VIDEO. 30 de ani de la câştigarea Supercupei Europei de către Steaua. 1-0 cu Dinamo Kiev, la Monte Carlo

Pe 24 februarie 1987 Steaua câştiga Supercupa Europei, după o victorie cu 1-0 obţinută la Monte Carlo împotriva celor de la Dinamo Kiev. Unicul gol al partidei era marcat de Gheorghe Hagi, în...
24.02.2017 | 10:28
VIDEO 30 de ani de la castigarea Supercupei Europei de catre Steaua 10 cu Dinamo Kiev la Monte Carlo

Pe 24 februarie 1987 Steaua câştiga Supercupa Europei, după o victorie cu 1-0 obţinută la Monte Carlo împotriva celor de la Dinamo Kiev. Unicul gol al partidei era marcat de Gheorghe Hagi, în minutul 44, din lovitură liberă. Rămâne şi în prezent ultimul trofeu european cucerit de o echipă de club românească.

Steaua venea înaintea acelui meci din postura de câştigătoare a Cupei Campionilor, în timp ce sovieticii îşi adjudecaseră cu un an înainte Cupa Cupelor, în faţa grupării spaniole Atletico Madrid.

Dinamo Kiev dădea la acea vreme o mare parte din titularii echipei naţionale a Uniunii Sovietice. Palmaresul european era unul impresionant: patru sferturi de Cupa Campionilor (1973, 1976, 1982 şi 1983) şi o semifinală (1977), două finale de Cupa Cupelor, ambele câştigate cu 3-0 (Atletico Madrid şi Ferencvaros Budapesta) şi o Supercupă a Europei, câştigată în faţa lui Bayern Munchen tot cu 3-0 (1-0, la Munchen şi 2-0, la Kiev, în 1975). Totodată, trupa antrenată de Lobanovski avea în echipă doi câştigători ai Balonului de Aur: Oleg Blohin (1975) şi Igor Belanov (1986).

ECHIPELE

Steaua (4-4-2): Stîngaciu — Iovan, Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu — Bălan, Boloni, T. Stoica, Hagi (Balint) — Lăcătuş (Majearu), Piţurcă.
Antrenor: Anghel Iordănescu

Dinamo Kiev (4-4-2): Cianov — Bal, Baltacea, Kuzneţov, Demianenko — Evtuşenko, Iakovenko, Raţ, Belanov (Mihailicenko) — Zavarov (Morozov), Blohin
Antrenor: Valeri Lobanovski