Presa spaniolă prezintă alte 10 meciuri în care FC Barcelona a fost ajutată de arbitraj pentru a avansa în diferite faze ale Ligii Campionilor....
09.03.2017 | 21:36
VIDEO PSG nu a fost singura victima de arbitraj Alte 11 cazuri cand Barca a fost ajutata

1. 2004-2005 optimi de finală Barcelona – Chelsea 2-1, arbitru Frisk (Suedia)

Arbitrul l-a eliminat în a doua repriză pe Didier Drogba destul de uşor. Antrenorul englezilor, Jose Mourinho l-a acuzat pe Frisk pentru faptul că la pauză omologul său Frank Rijkaard ar fi fost în cabina arbitrilor

2. 2005-2006 sferturi Benfica – Barcelona 0-0, arbitru Bennett (Anglia)

Penalty nedat Benficăi la un henţ al lui Motta în careu

3. 2005-2006 semifinale Barcelona – AC Milan 0-0, arbitru Merk (Germania)

Gol anulat lui Şevcenko (Milan) pentru un inexistent fault la Puyol

4. 2008-2009 semifinale Chelsea – Barcelona 1-1, arbitru Ovrebo (Norvegia)

Un adevărat măcel de arbitraj, cu trei penaltyuri neacordate gazdelor, faulturi la Malouda şi Drogba şi henţ la Pique şi gol egalizator Iniesta în final de meci

5. 2009-2010 Barcelona – Inter 1-0, gol de Bleeckere (Belgia)

Motta de la Inter eliminat pentru un aşa zis fault dur la Busquets, care a jucat teatru.

6. 2o10-2011 optimi.  Barcelona – Arsenal 3-1, arbitru Busacca (Elveţia)

Eliminare uşoară, în minutul 55, la scorul de 1-1, a lui van Persie de la Arsenal

7. 2010-2011, semifinale Real Madrid – Barcelona 0-2, arbitru Stark (Germania)

Eliminare a lui Pepe de la Real, pentru aşa zisa lovire a lui Dani Alves. La conferinţa de presă Jose Mourinho a enumerat arbitrii care au ajutat Barcelona în Ligă

8. 2010-2011 semifinale retur Barcelona – Real 1-1, arbitru De Bleeckere (Belgia)

gol anulat lui Real la Higuain, pentru un presupus fault în atac al lui Cristiano Ronaldo

9. 2011-2012, sferturi Barcelona – Milan 3-1, arbitru Kuipers (Olanda)

Penalty pentru Barcelona la Nesta după un corner

10. 2013-2014 optimi Manchester City – Barcelona 0-2, arbitru Eriksson (Suedia)

Penalty Barca la fault Demichelis asupra lui Messi produs în afara careului

11. 2015-2016 sferturi Barcelona – Atletico Madrid 2-1, arbitru Brych (Germania)

Fernando Torres a fost eliminat pentru un fault la centrul terenului asupra lui Bisquets, care ceva mai târziu, la o fază identică a fost iertat.