Zlatko Dalic o face praf pe FCSB: “Echipă care nu contează!”

02.09.2018 | 11:06
Zlatko Dalic o face praf pe FCSB Echipa care nu conteaza

Selecționerul Croației, Zlatko Dalic, a vorbit despre parcursul echipelor Hajduk Split și Rijeka în cupele europene. Zlatko Dalic o face praf pe FCSB, susținând că Hajduk nu ar fi trebuit să aibă probleme cu trupa antrenată de Nicolae Dică.

FCSB a eliminat-o pe Hajduk Split în turul 3 preliminar Europa League, după 0-0 în Croația și 2-1 la București, dar a ratat calificarea în grupele competiției după 1-3 și 2-1 cu Rapid Viena în play-off. Selecționerul Croației este de părere că echipa lui Dică nu are potențial și trebuia eliminată fără probleme de Hajduk.

”Mă aşteptam la mai mult de la echipele de club, să treacă toate mai departe, mai ales că Rijeka şi Hajduk n-au avut adversari dificili. Norvegienii (n.r. Sarpsborg) n-au niciun fel de cotă în Europa, în timp ce FCSB nu contează. Mi-ar fi plăcut să văd cluburile din Croaţia să meargă pe urmele naţionalei sau cel puţin într-o anumită măsură”, a declarat Zlatko Dalic pentru goal.com.

Zlatko Dalic o face praf pe FCSB

Croatul a vorbit și despre celelalte echipe din Croația care au jucat în preliminariile competițiilor europene în această vară. Din 4 echipe care s-au aliniat la startul preliminariilor (Dinamo Zagreb, Hajduk Split, Osijek și Rijeka), doar una a reușit calificarea în faza grupelor (Dinamo Zagreb în Europa League). Dalic susține că este dezamăgit de parcursul echipelor croate.

FCSB – Hajduk Split 2-1 s-a jucat în manşa retur din turul 3 preliminar din Europa League. După ce în tur, cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 0-0, vicecampioana României avea neapărat nevoie de o victorie pentru a tranşa calificarea în play-off-ul competiţiei.

Startul  meciului de pe Arena Naţională a fost unul modest, cele două echipe tatonându-se în primele minute. În minutul 15, Nicolae Dică a fost nevoit să facă prima schimbare, după ce  Lucian Filip s-a accidentat şi a trebuit să fie înlocuit cu Dragoş Nedelcu.

FCSB a trecut de Hajduk, dar a capotat cu Rapid Viena

După pauză, vicecampioana României a început să forţeze, iar FCSB a obţinut un penalty după un henţ clar făcut de unul dintre fundaşii lui Hajduk Split. Imediat, Dragoş Nedelcu a fost lovit cu un obiect aruncat din tribune şi a avut nevoie de îngrijiri medicale pe marginea terenului. În minutul 53, Harlem Gnohere a executat, cu puţine emoţii pentru fanii FCSB, lovitura de la 11 metri. Pe finalul meciului, în minutul 82, Ahmed Said l-a învins pe Cristi Bălgrădean cu o lovitură de cap. În minutul 90+3, “Bizonul” a adus calificarea după un gol marcat cu o lovitură de cap.

În play-off-ul Europa League, FCSB a întâlnit Rapid Viena. În partida tur, austriecii s-au impus la Viena cu scorul de 3-1. Returul s-a disputat la București, pe Național Arena, unde FCSB a câștigat cu 2-1, insuficient pentru a obține calificarea în grupele competiției.