Surprize uriaşe la Wimbledon2018. Petra Kvitova şi Caroline Garcia, eliminate în primul tur!

03.07.2018 | 19:58
Surprize uriase la Wimbledon2018 Petra Kvitova si Caroline Garcia eliminate in primul tur

Surpriză uriaşă la Wimbledon 2018! Petra Kvitova, eliminată în primul tur. Sportiva din Cehia, Petra Kvitova, a fost învinsă de Aliaksandra Sasnovich în turul inaugural de la Wimbledon 2018.

Bielorusa Aliaksandra Sasnovich (24 de ani, 50 WTA) a oferit cea mai mare surpriză a primului tur de la Wimbledon, eliminând-o pe Petra Kvitova (28 de ani, 7 WTA), favorita numărul 1 a bookmakerilor, scor 6-4, 4-6, 6-0.  Totul despre turneul de tenis de la Wimbledon 2018.

Aliaksandra Sasnovich, a cărei cea mai bună performanță la Wimbledon a fost un tur secund, în 2015 și 2016, a început perfect înfruntarea. A reușit să salveze toate cele 5 șanse de break pe care le-a avut adversara în primul set, a greșit mult mai puțin decât Petra, 12 erori neforțate față de 20, și a închis setul în 58 de minute, scor 6-4.

Surpriză uriaşă la Wimbledon 2018! Petra Kvitova, eliminată în primul tur

Kvitova, campioană săptămâna trecută pe iarba de la Eastbourne, a început cursa de urmărire. A redus numărul greșelilor la 10 și a împins partida în decisiv, după un 6-4. Ultimul act a fost surptinzător. Acuzând o accidentare, Kvitova a fost un simplu sparring-partner pentru bielorusă. Dubla campioană de la Wimbledon a cedat la 0-6, iar Simona scapă de o adversară periculoasă de pe jumătatea ei de tablou. Kvitova și Halep se puteau întâlni în sferturile de finală ale turneului.

Caroline Garcia părăseşte şi ea Wimbledon 2018

Belinda Bencic, locul 56 WTA, a produs o surpriză uriaşă în turul inaugural la Wimbledon 2018 şi reuşeşte să o elimine pe favorita numărul 6 a competiţiei, Caroline Garcia, din Franţa scor 7-6 (2), 6-3. Partida a durat o oră şi 53 de minute. De asemenea,  Elina Svitolina şi Sloane Stephens au fost eliminate şi ele încă din primul tur la Wimbledon.