri din startul sezonului.

07-08-2021
20:10

PSV a spulberat-p pe Ajax în Supercupa Olandei

Ajax – PSV s-a terminat 0-4 în Supercupa Olandei. Meciul a început prost pentru campioană, care s-a văzut condusă din minutul 2, după reuşita lui Madueke.

După un sfert de oră de joc, Ajax a reuşit să trimită mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 29, Madueke a făcut dubla.

Totul s-a rupt cu 5 minute înainte de pauză, când Taglifico a luat roşu, iar Ajax a rămas în 10.

PSV a mai punctat de două ori în repriza secundă prin Vertessen (76) şi Gotze (89).

07-08-2021
18:02

Young Boys, înfrângere în campionat înainte de returul cu CFR Cluj

Young Boys a pierdut surprinzător, 0-1 cu Sion, în etapa a treia din campionatul elveţian. Grgic a marcat din penalty în minutul 24. Pentru viitoarea adversară a lui CFR Cluj, Sierro a ratat de la punctul cu var în minutul 31.

Sion a terminat campionatul trecut pe penultima poziţie şi a rămas în primul eşalon după o dublă de baraj cu FC Thun. Mai mult, în startul acestui sezon, Sion pierduse în primele două etape, 1-2 cu Servette şi 1-6 cu FC Basel.

Young Boys are patru puncte din 3 etape, după 4-3 la Luzern, 0-0 cu Grasshoppers şi 0-1 la Sion.

Young Boys – CFR Cluj se joacă marţi, 10 august, de la ora 21:30. În tur, scorul a fost 1-1. Câştigătoarea acestei duble se califică în play-off-ul Ligii Campionilor, în timp ce învinsa merge în play-off-ul Europa League.

07-08-2021
13:37

Rusul Serghei Karasev va arbitra Supercupa Europei dintre Chelsea și Villarreal

UEFA a anunțat că arbitrul rus Serghei Karasev va conduce, de la centru, partida Chelsea – Villarreal, din Supercupa Europei. Acesta va fi ajutat de compatrioţii săi Igor Demeshko şi Maksim Gavrilin.

Chelsea – Villarreal se va juca miercuri, de la ora 22:00, la Belfast.

07-08-2021
11:47

Cu ce numere vor juca pe tricou Depay și Aguero

Clubul FC Barcelona și-a prezentat lotul de jucători pentru sezonul 2021/2022, dar și numerele cu care vor evolua fotbaliștii.

Cele mai sonore transferuri din această vară, Memphis Depay și Serio Kun Aguero și-au ales numerele 9, purtat în campionatul trecut de Martin Braithwaite, respectiv 19.

Va fi interesant de aflat ce jucător va primi tricoul cu numărul 10, purtat în ultimii ani de Lionel Messi. Favoritul catalanilor este Pedri.

Tricoul cu numărul 10 nu poate fi retras deoarece La Liga obligă cluburile să inscripționeze pe tricouri numere de la 1 la 25. În cazul în care ar retrage tricoul lui Messi, Barcelona ar trebui să înscrie doar 24 de jucători în lot.

07-08-2021
09:20

Meciul Australia – China se va juca pe teren neutru

Partida dintre reprezentativele Australiei și a Chinei, din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022, se va juca în Qatar, sau Emiratele Arabe Unite, anunță presa din Australia.

Meciul este programat pentru data de 2 septembrie și ar fi trebuit să se dispute la Melbourne dar, di cauza restricțiilor sanitare impuse de Guvernul australian, care impun o carantină de două săptămâni pentru oricine vine din străinătate, acesta va fi organizat pe teren neutru.

Cele două opțiuni, propuse de Federația australiană, sunt Doha, capitala Qatarului, sau Dubai. Australia și China fac parte din grupa B de calificare, zona Asia.