VIDEO. Vali Lazăr, prestaţie excelentă în Qatar! Fostul dinamovist, “dublă” de efect!

Vali Lazăr, fostul jucător al celor de la Dinamo, a fost decisiv partida Al Sailiya - Qatar SC 5-1. Atacantul care evouează în prezent la Al Sailiya, echipă care ocupă locul cinci în clasament,...
29.10.2017 | 00:02
VIDEO Vali Lazar prestatie excelenta in Qatar Fostul dinamovist dubla de efect

Vali Lazăr, fostul jucător al celor de la Dinamo, a fost decisiv partida Al Sailiya – Qatar SC 5-1. Atacantul care evouează în prezent la Al Sailiya, echipă care ocupă locul cinci în clasament, a marcat de două ori în victoria cu 5-1 împotriva celor de la Qatar SC, ultima clasată din întrecerea qatareză. Lazăr a punctat în minutele 45+1 şi 62, în timp ce Abdukholiqov  în minutele 13, respectiv 49 şi Ribeiro în minutul 23 au completat spectacolul, scorul final fiind stabilit de Batatunde în ultimul minut, dintr-o lovitură de la 11 metri. VEZI VIDEO CU GOLURILE MAI JOS

Al Sailiya, formaţia la care evoluează şi Dragoş Grigore, se află la trei puncte distanţă de Al Rayyan, ultima echipă de pe podium şi totodată poziţia care oferă un loc în preliminariile pentru Liga Campionilor a Asiei. Lazăr a ajuns la al treilea gol în acest sezon şi se află în clasamentul golgheterilor peste legendarul Xavi, cel care încă evoluează pentru Al Sadd. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Valentin Lazăr l-a urmat pe Dragoş Grigore în Qatar

Fostul jucător al lui Dinamo a fost împrumutat la începutul anului calendaristic de Al Sailiya pentru o perioadă de patru luni cu opţiune de cumpărare definitivă. Formaţia qatareză a plătit 200.000 de euro pentru împrumut în luna ianuarie, plus alţi 250.000 de euro pentru transferul definitiv al jucătorului în această vară .

Lazăr, 28 de ani, a fost adus în 2013 de Dinamo de la Sportul Studenţesc din postura de jucător liber de contract. Fotbalistul a fost împrumutat la Concordia Chiajna, după care a revenit în capitală şi a reuşit să înscrie opt goluri în 22 de meciuri înainte să ajungă la formaţia din Qatar.